שתף קטע נבחר

צילום: EPA

סרטוני עריפות הראשים: מומחים מנסים לפצח

המבטא, הרמזים במיקום, השימוש באפקטים והמראה החיצוני. מומחים עקבו אחרי תיעוד רצח העיתונאים האמריקנים - וחזרו עם כמה תובנות: האם המעשים המזוויעים התרחשו בסמיכות? האם מדובר במוציא להורג אחד?

השבועיים שהפרידו בין פרסומי ההוצאות להורג של העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי ושל העיתונאי האמריקני-ישראלי סטיבן סוטלוף, הניעו מומחים מכל רחבי העולם לנסות לפצח מי עומד מאחורי מעשי הרצח המזוויעים. במקביל לבדיקת הרשויות בארה"ב ובבריטניה, מנסים מומחים לצילום ולמחשב לאתר רמזים שיובילו לזהות אנשי דאעש, שעומדים מאחורי המעשים. לפי כמה מומחים שהתראיינו היום (ד') ל"דיילי מייל" הבריטי, אין ספק ששני מעשי הרצח בוצעו באחרונה.

 

רצח העיתונאי האמריקני-ישראלי - דיווחים נוספים ב-ynet:

"סטיבן אהב את ישראל בדם; לא נרצח לשווא"

סוטלוף עשה עלייה ולמד בישראל

'לסוטלוף נמאס שהאשימו אותו בהיותו מרגל'

 

בבואם לנתח את סרטוני עריפת הראשים של שני העיתונאים האמריקנים, מנסים המומחים לבצע סריקה מלאה של שני הסרטונים, שבראשון שבהם (רצח פולי) מופיע גם סוטלוף. העיתונאי החוקר

אליוט היגינס הגיע למסקנה שהרצח של סוטלוף אירע כמה ימים בלבד לאחר הרצח של פולי. עוד הוא קובע בוודאות ששני המעשים בוצעו באחרונה. לפי המומחים, אזכור הקרבות המתמשכים בסוריה ובעיראק מצביעים על כך ששני המקרים אירעו בצמידות לתאריך פרסום הסרטונים.

 

בסרטון שתיעד את רצח סוטלוף נראה רעול פנים עומד מאחור ועומד לתקוף אותו בסכין. כשהרוצח מתחיל לחתוך את צווארו של העיתונאי - הסרטון מסתיים. כמה שניות לאחר מכן מוצגת גופתו של העיתונאי בתוך שלולית של דם. לפי המומחים, הקטעים שמובאים בסרטון דומים בהחלט לאלה שהונצחו בסרטון הרצח של העיתונאי פולי.

אקטים זהים. רצח פולי (מימין) ורצח סוטלוף ()
אקטים זהים. רצח פולי (מימין) ורצח סוטלוף

יחד עם זאת, המומחים מבקשים להדגיש כי שיער הפנים של סוטלוף ארוך יותר מאשר בסרטון שתיעד את רצח פולי ופורסם ב-19 באוגוסט. לדבריהם, עובדה זו מעידה על כך שהרצח של סוטלוף אירע כמה ימים לאחר הרצח של פולי.

 

עוד מציינים המומחים כי במבט ראשון שני קטעי הווידאו נראים זהים: שני העיתונאים האמריקנים היו לבושים בסרבלים כתומים, אולצו לכרוע על ברכיהם, ידיהם היו כבולות באזיקים מאחורי גבם והמוציא להורג עמד משמאלם. עם זאת, לפי המומחים קיימת סבירות גבוהה לכך שפולי נרצח ב"בירת דאעש" במחוז א-רקה בצפון-מערב סוריה. מנגד, לדעת המומחה היגינס, שהשתמש בטכניקות מיוחדות, קשה לזהות בוודאות את מיקום הרצח של סוטלוף.

סוטלוף בסרטון שבו תועד רצח פולי ()
סוטלוף בסרטון שבו תועד רצח פולי

סוטלוף (מוקף בעיגול) בסוריה ()
סוטלוף (מוקף בעיגול) בסוריה

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

כפי שכבר פורסם מיד לאחר שחרור הסרטון שתיעד את רצח סוטלוף, מומחים מעריכים כי אדם אחד עומד מאחורי שני מעשי הרצח - האיש שכונה "ג'ון הג'יהאדיסטי". המבטא של המוציא להורג דומה, אולם ניכר כי בסרטון שתיעד את רצח סוטלוף נעשה ניסיון להסוות את קולו של הרוצח באמצעות טכנולוגיה

מיוחדת. מה שיכול להוות רמז חיוני לכך שמדובר באדם אחד שביצע את עריפת הראשים, זאת העובדה שניתן לקבוע כי שני העיתונאים נרצחו באמצעות אותו כלי משחית שנאחז ביד שמאל.

 

המומחים מציינים עוד כי יוצרי הסרטונים ביקשו להפיק "מוצר מלוטש" ולצורך כך השתמשו במצלמות רבות ובמיקרופונים מקצועיים - וזאת בניגוד לסרטונים קודמים שהופצו באינטרנט ותיעדו עריפת ראשים. בין היתר השתמשו היוצרים בגרפיקות ואפקטים חזותיים וכן בכלים עריכתיים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים