שתף קטע נבחר

כישלון במיליארדים: לוויינים תעו בדרך

סופ"ש עגום בחלל: לווייני גלילאו אירופים ששוגרו כחלק מפרויקט מתחרה ל-GPS לא הגיעו ליעדם. תקלה בניסוי ברקטה אחרת הובילה להשמדתה באוויר. צפו

זה לא היה סוף שבוע מוצלח לתעשיית החלל. שני לוויינים אירופיים שוגרו בהצלחה, אבל באופן לא ברור הגיעו ליעד הלא נכון. בנוסף, תקלה בשיגור רקטת פאלקון 9 של חברת "ספייס איקס" הובילה להשמדת הרקטה בעודה באוויר. צפו בפיצוץ הדרמטי בשמי טקסס.

 

הפיצוץ באוויר ()
הפיצוץ באוויר

החברה האמריקנית ספייס איקס, שמפעילה שירותי שיגור לחלל ומפתחת חלליות מטען וחלליות מאוישות, פיתחה את הרקטה פאלקון 9 כך שיהיה אפשר לעשות בה שימוש חוזר. אבל הפעם זה לא יקרה. במהלך ניסוי בטקסס ביום שישי חלה תקלה, והיא הובילה להפעלת מנגנון ההשמדה האוטומטי. החברה הפרטית מסרה בהודעתה כי התקלה אובחנה במהלך ניסוי שבחן את גרסת שלושת המנועים של הרקטה.

 

"זיהוי תקלות בשלבי המחקר והפיתוח זו מטרת הפרויקט", נאמר בהודעת דובר החברה שצוטטה בסוכנות הידיעות רויטרס, אבל ככל הנראה שם לא נהנו לראות את הפיצוץ, שלא גרם לנפגעים. בספייס איקס הוסיפו כי "הניסוי היה מורכב במיוחד, יותר מכל ניסוי אחר של רכב החלל".

 

אבל התקלה בניסוי זה הייתה כאין וכאפס לעומת פיאסקו המיליארדים של לווייני גלילאו האירופיים. הלוויינים שוגרו כחלק ממערכת ניווט שנועדה להתחרות ב-GPS האמריקני המוכר והטוב, אבל הם כלל לא הגיעו ליעדם. סוכנות החלל האירופית הודיעה כי פתחה בחקירה לאחר שהלוויינים נכנסו למסלול בחלל שאליו כלל לא היו אמורים להגיע. הסוכנות האירופית אמרה כי ייבדקו "הסטיות במסלול", אבל ציינה כי הלוויינים נמצאים בשליטה מלאה.

 

שני הלוויינים, דורסה ומילנה, שוגרו ביום שישי ממרכז החלל קורואו בגינאה הצרפתית, על גבי הטיל הרוסי סויוז, אחרי דחייה בת 24 שעות עקב מזג אוויר בעייתי. "תצפיות שנלקחו אחרי שהלוויינים נפרדו מהטיל הראו פער בין המסלול שאליו הגיעו לבין המסלול המתוכנן",

נאמר בהודעה. "הם הגיעו למסלול נמוך יותר. הסוכנויות והצוותים השונים המפעילים את הלוויינים בוחנים את ההשלכות הפוטנציאליות למשימה".

 

גלילאו, פרויקט בסך 7.2 מיליארד דולר, תוכנן להיות אלטרנטיבה ל-GPS האמריקני ולגלונאס הרוסי, ואמורות להיות לו יכולות חיפוש והצלה. ז'אן איב לה גאל, האחראי בצרפת על הפרויקט, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי יהיה "מורכב" לתקן את המסלול שאליו הגיעו הלוויינים. "אנחנו מנסים לראות אם אפשר לתקן את המצב בשעות הקרובות".

 

עד סוף השבוע שוגרו ארבעה לווייני גלילאו - שניים באוקטובר 2011 ושניים נוספים שנה לאחר מכן. שיגור דורסה ומילנה, שנקראים על שמם של תלמידי בית ספר שזכו בתחרות ציור אירופית, נדחה במשך שנה עקב מה שכינו בסוכנות האירופית "קשיים טכניים בהכנת ציוד הניסויים". חברת "אריאנספייס" הודיעה ביום חמישי כי חתמה עם הסוכנות האירופית על חוזה לשיגור 12 לוויינים נוספים, החל מ-2015. שירותי ניווט ראשונים של גלילאו אמורים להינתן עוד לפני כן, כבר השנה, אבל לא ברור אם לוח הזמנים המקורי יישאר על כנו לאחר התקלה המביכה האחרונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים