שתף קטע נבחר

גניבת הנייר הגדולה, הסכו"ם מהביזנס, הקיא בקוקפיט ועוד סיפורים מטורפים של דיילים

חשבתם פעם להיכנס לנעליים של דייל ליום אחד? הדיילת לשעבר א' מספקת לנו הצצה לנותני השירות על המטוסים: מהשאלות המתישות והמעצבנות דרך חדרי המנוחה הסודיים, גניבות הציוד, שערוריות העישון ועוד הרבה סודות שלא ידעתם. מאחורי הקלעים

אני א', לשעבר דיילת בחברת תעופה לאומית של אחת המדינות הדמוקרטיות במזרח התיכון. במשך שלוש שנים עבדתי בחברה, במחלקות התיירים והביזנס, בכל הקווים: מזרח רחוק, צפון אמריקה, אירופה ודרום אפריקה.

בואו לטוס איתי (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
בואו לטוס איתי(צילום: ויז'ואל/פוטוס)

לאורך השנים אספתי לא מעט סיפורים. מעניינים, מרגשים, מעצבנים, בלתי נסבלים ומטורפים. אה, אלה לא הסיפורים, אלה אתם, הנוסעים. החלטתי לשתף אתכם בכמה מהחוויות שעברתי. מקווה שתמצאו אותן מעניינות. נא להדק חגורות, יוצאים לדרך.

 

השאלות הכי הכי

השאלה הכי הזויה שנשאלתי

הטיסה מתל-אביב ללוס אנג'לס עוברת ממש צמוד לקוטב הצפוני. חושך מצרים בחוץ וכולם ישנים. נוסע מצלצל בפעמון של הדיילת, קורא ושואל: "יש מצב עצרנו?", בתדהמה שאלתי למה הוא מתכוון. בחצי עין ראיתי את הנוסעת ליד נקרעת מצחוק. הוא באמת חשב שהמטוס עצר, איכשהו, כנראה כי לא ראו שם כלום, אני יודעת?

 

עוד שאלות חשובות + תשובות:

 

השאלה הכי מעצבנת שנשאלתי

ללא ספק, "מעל איפה אנחנו?". והתשובה הכי מצחיקה שרצה בין הדיילים: "טורקיה". לא משנה כמה זמן, או איפה אנחנו - פשוט תגידו טורקיה. יש דיילים שבאמת מגדילים ראש ומתקשרים לקוקפיט לשאול, אבל זה די נדיר. אגב, השאלה נשאלת גם במטוסים בהם ניתן לראות על המסך היכן אנחנו בדיוק.

מתי נוחתים? (צילום: shutterstock)
מתי נוחתים?(צילום: shutterstock)

השאלה הכי צפויה שיש

"מתי נוחתים?". לנוסעים כמובן שלפעמים משעמם, אבל לנו הדיילים הזמן עובר מהר כמובן בגלל שאנחנו עובדים, ובשאר הזמן מחכים למנוחה או נחים - אז זה בכלל לא מעסיק אותנו. השאלה נשאלת מן הסתם גם הרבה כשטסים עם ילדים.

 

הבקשה הכי הזויה

נוסעת ביקשה ממני הפוך עם חלב סויה. אמרתי לה שהיא בטיסה ולא בבראסרי.

 

ילדים זה שמחה. לפעמים

הילדים הכי מרגשים

טיסות עם ילדים הן חוויה בפני עצמה. היתה לי טיסה אחת שכולה ילדים חולים במחלה כרונית הקשורה למערכת הנשימה. טסנו לשוויץ עם חבורת ילדים בני חמש עד 13 שטסו לקבל טיפול מיוחד, מלווים על ידי רופאים. זו היתה טיסה מאוד מרגשת. הילדים נמצאים בסיכון כל זמן הטיסה בגלל הפרשי הלחצים במטוס, וחששנו מאוד לשלומם. שמחנו מאוד לעזור ולשרת אותם.

 

הילד הכי מעצבן

באחת הטיסות שלי לאירופה, היה ילד שרצה מאוד להיכנס אל תא הטייס. לא משהו מקובל בדרך כלל, אבל גם לא נדיר וחריג במיוחד. הוא ביקש מההורים, מהדיילות, ממי לא. בסופו של דבר אישרנו לו להיכנס, ובשנייה שהוא נכנס - הוא הקיא על כל הקוקפיט. הטייסים קצת התעצבנו בהתחלה, אבל האמת שהם רגילים לסיטואציות כאלה ולקחו את זה בקלות יחסית.

 

סדנה לעצבים

הנושא הכי מעצבן שמתעסקים בו

אוכל, ללא ספק. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שכל הנוסעים מעצבנים במידה כזו או אחרת. רובכם, ישראלים יקרים, מגיעים כשקצת שכחתם שמטוס זה כלי רכב שמביא אותנו מנקודה לנקודה (כמו שרואים בו באירופה), וישראלים לקחו את חווית הטיסה צעד אחד או עשרה צעדים קדימה. כמובן שבטיסה טראנסאטלנטית זה קצת שונה, אבל באמת נדמה לכם שאתם שואלים מה אוכלים, מה שותים, ואם יש קפה על הטיסה לאילת? תאכלו באילת!

זה לא מסעדה, אבל יש סכום מכסף (צילום: כרמית ראובן)
זה לא מסעדה, אבל יש סכום מכסף(צילום: כרמית ראובן)

אפילו בטיסות בינלאומיות קצרות, לבוקרשט או סופיה למשל, אנשים באים רעבים כמו לחתונה. לא אוכלים לפני ובטוחים שהם בבופה של איזה בית מלון. מצד שני יכול להיות שיש משהו בזה שנכנסים למטוס ונהיים רעבים, האמת שזה משהו שגם הדיילים חווים. משהו בך גורם לך להיות רעב.

 

הדבר שהכי מעצבן את הדיילים

שמצלצלים בפעמון. תכלס הפעמון שם למקרי חירום, ובחברות זרות משתמשים בו רק כשבאמת חייבים, רק בטיסות ישראליות ממשיכים לצלצל כי רוצים עוד כוס יין, עוד לחמניה.

 

האוכל בביזנס? אותו דבר.

האוכל במחלקות השונות הוא אותו אוכל בשינויים קלים, והכלים שונים - בביזנס אוכלים בסכו"ם אמיתי מכסף. אגב, אם רוצים לפנק נוסע מביאים לו סכו"ם מהביזנס.

 

מה הדיילים אוכלים?

האוכל של הנוסעים תעשייתי, אז לצוות יש סנדביצ'ים יותר טריים. מי שטס כמה פעמים בחודש - לפחות שלא יאכל כל הזמן אוכל מטוסים.

אגב, ידוע שלצוות הקוקפיט יש שתי מנות שונות, אבל הם לא תמיד באמת אוכלים אוכל שונה.

 

נוסעים גנובים

הדבר שהכי גונבים במטוסים

נוסעים רבים שואלים אם אפשר לקחת את האוזניות, השמיכות, הסבונים. אבל מקרה אחד חריג במיוחד נרשם בטיסה שלי לניו-יורק. במהלך הטיסה כידוע מציידים ומסדרים את השירותים מספר פעמים. באחד מתאי השירותים, כל פעם זיוודנו אותו מחדש - ושוב נגמר נייר הטואלט. כל חצי שעה. לבסוף קלטנו נוסעת שפשוט כל פעם נכנסה ולקחה את הגלילים, והתיק שלה היה מפוצץ בגלילי נייר טואלט.

לאן נעלמו הגלילים? (צילום: shutterstock)
לאן נעלמו הגלילים?(צילום: shutterstock)

גם דיילים גונבים מהמטוסים

לא חלילה שאי פעם עשיתי דבר שכזה, אבל דיילים גונבים פחיות משקה ובעיקר אלכוהול.

 

סודות מאחורי הקלעים

בכל מטוס גדול נמצא חדר מנוחה של הצוות. במטוסים רחבי גוף לטיסות ארוכות החדר נמצא במרכז המטוס, והדלת שלו נפתחת בשיטה שהנוסעים לא יכולים לפתוח. במטוסים מסוימים החדר נמצא בירכתי המטוס.

משתדלים לא להפריע לטייסים (צילום: סיוון פרג')
משתדלים לא להפריע לטייסים(צילום: סיוון פרג')

בחדר יש בין שש לשמונה מיטות. הוא מזכיר קצת חדר משמר צבאי או חדר אכסניה. יש שם שמיכות וכריות, ומשתמשים בו למנוחה בטיסות ארוכות כשמתחלקים למשמרות. אחרי ארוחה ראשונה הצוות מתחלק לשניים, אחד בשירות והשני במנוחה.

 

בניגוד למה שמקובל לחשוב, לכל הצוות מותר גם להיכנס לקוקפיט, אבל משתדלים שלא תהיה טיילת, מה גם שצריך להקפיד על נהלי ביטחון - במיוחד בחברות ישראליות.

 

אין עשן בלי אש

כן, באמת יש גלאי עשן בשירותים. השמועות אומרות וישנם סרטים שגם מראים דרכים לסתום את הגלאים אבל לא נרחיב עליהן כאן. קרה לי שנוסע עישן בשירותים והגלאי לא עבד, אבל בהחלט הרחנו את הריח.

זה באמת מסכן את המטוס (צילום: יהונתן צור) (צילום: יהונתן צור)
זה באמת מסכן את המטוס(צילום: יהונתן צור)

כשנוסע מעשן ממלאים "דו"ח נוסע אלים", שנקרא כך כי מדובר בעצם באדם שמסכן את הטיסה. אם הנוסע עשה את זה שוב יש אפשרות להזמין משטרה כבר מהמטוס, שתחכה לו במדינת היעד. במקרה שלנו נחתנו בספרד והזמינו נציגי משטרה שחיכו לו מחוץ לדלת המטוס - והוא נלקח לבירור. חשוב לומר שזה באמת מסוכן. אחד הדברים המסוכנים ביותר שיכולים לקרות למטוס הוא שתפרוץ בו אש.

 

פחד טיסה

טיסה היא מצב לא טבעי לגוף. כל אחד מאיתנו סובל מרמה כזו או אחרת של חרדת טיסה. גם היום לא נראה לי הגיוני שג'מבו עם 450 נוסעים עולה לאוויר תוך כמה דקות של ריצת המראה.

הנוסעת צרחה כשנעלו את הדלתות (צילום: כרמית ראובן)
הנוסעת צרחה כשנעלו את הדלתות(צילום: כרמית ראובן)

הרבה נוסעים מגיעים עם חרדות טיסה, ואפילו הדיילים לפעמים מרגישים קצת אי נוחות בהמראות. עם זאת, תמיד חשוב לשמור על קור רוח ואיפוק ולנסות לשדר לנוסעים שהכל בסדר.

 

איך עושים את זה? בדרך כלל מנסים להרגיע ולהסביר, אפילו הטייס יוצא לעתים רחוקות לדבר עם הנוסעים. אם מדובר בילדים זה הרבה יותר קל כי אפשר להרגיע אותם בקלות.

 

קרה לי שנוסעת ירדה מהמטוס לפני המראה כי היא לא הצליחה להתגבר על הפחד ולא הצלחנו להרגיע אותה. היא צרחה כשסגרנו את הדלתות והתנתקנו מהשרוול.

דבר כזה גורר הרבה עיכובים כי חוקי התעופה הבינלאומיים אומרים שאסור שמזוודה תטוס בלי הנוסע, ולכן היה צריך לאתר את המזוודה שלה, להוריד אותה מהמטוס ולהמשיך בלעדיה.

 

אני מקווה שלמדתם קצת מההסברים והסיפורים, ושבפעם הבאה כשאתם עולים לטיסה, תנהגו קצת יותר בכבוד ובנימוס כלפי הדיילים. טיסה נעימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
דיילת. זה לא בראסרי
צילום: shutterstock
מומלצים