שתף קטע נבחר

תומכי דאעש בארץ: "מקווים שיגיעו לכאן"

לארגון הטרור יש תומכים גם בישראל: "דרכם נכונה". במגזר הערבי מודאגים: "דאעש אונסים ומתעללים, איפה זה כתוב בקוראן?"

ארגון הטרור דאעש הצליח לסחוף תומכים רבים ברחבי העולם, חלקם גם בארץ. "כל מי שמלכלך על דאעש הוא לא מוסלמי", כתב גולש בחשבון הפייסבוק שלו, והוא אחד מאלו שאינם מהססים להביע תמיכה בארגון. אדם אחר כתב: "חיילי המדינה האיסלאמית מתפשטים בכל רחבי עיראק. כולנו מתפללים לחזק אותם". גולשים העלו לחשבונות שלהם גם תמונות של דגלי הארגון שתלו בבתיהם.

 

עוד בנושא:

 

בימים האחרונים, מאז הודיע משרד הביטחון שארגון דאעש הוא "התאגדות בלתי מותרת", ניכרת ירידה בתמיכה הגלויה בארגון בפייסבוק - אולם הזירה הווירטואלית אינה היחידה. אלפי התומכים בארגון הטרור נתקלים בלא מעט תגובות-נגד ולא רק בפייסבוק. במגזר ניכרים ויכוחים ואף מאבקים סביב הנושא - בין השאר בבתי קפה ובמסגדים. 

 

תמונות שהעלו תומכי דאעש בארץ לפייסבוק     ()
תמונות שהעלו תומכי דאעש בארץ לפייסבוק


רק לפני שבוע נאם אימאם בתפילת יום שישי במסגד בצפון ואמר: "דאעש הולכים בדרך הנכונה". המשפט הזה עורר כעס בקרב עשרות מתפללים, והם צעקו עליו: "אתה מגן על ארגון טרור. אנו לא מוכנים להתפלל במסגד שאתה נמצא בו כל עוד יש לך מחשבות טרוריסטיות ורצחניות. אתה צריך להבין שהדת שלנו לא מורה לרצוח אנשים - מוסלמים, נוצרים, יהודים או דרוזים".

 

במסגד אחר באזור העמקים התפתחה קטטה בין מתפללים בעקבות ויכוח על דאעש, לאחר שאחד המתפללים אמר: "דאעש הם היחידים היכולים להקים מדינה איסלאמית, וטוב שהם מענישים אנשים. אני מקווה שהם יגיעו לארץ". מתפללים התנפלו עליו וקיללו אותו: "אתה טרוריסט וזבל, ואין לך מה לדבר איתנו. תעוף מכאן, לא רוצים לראות אנשים מגעילים כמוך". רק לאחר שתושבי המקום התערבו, נרגעה האווירה המתוחה.

 

שייח מאזור הגליל מודה שהוא תומך בארגון: "אני אישית תומך בדאעש, וחושב שכל הסרטונים שמפיצים נגדם מפוברקים. אם מאמתים שהם רוצחים באמת, אז אנחנו נגד הרצח ומקווים שהם ימשיכו בדרכם ללא רציחות. הם יכולים לתקן את עצמם".

 

אישה תושבת המשולש אמרה: "מיום שנודע על ארגון דאעש, בעלי תומך בעמדתם. הוא תמיד אומר 'אלוהים יחזק אתכם'. הוא הפך להיות מאוד קיצוני. אני אישית נגדו. בכל פעם שאני אומרת לו שהוא חושב בדרך לא נכונה, הוא מתחיל לאיים עליי ואומר 'תפסיקי את השטויות שלך. אם את לא מרוצה, את יכולה לעזוב את הבית. אני מוכן להתגרש ממך'. אני לא יודעת מה לעשות. נמאס לי ממנו. הוא הורס לנו את החיים בלי שירגיש".משטרת נצרת הורידה לפני כמה ימים שלטים שעליהם נכתבו פסוקים מהקוראן ולצדם איומים. ממלא מקום מפקד תחנת נצרת, רב-פקד שלומי כהן: "הורדנו שלט גדול שהיה עליו סמל של דאעש לצד אמירות מאוד פוגעניות ומסיתות, למשל, 'כופרים שלא יקבלו את דת האיסלאם - ייקטעו איברים מגופם'. אחרי זמן קצר נתלו שם שלטים חדשים, שבהם אין איומים". הוא פנה לראש העיר והסביר לו ש"לא יכול להיות שרוצים להחזיר את התיירים לעיר, ויש שלטים פוגעניים. רבים תמכו בצעד זה".


השלט שהורידה משטרת נצרת     ()
השלט שהורידה משטרת נצרת

ערבי מהצפון עזב לפני כמה חודשים את בני משפחתו וחדר לסוריה כדי להילחם לצד המורדים. לאחרונה הצטרף לארגון הטרור דאעש ושלח תמונות שלו ליד דגלם ובידו אמצעי לחימה. מקורבים אליו שנמצאים עמו בקשר בפייסבוק אמרו: "נכון שהוא נלחם עם דאעש, אבל אנחנו עוד לא יודעים מה היא עמדתו כלפי הסרטים הקשים והמזעזעים המתפרסמים. אם יתברר שהוא תומך בהם, ננתק כל קשר איתו".

 

"הדרישות סבירות, אבל השיטות אכזריות"

ראש הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית, שייח חמאד אבו דעאביס, אמר: "בארגון דאעש מעלים דרישות סבירות כמו הקמת מדינה לאיסלאם, אבל השיטות שלהם להשגת המטרות גורמות לחששות מצד מדינות רבות בעולם". לדבריו, התנגדותם של משטרים ערביים ומערביים לארגון, ובראשם ארצות הברית, עומדת בעוכרי זכויותיהם ודרישותיהם של המוסלמים הסונים בכלל: "הדבר שיכול לסבך את העניין הוא שמשטרים המתנגדים לדאעש מתנגדים גם לאיסלאם המתון. אני חושב שדאעש פוגעים בעצמם כשהם מצלמים את מעשיהם האכזריים והמחליאים".

 

פעילי דאעש מוציאים להורג עיתונאים        ()
פעילי דאעש מוציאים להורג עיתונאים

פעילי דאעש בסוריה (ארכיון)      (צילום: AP) (צילום: AP)
פעילי דאעש בסוריה (ארכיון) (צילום: AP)

הוא הבהיר: "אנו נגד הרציחות, אבל חשוב לציין כי שיטות ההרג של ישראל ושל ארצות הברית לא טובות מפשעי דאעש. הארגון דורש דרישות סבירות אבל בשיטות אכזריות. אלמלא השיטות המזעזעות של ההרג היה אפשר לראות את דאעש כארגון ג'יהאד לכל הדעות".

 

מתנגד מוצהר לארגון הוא תושב טירה, עבד מנסור, שאמר: "אני מכיר אנשים רבים שהתחילו לתמוך בדאעש. רק בעיר שלנו יש לפחות אלף כאלו. הם הפכו להיות אנשים מסוכנים. לפעמים אני מתחיל לחשוב שהם עומדים מאחורי הרציחות והאלימות אצלנו".

 

עוד לדבריו, "דאעש לא מוסלמים ואין להם שום קשר לאיסלאם. הדת שלנו מכבדת את כל הדתות והעדות, ולא כמו שהם עושים. דאעש מלכלכים את שמו של האיסלאם ואת ההיסטוריה שלו. הם גונבים, אונסים, מתעללים. איפה זה כתוב בקוראן?"

 

גם תושב ואדי ערה, אחמד מסארוה, מביע התנגדות לצמיחת הארגון האיסלאמי הקיצוני: "דאעש מדאיג את כולם. אנחנו מתנגדים להתגייס לצה"ל, אבל בימים האחרונים שמעתי מהרבה צעירים שהם מוכנים להתגייס אך ורק כדי להילחם נגד דאעש". הוא הביע צער על כך שלא רואים הפגנות במגזר הערבי נגד דאעש, "כולם שותקים. נגד דברים אחרים שהם פחות חשובים תמיד מפגינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך עמוד פייסבוק של תומך דאעש בארץ
מומלצים