שתף קטע נבחר

ראשי רשויות מהדרום לנתניהו: מה עם שיקום הדרום?

ראש הממשלה נועד בבאר שבע עם ראשי רשויות מהדרום לראשונה מאז הפסקת האש והבטיח להעניק חבילת סיוע. ראש העיר אשקלון החרים את הפגישה: "כל העולם מדבר על שיקום עזה, אבל איפה שיקום הדרום?"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד בצהריים (יום ה') בבאר שבע עם ראשי רשויות מהדרום ומעוטף עזה. המפגש התקיים יומיים לאחר שהפסקת האש בין ישראל לחמאס נכנסה לתוקף. ראש מועצת מרחבים שי חג'ג' אמר לאחר הפגישה: "אמרנו שיש לנו ציפייה שהממשלה תסייע לרשויות מבחינה כלכלית ותספק מטריה כלכלית, לא רק לעוטף עזה, אלא גם לרשויות במרחק 40-0 ק"מ מהרצועה, אבל שיעשו זאת מהר ולא יתמהמהו". נתניהו אמר: "נביא ביום ראשון חבילת סיוע גדולה מאוד לתושבי עוטף עזה ובהמשך גם חבילת סיוע כללית לדרום כולו".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות

תיעוד: דגל אל-קאעידה ומורדים בגבול ישראל

צעדת מוות: דאעש רצח 250 סורים בתחתונים

נתניהו מול הנייה: מי ניצח בשפת הגוף?

צפו בשיא גינס: הכלב שרץ הכי מהר על שתיים

 

הפגישה החלה ברוח טובה. נתניהו אמר לראשי הרשויות שחמאס חטף מכה קשה ואלה השיבו לו כי הם מקווים שהממשלה תקיים את הבטחותיה ותגיב בחומרה על כל ירי מרצועת עזה ולו של פצמ"ר אחד. ראש מועצת מרחבים הוסיף: "אני מתרשם כי ראש הממשלה קיבל חיזוק על ניהול הלחימה בימי צוק איתן. היה כעס על שרי הקבינט שדיברו בתקשורת בזמן שיש חיילים שנלחמים ברצועה".

 

 (צילום חיים צח, לע"מ) (צילום חיים צח, לע
(צילום חיים צח, לע"מ)

 (צילום חיים צח, לע"מ) (צילום חיים צח, לע
(צילום חיים צח, לע"מ)

ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני החרים את האירוע במחאה על כך שאין תוכנית לשיקום ערי הדרום. שמעוני סיפר על ההפסדים הגדולים שספגה אשקלון במהלך ימי הלחימה. "בתוכנית השנתית בנינו בעירית אשקלון כי בתקופה הזו של השנה יהיו לנו הכנסות של 150 מליון שקל ממכירת 80 מגרשים לבנייה. ממש לפני המבצע יצאו המכרזים וכעת הם נסגרו. בגלל המבצע קבלנים לא ניגשו והפרויקט תקוע. זהו הפסד שאין לתאר, כספים שהיו מיועדים לפיתוח העיר לא הגיעו בסופו של דבר בגלל המבצע. ומי יפצה אותנו על זה?

 

שמעוני הוסיף ואמר כי "נוצר מצב אבסורדי. בכל העולם מדברים על שיקום עזה, על משכורות לפלסטינים, פתיחת מעברים, העברת בטון לרצועה, הרחבת שטח הדיג, אבל איפה שיקום ערי הדרום? על זה לא מדברים ובטח שלא עושים. התשובה של ממשלת ישראל לתושבי הדרום שחיו חודשיים תחת מלחמה צריכה להיות בדרך של שיקום הדרום, כמו למשל לתת עדיפות לאומית להשקעות בתשתיות, צמצום פערים, בנייה ועוד כדי שנוכל לחזק את האוכלוסייה שבמערכה הבאה נהיה איתנים יותר. אבל כאן במדינה קורה בדיוק ההפך".

ראש העיר אשקלון שמעוני, החרים את הפגישה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש העיר אשקלון שמעוני, החרים את הפגישה(צילום: מוטי קמחי)
 

ראש העיר הוסיף ואמר: "יום אחרי המלחמה אני מוצא את עצמי רודף אחרי משרדי הממשלה ומתחנן לסיוע לשיקום העיר. זאת דרך לא מתקבלת על הדעת. ממשלת ישראל צריכה להוביל מהלך דחוף, לקבל החלטת ממשלה לשיקום הדרום יותר מהר משיקום עזה. דיברתי עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה כדי למצוא פתרון מיידי לשורה של מהלכים לשיקום וחיזוק העיר. אני דורש לכנס ישיבת ממשלה כאן באשקלון ולהעלות את הסוגיה לסדר היום".

 

נתניהו: "מעריך את העמידה שלכם"

ראש עיריית אופקים איציק דנינו אמר לאחר הפגישה: "אנחנו יודעים להעריך דברים בדרך כלל בדיעבד. בעוד מספר שנים נעריך ונבין את מה שנעשה מול חמאס בחודשים האחרונים. זו מכה קשה מאוד. מי שמחכה לדגל לבן יכול למצוא אותו בגודל של מגדלי עזריאלי. עוד ידברו המון על המבצע הזה. גם ברמה המדינית, הצבאית ובנחישות של העורף. נותר לנו רק להמשיך להיות מלוכדים. אני חושב שראש הממשלה התרגש מהתמיכה שקיבל מראשי הרשויות בדרום".

 

בהודעה שפרסם משרד ראש הממשלה נכתב כי נתניהו אמר בפגישה: "המחויבות שלי לדרום היא עמוקה מאוד, אתם יודעים ורואים את זה והיא עמוקה לביטחון אזרחי ישראל באשר הם". ראש הממשלה הוסיף כי "עמדנו יחד בכל ימי המערכה ואני מעריך מאוד את העמידה שלכם והתמיכה שלכם ועכשיו נעמוד יחד בדברים שאנחנו צריכים לעמוד כאן בעוטף עזה ובשאר יישובי הדרום.

 

אחר הצהריים עדכן פיקוד העורף את הנחיות ההתגוננות. לפי ההנחיות החדשות שייכנסו לתוקפן ב-18:00, אסור לקיים התקהלויות והתכנסויות של יותר מ-1,000 בני אדם בשטח פתוח או סגור במרחק של עד 7 ק"מ מרצועת זה. הוסרו ההגבלות על התקהלויות והתכנסויות בטווח של 7 עד 40 ק"מ מהרצועה באזור שכולל, בין היתר, את אשקלון, אשדוד ובאר שבע. כמו כן, חודשה תנועת הרכבות לשדרות לאחר כשבועיים של הפסקה.

 

כבר בערב שבה נכנסה הפסקת האש לתוקף מתחו ראשי רשויות בדרום ביקורת חריפה על ההסכם. בין היתר ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני אמר נחרצות: "לא מאמינים בחמאס ולא סומכים על הסכמים איתו. לא היום ולא בעוד חודש". ראש מועצה אזורית שדות נגב, תמיר עידאן, הוסיף כי "מדובר בכניעה לטרור".

 

במסמך נכתב עוד כי "משימת החזרה ללימודים היא באחריות משרד החינוך והרשויות המקומיות. מצופה מראשי הרשויות להגדיר את האופן שבו תיפתח שנת הלימודים במרחבם. פיקוד העורף לא יעמוד כנגד ראשי רשויות ולא יכפה את דעתו עליהם".

 

אמש ערך ראש הממשלה נתניהו מסיבת עיתונאים משותפת עם שר הביטחון משה יעלון והרמטכ"ל בני גנץ. נתניהו שב וחזר על אמירותיו במהלך המבצע שלפיהן "חמאס הוכה קשות", אך מנגד ציין כי לא ניתן לומר אם היעד שהציבה הממשלה לרגיעה ממושכת הושג. "מוקדם לומר אם נשיג את היעד לרגיעה ממושכת", אמר ראש הממשלה, "אבל הפגיעה בחמאס מגדילים את הסיכוי שהיעד יושג. חמאס הופתע מעוצמת התגובה שלנו להפרת האש האחרונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום חיים צח, לע"מ
נתניהו וראש עיריית באר שבע
צילום חיים צח, לע"מ
מומלצים