שתף קטע נבחר

"ידיד לחיות ולפועלים". תמונות חדשות של היטלר

קופסת מזכרות שמצאה נכדתו של חייל אמריקני שנלחם בנאצים הכילה תמונות נדירות של הצורר הנאצי, שיועדו במקור לשמש מעין קלפים לאספנות. בין היתר, הוא נראה לוחץ ידיים עם תומכיו ומלטף בעלי חיים

בעליית גג של בית קטן בקליפורניה עמדה במשך עשרות שנים קופסת מסמכים קטנה, והעלתה אבק. רק באחרונה התגלה כי בקופסה שמור אוסף של תמונות נדירות של אדולף היטלר, בהם צילומים מתקופת צעירותו וחומרי תעמולה שנועדו להציגו כ"מנהיג רחום ומכובד".

 

את התמונות הביא לארצות הברית חייל בשם פול טי ליפארי, שהשתתף בפלישת כוחות בעלות הברית לנורמנדי ב-1944, ולבסוף עזב את אירופה ובאמתחתו קופסה קטנה של מזכרות מימי מלחמת העולם השנייה. הוא הלך לעולמו לפני שנים, ועל קיומה של הקופסה גילתה באחרונה נכדתו במהלך שיחת חולין עם אמה.היטלר, עומד שני מימין ()
היטלר, עומד שני מימין

 

הנכדה בריג'יט האריס, שעובדת כעורכת צילומים במגזין "לייף" היוקרתי, חיכתה בקוצר רוח בזמן שהאם איתרה את הקופסה, וכשפתחה אותה נדהמה למראה תוכנה. בין הצילומים הישנים, המפות והמכתבים שנשמרו בקופסה, היא מצאה חומרי תעמולה נאציים שנועדו להאדיר את הצורר הנאצי.

 

באחת התמונות נראה היטלר מלטף צבי ועליה נכתב: "הפיהרר הוא ידיד לבעלי החיים". בתמונות אחרות הוא צולם לוחץ ידיים עם פועלים מחויכים ונפגש עם לוחמים מפלוגות הסער. באחד הצילומים אף נראה היטלר לצד חבריו ליחידה בבית חולים ב-1916, שם הוא אושפז למשך חודשיים כמעט, אחרי שנפצע מפגז במהלך מלחמת העולם הראשונה.

 

בתמונות אחרות צולמו תומכיו של הצורר הנאצי, מנופפים לו בעצרות המוניות או צועדים ברחובות כחלק מאירועים של תנועת הנוער הנאצית (היטלר יוגנד). לכל תמונה ניתנה כותרת פטריוטית: "תופים שקוראים לחירות גרמנית", נכתב על תמונה של מצעד פרו-נאצי; "הקנצלר והפועלים יד ביד", נכתב על תמונה אחרת.

 

רוב התמונות צולמו על-ידי היינריך הופמן, הצלם הרשמי של המפלגה הנאצית, ונועדו לשמש מעין קלפי אספנות.

באותם ימים נהגו רבים בגרמניה לאסוף "קלפי סיגריות" - הם היו רוכשים חפיסות סיגריות שבתוכן היה קופון מיוחד, וכשהיו שולחים אותו ליצרנית הקלפים - בתמורה היו מקבלים חבילת תמונות.

 

במסגרת שיתוף פעולה בין החברה למפלגה הנאצית, ככל הנראה הוחלט לייצר חבילה שגיבורה יהיה היטלר עצמו. החברה אף שיווקה אלבום מיוחד שבו הוקצה מקום מיוחד לכל אחת מהתמונות בסדרה. כותרתו הייתה "גרמניה מתעוררת: הצמיחה, המאבק והניצחון של המפלגה הנאציונל-סוציאליסטית של גרמניה".

 

ייתכן שהקלפים האלו היו נפוצים בתקופת הרייך השלישי, אולם מאחר שהחזקת חומרי תעמולה נאציים הוכרזה לא חוקית אחרי 1945, לא היה ידוע עד כה על עותקים ששרדו.

 

האריס, שפרסמה את התמונות במגזין שלה, תהתה במאמר שכתבה: "אם סבא שלי היה עוד חי, הייתי שואלת אותו כל כך הרבה שאלות. איפה הוא מצא את הקלפים האלו? מה גרם לו לעצור ולקחת אותם, ולמה הוא הביא אותם איתו הביתה? אני תוהה אם הוא חש כמוני כשנתקל בתמונות האלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים