שתף קטע נבחר

"תראה, החולשה שלנו שיש לנו את הנייר. זו הבעיה". פורסמו חלק מתמלילי פרשת הרפז

בית המשפט התיר לפרסם תמלילים משיחות שקיימו חלק מהמעורבים בפרשת הרפז. באחת השיחות אמר הרמטכ"ל אשכנזי לעוזרו וינר: "אם תהיה חקירה אני לא מתכוון לשקר. נצטרך להגיד איך הגיע המכתב"

בניהו: אני מרגיש סדק משמעותי באמון... אני מתפרק... אני מגן עליך בגופי ובנפשי.

 

אשכנזי: תזכור שגם אני אוהב אותך ואל תפליג בכל מיני הפלגות.

 

בניהו: אני עושה עבודה בסדר אני חושב.

 

אשכנזי: אתה עושה עבודה מצוינת.

 

בניהו: עוצמת האהבה שלי וההערכה...

 

אשכנזי: אבל זה הדדי, אבי. מה אתה רוצה?... נשיקות לפנינה, ביי.

 

שופט בית משפט השלום בראשון לציון, מנחם מזרחי, התיר הבוקר (יום ב') לפרסום, לבקשת "הארץ" ובאמצעות עורכי הדין פז מוזר ומיכל נצר ממשרד ליבליך-מוזר, חלק מתמלילי השיחות בין הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי, עוזרו ארז וינר, דובר צה"ל דאז אבי בניהו ובכירים נוספים המעורבים בפרשה שזכתה לכינוי "פרשת הרפז". התמלילים נחשפים לאחר שבמשטרה נמצאה תשתית ראייתית להגשת כתבי אישום בפרשה. 

 

התמלילים המתפרסמים על-ידי הכתב והפרשן עמוס הראל ב"הארץ" נותנים מבט רחב על ההתייעצויות שנערכו בלשכת הרמטכ"ל לשעבר בנוגע למסמך וחושפים את נבכי הפרשה שהסעירה את הצמרת הביטחונית במדינה לפני יותר מארבע שנים.

אשכנזי ובניהו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אשכנזי ובניהו(צילום: מוטי קמחי)

השיחות: בניהו פגוע

הציטוט שהופיע בפתח הכתבה לקוח משיחה בין הרמטכ"ל לדובר צה"ל, שהתקיימה ב-7 במאי, יום לאחר שהרפז הביא את המסמך המזויף לווינר. יום קודם לכן, ב-6 במאי מטלפן הדובר הוותיק, בניהו, פגוע עד עמקי נשמתו, לעוזר הרמטכ"ל.

 

בניהו: "אני עצבני כמו אני לא יודע מה. עכשיו דיבר איתי רוני דניאל. הוא היה אצל השר, אז הוא (ברק) אמר לו: שמע, גבי אשכנזי הוא קצין מעולה. אין לי אתו שום בעיה... אני מרוצה ממנו מאוד. הבעיה היא אבי בניהו".

 

(וינר מתעניין מאיפה בניהו יודע מה מתרחש בלשכת השר)

 

בניהו: "אני מכיר את אהוד ברק. אני על כל שיחת רקע שלו עם כתב צבאי אני מקבל דיווח. לא תמיד אני מעדכן את גבי. אני לא רוצה לחמם, בסדר? אני במסגרת האמון שלי עם האנשים מזה 25-20 שנה, מקבל עדכון מכל שיחה של כל כתב צבאי כמעט במדינה. חוץ מעמוס הראל נגיד. בסדר?"

 

הדובר עובר לתאר פגישה שהייתה יום קודם לכן בין אשכנזי לפרשן הצבאי של ידיעות אחרונות, אלכס פישמן. בניהו כועס משום שאשכנזי התנער ממנו, לדעתו ולא העניק לו גיבוי בתשובה לשאלות ששאל פישמן, שסיפר כי ברק חושד שלשכת הרמטכ"ל עומדת מאחורי מעקב לכאורה שהתקיים אחרי ראש מטהו של ברק, יוני קורן.

 

בניהו: "(אשכנזי אמר ש)אני לא אחראי על מה שאבי בניהו עושה? הוא פוצץ את האמון ביני לבינו. שמע, אני כל כך פגוע מהדבר הזה. לא רוצה לענות לו בכלל. אני אתפוצץ. שילך קיבינימאט. אני ככה למכירה? בדיוק כמו רוני נומה ובדיוק כמו שהיה עם דודי אוברמן (בניהו מתייחס לעוזר לשעבר ולראש הלשכה לשעבר של אשכנזי). שמע, אני נסעתי לעמיר פרץ להתנות את ההסכמה שיהיה רמ"ט לשר הביטחון בזה שיהיה מנכ"ל (משרד הביטחון). אתה יודע את זה? הייתה הבטחה של עמיר פרץ לבני גאון שזה יהיה עמי סגיס... אני חיברתי אותו (את אשכנזי) לשמעון פרס".

 

בניהו ממשיך: "אני הבאתי לו את עופר עיני למשרד. לארוחת ערב למשרד, סליחה.... לא מקובל עליי בכלל. לא יכול לחיות עם זה. לא יכול לייצג אותו במילימטר. שום גיבוי לא קיבלתי ממנו. זה כבר לא חוצפה. זה פשוט בגידה. מה אני, דודי אוברמן בשבילך, מה זה? אני לא יודע שהוא שולח את הרופא שיניים (שלו) לעיתונאים? אני לא יודע שרונית יושבת עם בן כספית?"

וינר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
וינר(צילום: מוטי קמחי)

למחרת, בניהו מדבר עם אשכנזי עצמו. בניהו מתלונן: "אני שמתי את עצמי בפרונט מול יואב גלנט. אני בקלות שמתי את עצמי בפרונט מול יוני קורן, בשביל לא לשים אותך בפרונט". הוא מסביר לאשכנזי מה ידוע לו. שיחת אשכנזי-פישמן לוותה בידי נציג דובר צה"ל, ראש מחלקת התקשורת ביחידה, אל"מ עופר קול. כשהשניים יצאו מהרמטכ"ל, "הטייפ המשיך לעבוד. הוא אצל עופר ביד".

 

עוד אמר בניהו: "הם ירדו דרך המסדרון למעלית ודיברו בחניה והוא (פישמן) אמר לו: אבי, אבי מסכן. אהוד ברק החליט לחסל אותו. שלא יקשיב לאף אחד ויפרוש.. הוא (פישמן) הבין ממך שאתה לא אחראי למי שעוקב אחרי יוני קורן. הוא אמר לו במפורש: אני לא אחראי למה שעושה אבי בניהו, פעמיים".

 

אשכנזי: "יכול להיות שעשיתי שיחה לא טובה ועשיתי טעות. אפשר לתקן את זה. אני רוצה ליישר את ההדורים".

 

בניהו: "אני דורש גיבוי. לפחות תגיד בפורום מטכ"ל ויהיה ברשומות שיש לך אמון בי... ברק אמר אתמול אחרי השיחה שלך עם פישמן: אבי בניהו הוא האיש הרע בלשכת הרמטכ"ל".

 

אשכנזי: "מי אמר את זה?"

 

8 באוגוסט 2010, 13:17, הרמטכ"ל ועוזרו מטכסים עצה

וינר: "אני חושב שצריכה להיות איזה שהיא אמירה... אני לא יודע אם בתקשורת, אבל אני חושב שאפילו ברמת הצבא אולי להכין איזה שהוא דף, אמירה שככה לא מתנהגים (מתייחס לדברים שצוטטו בעיתונות בשם מקורבי גלנט, שמתחו ביקורת על אשכנזי אחרי פרסום המסמך). לדעתי אתה צריך לקרוא לגלנט מחר, מתישהו נביא אותו אליך. תגיד: שמע, אם אתה יודע על מישהו שעשה נגדך קונספירציה ומדליף, אז בוא תגיד לי. ואם לא, בוא כמו שבא אליך אביב כוכבי אחרי ועחו"ב והוא ניקה את השולחן".

 

אשכנזי: "תראה, החולשה שלנו שיש לנו את הנייר. זו הבעיה שלנו".

 

וינר: "טוב, אבל אתה לא הוצאת אותו" (בנקודה זו לא ברור אם מישהו מהשניים, וינר ואשכנזי, יודע שהעותק שהציגו אברמוביץ' ודניאל יצא מלשכת הרמטכ"ל).

 

אשכנזי: "אני לא הוצאתי את הנייר".

 

וינר: "בסדר, אני יודע שיש אותו כנראה לעוד כל מיני אנשים. גם לבועז. גם בני (גנץ) וגם זה כבר שמעו עליו מכל מיני מקורות נוספים. אבי (בניהו) בעצמו הרי שמע..."

 

אשכנזי: "אבל גדי ויואב (מתבלבל. מתכוון כנראה לבני גנץ) יודעים את זה מאתנו".

 

וינר: "בועז אמר לי שיש את הנייר הזה בעוד 4-3 מקומות, שזה לא רק אצלנו חונה".

 

אשכנזי: "תראה, אם תהיה חקירה, אני לא מתכוון לשקר. נצטרך להגיד איך הגיע המכתב".

 

וינר: "לא, אם תהיה חקירה נגיד שהגיע ל..."

 

אשכנזי: "נגיד גם ממי הגיע".

 

וינר: "כן, ושהתלבטנו ולא עשינו עם זה כלום כי חשבנו שזה לא נכון".

 

אשכנזי: "לא, אבל הוא צריך להבין, בועז, שלא תהיה ברירה עם זה אז לא נשקר. הוא מבין את זה?"

 

וינר: "אני חושב שכן. אני יכול לחדד את זה אתו".

 

אשכנזי: "תגיד לו שאנחנו לא בטוחים, אך אם זה יגיע לידי זה יכול להיות שנצטרך להגיד... שיידע, כי לא נשקר. יותר מדי אנשים מעורבים בזה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
אשכנזי ובניהו
צילום: עידו ארז
מומלצים