שתף קטע נבחר

תיעוד: דגל אל-קאעידה ומורדים בגבול ישראל

אנשי "ג'בהת א-נוסרה", ארגון המזוהה עם אל-קאעידה, פרסמו תמונות מאזור קוניטרה שבהן נראים חמושים ליד גבול ישראל. אחד מהם תלה את דגל אל-קאעידה על עמוד. במקביל, לא ידוע היכן מוחזקים 43 פקחי או"ם שנחטפו בגולן הסורי. 81 פקחים נוספים לכודים באזור

כך נראים אנשי "ג'בהת א-נוסרה", המזוהה עם אל-קאעידה, באזור מעבר קוניטרה מטרים מגבול ישראל. אתר אופוזיציה סורי פרסם היום (ה') תמונות של "לשכת ההסברה" של ג'בהת א-נוסרה, שבהן כביכול מתועד אחד מאנשי הארגון תולה את דגלם השחור המזוהה עם אל-קאעידה, באזור מעבר הגבול עם ישראל.

 

בתמונות נוספות שפורסמו נראים גם אנשי הארגון בעת ניסיון ההשתלטות על המעבר ועל קוניטרה הישנה, אחד מהמעוזים האחרונים של המשטר הסורי ברמת הגולן. בתמונה נוספת שעלתה לרשת ניתן לראות, כפי שנטען, את אחד מבכירי הארגון באזור דרום סוריה וברקע גדר הגבול ודגלי ישראל. בתמונה אחרת שעלתה לרשת על ידי גורמי אופוזיציה בדרעא ניתן לראות לוחמים בשורות המורדים, לא ברור אם הם משתייכים לג'בהת א-נוסרה, החוגגים את ההשתלטות על המעבר בקרבת הצד הישראלי.

 

מורדים חוגגים בגבול ישראל ()
מורדים חוגגים בגבול ישראל

 

דגל אל-קאעידה בגבול ישראל ()
דגל אל-קאעידה בגבול ישראל

 

 
בסרטון שפרסמו המורדים, אמר אחד מהם כי כיבוש קוניטרה "מהווה נקודה אסטרטגית, כיוון שהוא מקשר בין השטחים הסוריים והגולן שכבוש על ידי היהודים מזה 50 שנה". אותו בכיר בג'בהת א-נוסרה בישר בסרטון על ההשתלטות על מעבר קוניטרה, אותו כינה "המעבר הסורי והציוני". הוא קיווה שהאל יפתח את הדרך לאזורים ההרוסים, לדמשק ופרבריה.
 

הבכיר שצולם ()
הבכיר שצולם 

 

כמו כן, פורסם סרטון שבו נראים מורדים סורים יורים סמוך מאוד למבנה של האו"ם בקוניטרה. החמושים ממתנגדיו של אסד ירו מנשק אוטומטי. במקביל, לא ידוע גורלם של 43 חיילים פיליפינים מכוח אונדו"ף שנחטפו על ידי פעילי ג'בהת א-נוסרה, בחסות הקרבות במרחב קוניטרה. 81 נוספים לכודים באזור.

 

גם היום נמשכו הקרבות העזים בין המורדים לבין כוחותיו של אסד באזור מעבר קוניטרה. בכלי תקשורת המזוהים עם אסד נטען כי כוחותיו הצליחו להשתלט לפחות על אחד הכפרים באזור קוניטרה, אך נכון לעכשיו לא על המעבר עצמו.

 

 

ג'בהת א-נוסרה פתח אתמול במתקפה באזור קוניטרה ביחד עם ארגוני מורדים איסלאמיסטים וארגונים הנחשבים למתונים יחסית, כ"צבא סוריה החופשי". על פי גורם באחד הארגונים האיסלאמיסטים שהצטרפו ללחימה, בינתיים המורדים מצליחים להחזיק בצדו הסורי של המעבר, על אף הניסיון של צבא אסד להחזיר אותו לידיהם. בסרטון שהעלו לרשת הם אף צילמו את דגל ישראל במעבר, מטרים ספורים מהם.

 

מורדים יורים ליד מבנה של האו"ם בקוניטרה ()
מורדים יורים ליד מבנה של האו"ם בקוניטרה

 

מאות מלוחמי ג'בהת א-נוסרה ברחו ממחוז דיר א-זור מוקדם יותר השנה, לאחר שהארגון הג'יהאדיסטי המתחרה דאעש כבש את האזור. הם התארגנו מחדש

 בדרום סוריה, ואתמול יצאו למתקפה בגבול ישראל. בחודשים האחרונים כבשו ג'בהת א-נוסרה ובעלי בריתם כמה בסיסים ליד הכפר נאווה, באחת מההצלחות הגדולות של המורדים בשלוש שנות מלחמת האזרחים הסורית. הלילה הפציצו מטוסים סוריים מצבאו של בשאר אסד את עמדות המורדים בסמוך למעבר קוניטרה.

 

החשיבות מבחינת המורדים של המתקפה החדשה היא לא רק הקרבה לגבול עם ישראל ולגבול הירדני, אלא גם העובדה שדמשק הבירה - מרכז השליטה של אסד - נמצאת רק 65 ק"מ צפונית משם. הפוטנציאל של החזית הדרומית ככן שיגור למתקפה על הבירה מראה שזה יכול להיות האתגר העיקרי של אסד, שבינתיים מצליח להישאר בכיסאו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים