שתף קטע נבחר

בנט: "הגדלת הגירעון - עליית מסים לילדנו"

שר הכלכלה, נפתלי בנט, יוצא נגד כוונתו של שר האוצר יאיר לפיד להגדיל את הגירעון ואומר בוועידת "כלכליסט": "להגדיל גירעון זה להעלות מסים על הילדים שלנו". הוא הבהיר כי העלאת יעד הגירעון ללא טיפול שורש בבעיות הכלכלה הישראליות תהיה טעות. עוד התייחס להגדלת תקציב הביטחון: "יתייעלו, יקבלו. לא יתייעלו - לא יקבלו"

שר הכלכלה, נפתלי בנט, מצטרף לביקורת נגד כוונתו של שר האוצר, יאיר לפיד, להגדיל את הגירעון . במהלך הוועידה הלאומית הכלכלית של "כלכליסט", שנפתחה הבוקר (ג') בתל-אביב, אמר שר הכלכלה כי "להגדיל גירעון זה להעלות מסים על הילדים שלנו". הוא הבהיר כי העלאת יעד הגירעון ללא טיפול שורש בבעיות הכלכלה הישראליות תהיה טעות. עוד התייחס להגדלת תקציב הביטחון: "יתייעלו, יקבלו. לא יתייעלו - לא יקבלו".

 

3 נקודות התורפה בקיצוץ הרוחבי של לפיד (דעה)

 

"השכר החציוני במדינת ישראל עומד היום על 6,000 שקל, כלומר, חצי מהתושבים במדינה מרוויחים פחות מזה", אמר השר בנט. "לכן צריך לבדוק לאן הולך הכסף של משרד הביטחון. האם אנחנו יכולים לומר בכנות שכל שקל מייצר עוד ביטחון? אנחנו צריכים לבדוק לאן הולכים שמונה מיליארד שקל של תקציבי התגמולים. האם הם באמת מגיעים אל החיילים הקרביים?"

 

 

"מידת ההקרבה צריכה לקבוע את שכר אנשי מערכת הביטחון", הוסיף. "האם חייל שנפצע בתאונת דרכים יכול להיכנס לאותה הקטגוריה של לוחם שנפצע בסג'עיה? האם חייל שנפצע בזמן ביצוע פשע שווה לחייל שנפגע בבינת ג'בייל? חיילים עורפיים לא צריכים להיות זכאים להטבות של חיילים קרביים. מבחן ההקרבה הוא שצריך לקבוע".

 

בנט תהה: "למה צריך לשפוך למנוע כאשר אתם לא עושים שיעורי בית? במשרד הכלכלה אנו מנסים לשנות לשנות דברים מבניים. הייתה בארץ חברת מלט אחת - ולכן הכרחתי את נשר למכור אחת מהחברות. הייתה בארץ חברה אחת שקיבלה אבקת חלב - וגם את זה שיניתי".

 

שר הכלכלה נפתלי בנט בוועידת כלכליסט, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר הכלכלה נפתלי בנט בוועידת כלכליסט, היום(צילום: מוטי קמחי)

 

לדבריו, "פרופ' מנואל טרטבנברג אמר שצריך עוד מעונות כדי שיותר אמהות ייצאו לעבוד. מדינת ישראל הקצתה 1.2 מיליארד שקלים שהביאו רק לבניית 9 מעונות בגלל בירוקרטיה, ושבוע שעבר פרסמנו יעד של בניית 400 מעונות בשנתיים הקרובות. החוכמה היא לא רק להזרים כספים - אלא להכניס ידיים ולפתוח סתימות, גם אם זה כרוך במאבקים".

 

עוד סיפר בנט כי "הייתי בעבר בחברה עם סיכון גבוה, והבנק שאל אותנו מה נעשה עם הכסף - האם הוא נועד לצמיחה או נועד לדחות החלטות בלתי נמנעות. הוכחנו שאנחנו מתכוונים להשקיע בשוק היפני עם מוצר חדש - ולהגדיל את המוצר שלנו בעולם".

 

עימות חזיתי בין לפיד לפלוג

מוקדם יותר היום התרחש עימות בין שר האוצר לבין נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, לאחר שלפיד אמר כי האפשרות המועדפת עליו היא לא להעלות מסים ובמקום זאת להרחיב את הגירעון. פלוג תקפה את הדברים ואמרה בתגובה כי "חריגה מיעד הגירעון תחשוף את המשק לסיכון משמעותי, קרי באזרחים בכל אחד ואחד מאיתנו".

 

פלוג התייחסה בדבריה בזה אחר זה לסעיפים שמנה לפיד בנאומו על יעדי הממשלה: "הייתי מאוד רוצה לעמוד פה היום ולומר לכם שהממשלה יכולה לעשות גם, וגם, וגם ועכשיו. שאפשר גם להסתפק בהכנסות הצפויות כדי לתקצב את כל צרכי הביטחון באופן שיאפשר להבטיח מענה הולם לכל האיומים, וגם להימנע מקיצוץ תקציבי החינוך, הבריאות והרווחה".

 

היא הוסיפה כי "הייתי מאוד רוצה לומר לכם שממשלת ישראל תוכל כבר בשנה הקרובה להגדיל את תקציב החינוך ולהבטיח יום לימודים ארוך, צהרונים, חינוך טכנולוגי, השכלה גבוהה משובחת עם מחקרcutting edge בכל התחומים, וגם לתת למערכת הבריאות מספיק כדי שנוכל להשאיר במערכת הציבורית את טובי הרופאים ולקצר את התורים, וגם לסלול כבישים ומסילות רכבת שיקרבו את הפריפריה למרכז, ולאפשר לנו סוף סוף תחבורה ציבורית הולמת".

 

את הדברים אמרה פלוג בעקבות דבריו של לפיד על תקציב 2015, לפיהם "לא צריך לשמר את הקיים, אלא לקחת אותנו למקומות חדשים. התקציב צריך לסייע ביצירתה של כלכלה חזקה וצומחת, שיוצרת מקומות עבודה בפיריון גבוה, שבונה את העתיד הישראלי דרך מערכת החינוך, שמעודדת עסקים קטנים ובינוניים, שמחזקת את התעשיה והייצוא דרך סדרה של תוכניות שבנינו לעידוד החדשנות והתחרותיות של המשק ומכניסה אוכלוסיות חדשות – בעיקר גברים חרדים ונשים ערביות – למעגל העבודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר הכלכלה נפתלי בנט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים