שתף קטע נבחר

צילום: אבי רוקח

הקרבות של נתניהו: המשך המו"מ ו-0% מע"מ

לאחר צוק איתן צפוי בכנסת מושב חורף עמוס שבו ייאלץ נתניהו לתמרן בין חוק 0% מע"מ, קיצוצים בתקציב והצעות חוק בענייני דת ומדינה. גם מבית מקשים עליו: ח"כים ידרשו הסבר לסיום המבצע, והוא יידרש גם להסבר על מו"מ עם הפלסטינים על אף ממשלת האחדות ודברי בנט כי "אבו מאזן נושא באחריות"

סיום מבצע צוק איתן סוגר אמנם מערכה צבאית ארוכה ומורכבת, אך פותח מערכה פוליטית סבוכה לא פחות: מושב החורף של הכנסת עומד להיות עמוס לא רק בוויכוחים פוליטיים שגרתיים, אלא גם בהחלטות מדיניות שיקבל ראש הממשלה בנימין נתניהו. תחילה הוא ייאלץ להמשיך ולהיאבק בביקורת על הפסקת האש ועל תוצאות המבצע, שנתפסות כחיוורות יחסית. ההופעה חסרת האנרגיות שלו ושל שר הביטחון משה יעלון אתמול לא סיפקה את הסחורה.

 

"יש עתיד" ומפלגת התנועה מתנות את הישארותן בממשלה בהמשך ניהול משא ומתן עם הפלסטינים. מנגד, יממה אחרי תחילתה של הפסקת האש כתב אתמול (יום ד') בפייסבוק יו"ר הבית היהודי וחבר הקבינט, נפתלי בנט, דברים המחדדים את הפערים הגדולים בין השותפות בקואליציה: "הזיית המדינה הפלסטינית התפוגגה במנהרות של עזה". אבל לא רק התחום המדיני יקשה על ניהול הקואליציה, אלא גם נושאים כלכליים דחופים העומדים על הפרק - כמו חוק 0% מע"מ ותקציב המדינה. בנוסף יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ זאב אלקין, כבר הודיע במהלך המבצע כי יכנס את הוועדה וידרוש תשובות לשאלות רבות שהתעוררו במהלך המבצע. נתניהו ואיתו שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל בני גנץ יצטרכו להופיע בפני הוועדה ולענות על שאלות שבמהלך המבצע לא בדיוק ענו עליהן.

 

עוד בחדשות:

 

עבודת הכנסת בשבועיים האחרונים למושב הקיץ השתבשה בשל סדר יום מדיני-ביטחוני, וזה הוליד כמה בעיות שיצטרכו להיפתר מיד עם תחילת מושב החורף - כל אחת מהן עשויה להוות מכשול גדול לקואליציה. ככל שיעברו הימים יתברר גודל המשבר הכלכלי, המושפע מן ההאטה במשק, והישראלים ידרשו תשובות ופתרונות. ההאטה עלולה לגלוש למיתון, ונתניהו יודע כי הנושא הכלכלי ישפיע עמוקות על מעמדו.

 

חוק 0% מע"מ היה חוק הדגל של שר האוצר יאיר לפיד, ואחד ההישגים שתכנן להביא לבוחריו כבשורה ראשונה ברפורמה גדולה שאמורה להוריד את מחירי הדיור בישראל. אלא שהעומס שנוצר בסוף מושב הקיץ ומאבקים פוליטיים פנימיים בוועדת הכספים של הכנסת תקעו את החוק לפני קריאה שנייה ושלישית ויצרו עיכוב של כמה חודשים.

 

לפיד. מה יהיה על חוק 0% מע"מ?        (צילום: ניצן דרור) (צילום: ניצן דרור)
לפיד. מה יהיה על חוק 0% מע"מ? (צילום: ניצן דרור)

בקואליציה לא כולם אוהבים את הצעת החוק, ויש הטוענים כי מדובר בבזבוז של תקציב ענק למען מטרה שלא תתרום כלל למעמד הביניים ממילא. בבית היהודי ובליכוד לא ששו לסייע ללפיד לאשר את החוק בסוף המושב, אולם ביש עתיד איימו כי אם הממשלה חפצת חיים, היא תאשר את החוק בתחילת מושב החורף. נושא נוסף שעומד כמעט תמיד במחלוקת הוא תקציב המדינה. עוד לפני הצגת התקציב ייתכן שמשרדי הממשלה יידרשו לקצץ מתקציבם בשל השלכות מבצע צוק איתן. בהיבט הפוליטי ישנו גם הלחץ מצד לפיד לקיים ועידה בינלאומית בסוגיית עזה.

 

מלבד החוק הזה צפויות לעורר לא מעט מהומות גם שורה של הצעות חוק שנוגעות לדת ומדינה. חקיקה שתסדיר את ברית הזוגיות בישראל ותאפשר נישואי בני אותו מין, הצעות חוק שמטרתן להסדיר את נושא השבת ופתיחת העסקים, נושא הגיור שעורר מהומה בקדנציה הקודמת ועוד. ביש עתיד, התנועה וישראל ביתנו מנסים לגבש נוסחים מוסכמים ומקלים בענייני דת ומדינה, ואילו בבית היהודי מתנגדים באופן נחרץ ומבהירים בכל הזדמנות שההסכמים הקואליציוניים מעניקים להם זכות וטו, ולכן הם לא יאפשרו כל הצעת חוק שיש בה משום שינוי של מבנה המשפחה בישראל או קריאת תיגר בענייני דת.

 

עם הפערים הגדולים הללו, גם בנושאים המדיניים וגם בנושאים החברתיים, ייאלץ נתניהו לתמרן מיד אחרי הפגרה. ואם לא די בצרות מהקואליציה, יו"ר מרכז הליכוד, ח"כ דני דנון כבר מכין לנתניהו קרב פוליטי מבית. אתמול הודיע דנון על כינוס ישיבה של מרכז הליכוד בערי הדרום על מנת לחייב את נתניהו להסביר לשטח הליכודי מדוע סיים את המבצע ללא הכרעת שלטון חמאס ומבלי שהשיב את תחושת הביטחון לתושבי הדרום.

 

דני דנון. מכין קרב פוליטי מבית     (צילום: מוטי קמחי, חיים צח, לע"מ) (צילום: מוטי קמחי, חיים צח, לע
דני דנון. מכין קרב פוליטי מבית (צילום: מוטי קמחי, חיים צח, לע"מ)

בזירה הבינלאומית ייאלץ נתניהו להתמודד עם החרם הגובר על ישראל באירופה, עם המשבר החריף עם ארצות הברית ועם הדרישות לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. אמנם הקבינט החליט שלא לנהל מו"מ כל זמן שממשלת האחדות הפלסטינית קיימת, אך הנסיבות השתנו. אבו מאזן נתפס כמי שיכול לסייע בסוגיית עזה, והמערב ומדינות האזור רואות בו עמוד תווך בהפסקת האש.

 

עוד בתחום המדיני, השר בנט כתב אמש בפייסבוק: "אשליית החזרה לקווי 67' עפה עם הטילים שנורו אלינו מקווי 67', שאליהם נסוגונו במסגרת הבריחה מגוש קטיף. מדינה פלסטינית, אם הייתה קמה, הייתה מחסלת את כלכלת ישראל, סוגרת את נתב"ג, הופכת את ראש העין וכפר סבא לעוטף שומרון. בעולם של דאעש וחמאס, חיזבאללה ואש"ף, אין אלטרנטיבה לעוצמה, ואין סליחה לנסיגות ובריחות משטח, וכל מי שעוד בעד מדינה פלסטינית, ראוי שיגיד: ראיתי, טעיתי, תיקנתי". לפני כשבוע אמר בנט שאין לנהל משא ומתן עם ארגון טרור ושדעתו בנושא לא תשתנה. כעת הבהיר: "חמאס נבחר דמוקרטית על-ידי הפלסטינים. אבו מאזן, יו"ר הרשות, יושב עם חמאס בממשלת אחדות, מממן משכורות לרוצחים ונושא באחריות למה שחווינו כאן. גם איתו נבוא חשבון".

 

בנט (ארכיון). "אין סליחה לנסיגות"       (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בנט (ארכיון). "אין סליחה לנסיגות" (צילום: מוטי קמחי)
 

עוד כתב: "ראיתי את בכירי החמאס יוצאים וחוגגים. את התמונות של החגיגות שלהם עוד ישדרו בימים אחרים לזכרם. האמת פשוטה: חמאס הביא על עמו מוות והרס חסר תקדים. נחשפנו לאויב המקדש את ההרג, הרג חיילים, הרג ילד בן ארבע, הרג אנשים תמימים מתוך חינוך שיטתי לזה".

 

הוא המשיך ואמר כי "יש עוד דברים שעלינו ללמוד ולהשתפר בהם. גם זמנם יגיע". אמש ביקש בנט שתיערך הצבעה בקבינט על ההחלטה להפסיק את האש, אולם בקשתו נדחתה.

 

לעומת עמדתו הידועה של בנט, יו"ר סיעת יש עתיד עופר שלח תומך בניהול מו"מ עם הפלסטינים, אולם הבהיר: "גם מי שתומך בהסדר, כמונו, ישקול את עתידו הפוליטי בממשלה. מפלגת יש עתיד תבחן את המשך דרכה בממשלה על-פי החלטות של ראש הממשלה בתחום המדיני". ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) אמר גם הוא כי בלי מו"מ מדיני מפלגתו לא תשב בקואליציה.

 

לפני כשבועיים הודיע בנט שגיבש ארבעה תנאים לתמיכתו בהסדר עם חמאס: העברת כספים לחמאס תתאפשר רק אם יעברו למנגנונים אזרחיים תחת פיקוח; גופותיהם של סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול יושבו; לישראל תהיה זכות מוגדרת לפעול בעתיד, והרשות הפלסטינית תעצור מיד את הפעולות המשפטיות בזירה הבינלאומית.


פורסם לראשונה 27/08/2014 23:24

 

אטילה שומפלבי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
נתניהו. ייאלץ לתמרן
צילום: עמית שאבי
צילום: ירון שרון
ח"כ זאב אלקין
צילום: ירון שרון
צילום: אסי כהן
השר בנט. "הזיית המדינה הפלסטינית התפוגגה"
צילום: אסי כהן
מומלצים