שתף קטע נבחר

המאבק הבא בקואליציה: הקרב על השבת חוזר

פתיחת מתנ"סים בשבת, הפעלת מוסדות תרבות ובילוי ובהם בתי קפה באישור הרשות המקומית בלבד, הרחבת תחבורה ציבורית בשבתות: הצעת חוק משותפת ליש עתיד ולתנועה, שנחשפת ב-ynet, צפויה לעורר סערה. קלדרון: "להכיר בזכויות החילונים". שטרן: יחזק את ייחוד השבת בציבוריות

המטרה - לשנות את השיח סביב השבת: עם פתיחת מושב החורף של הכנסת צפויה הקואליציה לעמוד למבחן מהותי בנושא דת ומדינה. על רקע הוויכוח הציבורי הנוקב שהתעורר בעקבות החלטתו של שר הפנים גדעון סער לסגור מרכולים בשבת בתל אביב, יגישו חברי הכנסת רות קלדרון (יש עתיד) ואלעזר שטרן (התנועה) הצעת חוק תחת הכותרת "השבת במרחב הציבורי". במפלגת הבית היהודי אומרים בעקבות ההצעה: "מה שלא יושג בהסכמה, לא יהיה".

 

עוד בחדשות:

תומכי דאעש בארץ: "מקווים שיגיעו לכאן"

המנוע כבה באוויר, מטוס אל על נחת בשלום

 

הצעת החוק של השניים, שנחשפת ב-ynet, מבוססת על עקרונות "אמנת גביזון-מדן" מ-2003 ומקנה סמכויות רבות לרשויות המקומיות לפעול לטובת הציבור שאינו שומר שבת ובכללן הפעלת תחבורה ציבורית בשבת ופתיחת מתנ"סים עירוניים בדומה לבתי הכנסת הפתוחים לטובת הציבור הדתי. כיום, מרבית המתנ"סים סגורים בשבת ולא מתקיימת בהם פעילות של תרבות ופנאי. בנוסף מתירה הצעת החוק הפעלת מוסדות תרבות ורוח הכוללים גם מסעדות ובתי קפה, שפעילותם תיקבע על ידי הרשות המקומית ולא על ידי שר הפנים.

 

חוק עבודה ומנוחה הנוכחי מציין כי העבודה בשבת בבתי המלאכה, מפעלי תעשייה ומסחר אסורה וכן אסור להעסיק בהם עובדים בשבת אלא בהיתר מיוחד של שר הכלכלה. החוק החדש קובע שני חידושים: האחד – הרשות המקומית תוכל לקבוע מתכונת מצומצמת לפתיחת מכולות ובתי מרקחת באישור שר הפנים, והשני – בכל הנוגע לבילוי תרבות ורוח, הכלל יחול באופן גורף כך שלא ניתן לפגוע בפעילות זאת. יצוין כי פתיחת מתנ"סים בשבת ופעילות פנאי היא עניין חריג שצפוי לחולל מחלוקת פוליטית קשה.

 

הצעת החוק מבחינה בין מוסדות ממלכתיים לבין מוסדות ציבוריים וקובעת כי מוסדות ציבוריים יהיו סגורים בשבת למעט מוסדות הקשורים לבריאות הציבור וביטחונו. לעומת זאת, מוסדות כמו תיאטרון, מוזיאונים, גנים לאומיים, גני חיות וכולי, יהיו פתוחים בשבת ותתווסף אופציה לתשלום עבור הפעילות לפני כניסת שבת לטובת שומרי המסורת.

 

"לציבור החילוני אין מקום מסודר בשבת" 

באשר לפעילות תעשייה ומסחר - פעילות זאת באופן עקרוני לא תותר בשבת לפי חוק עבודה ומנוחה למעט מוסדות כמו בתי מלון וכדומה המופיעים בחוק. יחד עם זאת תאפשר הצעת החוק לרשות המקומית להפעיל מכולות ובתי מרקחת במתכונת מצומצמת ובאישור של שר הפנים.

 

לעומת זאת, פעילות בילוי, בידור, תרבות ורוח תהיה פתוחה בשבת, והדבר כולל מלבד מוזיאונים, תיאטראות, ומתנ"סים גם מסעדות, בתי קפה וכדומה. אופן הפעילות, המיקום והשעות ייקבעו בהחלטת הרשות המקומית.

 

יוזמי ההצעה קלדרון ושטרן מציינים כי כיום לציבור החילוני בישראל אין מקום מסודר שאליו הם יכולים ללכת בשבת עם המשפחה ולהעביר את השבת באופן משמעותי עם הקהילה שלהם. המטרה היא לפתוח את המרכזים הקהילתיים לכל הציבור, בדומה לבתי הכנסת שמשמשים את הציבור הדתי. החוק יאפשר מעבר מצריכה המונית לפעילויות פנאי מגוונות לכל האזרחים.

יוזמי החוק, ח"כ רות קלדרון (יש עתיד) ואלעזר שטרן (התנועה) (צילום: ירון ברנר, אלכס קולומויסקי) (צילום: ירון ברנר, אלכס קולומויסקי)
יוזמי החוק, ח"כ רות קלדרון (יש עתיד) ואלעזר שטרן (התנועה)(צילום: ירון ברנר, אלכס קולומויסקי)

באשר לזכותו של עובד לא לעבוד בשבת, נכתב בהצעה כי לכל עובד עומדת הזכות לשבות ביום המנוחה שלו ואסור למעביד לפגוע בו או להפלות אותו על בסיס החלטתו שלא לעבוד. ככל שתתקיים עבודה בשבת, היא תיעשה במתכונת מצומצמת ותינתן האפשרות גם לעובד יהודי שמעוניין בכך.

 

הצעת החוק מבקשת להסדיר גם את נושא התחבורה הציבורית וטוענת כי אין לפגוע בחופש התנועה בשבת. הפעלת תחבורה ציבורית בשבת תיעשה על פי החוק החדש באמצעות זכיינים שיצטרכו לקבל את אישור משרד התחבורה. יחד עם זאת יופיע בחוק הכלל הגורף כי "אין לפגוע בחופש התנועה" ואם השר יחליט שלא להעניק רישיונות לזכיינים שהרשות מעוניינת שיפעלו בתחומה, הוא ייאלץ לעמוד מול החוק ולהסביר מדוע פעל כך.

 

"מאבק על הצביון היהודי"

"הוויכוח על השבת אינו ויכוח על מרכולים", אמרה ח"כ רות קלדרון. "זהו מאבק על הצביון היהודי של תל אביב, העיר העברית הראשונה ולמעשה על התרבות היהודית-ישראלית כולה. הרוב החילוני אמנם מאופק, אך לא יניח שיוציאו ממנו את הזכות לקיים חיים יהודיים חופשיים לפי דרכו".

 

ח"כ קלדרון אמרה עוד כי "הגיע הזמן שהמדינה תתווה עקרונות התנהלות בשבת באופן שמאפשר לכל הקהילות בישראל לקיים את ערכי השבת בדרכן ותיתן לכך ביטוי ברור בחקיקה ראשית. החוק מבקש לראשונה ליצור מציאות אשר מכירה גם בזכויות של הציבור החילוני בשבת ומטרת החוק היא לאפשר קיום חיים משותפים בכבוד הדדי".

 

ח"כ אלי ישי. "פגיעה בעולם היהודי כולו" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ אלי ישי. "פגיעה בעולם היהודי כולו"(צילום: גיל יוחנן)
 

ח"כ אלעזר שטרן אמר כי "השבת היא מתנה שקיבל העם היהודי מהקדוש ברוך הוא. הניכור כלפי הערכים היהודיים מחד גיסא וההתעלמות מהגוונים השונים של החברה הישראלית מאידך גיסא גורמים לפער הולך וגדל בין הישראליות ליהדות. ההצעה שאותה מתכוונים להגיש מחזקת את ייחודה של השבת בציבוריות הישראלית תוך התמודדות אמיתית עם הרצון לשמור על אופייה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ושמירה על אופייה הדמוקרטי של המדינה".

 

מפלגת הבית היהודי הגיבה ליוזמה של 'יש עתיד' ו'התנועה' והודעתה מחדדת את חילוקי הדעות בנושא: "מה שלא יהיה עם הסכמות, פשוט לא יהיה". גורמים בבית היהודי אמרו שלא יאפשרו קידום הצעות חוק בענייני דת ומדינה במושב הנוכחי, אם לא יושגו הסכמות בנושאים המהותיים. ח"כ אלעזר שטרן: "מפלגת הבית היהודי מייצגת מיעוט, שמבקש להכתיב את סדר היום של הרוב באמצעות זכות וטו בענייני דת".

 

ח"כ אלי ישי (ש"ס) אמר כי "מקדמי ההצעה מבקשים לפגוע ביהדות כולה והניסיון הנוסף מבית מדרשם של 'יש עתיד' ו'התנועה' יפגע בעולם היהודי כולו. הניסיון הנואש לקושש מנדטים דרך פגיעה בדת היהודית פוגע באינטליגנציה של הבוחרים שאותם מבקשים היוזמים ללטף. מעבר לפגיעה בצביונה של המדינה

זה יביא לכך שמכבדי ושומרי השבת, דתיים, מסורתיים ורבים אחרים הרואים ביום השבת יום מקודש למשפחה, יהיו מופלים בעת קבלה למקום עבודה שעשוי להיפתח בהתאם לחוק החדש".

 

סגן ראש עיריית תל אביב, אסף זמיר: "נושא השבת עלה לכותרות בגלל הפיצוציות והמרכולים בתל אביב. חוק שמזניח את הנושא הזה עושה עוול לבעיה שבה הוא מתיימר לטפל. מקריאה ראשונית של החוק נראה לי שהוא מקריב את סוגיית המרכולים בשבת ומאפשר שיקול דעת לשר הפנים בפתיחת המרכולים, דבר שאנחנו כבר יודעים שהשר מתנגד לו. 'יש עתיד' ו'התנועה' מכשירים בחוק הזה את סגירת המרכולים, למעט השינוי המבורך בתחבורה הציבורית הם מחמיצים את המטרה".

 

בתוך כך ערכה אמש ח"כ עדי קול (יש עתיד) התכנסות שבה השתתפו כ-400 פעילים, תחת הכותרת: "לא סוגרים את החנות בשבת". קול הבהירה לגבי החשיבות של יום מנוחה בשבוע, שכל אחד יבחר מתי היום הנוח עבורו למנוחה, וכך גם בעניין קניות בחנויות שפתוחות בשבת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוריאל לונקה
הקרב על תחבורה ציבורית בשבת חוזר
צילום: אוריאל לונקה
מומלצים