שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  השטר החדש הושק: "יהיה קשה לזייף שטרות"
  נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, בהשקת שטר ה-50 החדש: "זוהי אחריותנו להנפיק שטרות עמידים ואמינים". רה"מ נתניהו לפלוג: "כדי שהשטר ישמור על ערכו, אנחנו צריכים לשמור גם על הביטחון וגם על הכלכלה"

  בנק ישראל משיק הבוקר (ד') את השטר החדש של 50 שקל, הנושא את דיוקנו של המשורר שאול טשרניחובסקי. השטר ייכנס למחזור ביום שלישי הבא (16.9) ויופץ לשימוש באופן הדרגתי דרך הבנקים. ynet העביר שידור חי ממסיבת העיתונאים.

   

  נגידת בנק ישראל במסיבת העיתונאים הבוקר    ( צילום: גו-לייב)

  נגידת בנק ישראל במסיבת העיתונאים הבוקר    ( צילום: גו-לייב)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "אחת ממשימותיו המרכזיות של בנק ישראל היא להנפיק מטבע. העובדה שמידי יום מוחלפים מיליוני שטרות בין תושבי ישראל ללא חשש לאמינותם אינה מובנת מאליה", אמרה במסגרת האירוע נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג.

   

  50 זה ה-20 החדש? חשש מבלבול בין השטרות

  דרעי נגד השטרות החדשים: "איפה המזרחי?"

  ואנוכי במזרח: הממים על השטרות החדשים

   

  "מוטלת עלינו האחריות להמשיך ולשמר את הביטחון שיש לתושבי ישראל בכך שהשטרות שבידיהם אמינים", הוסיפה. "במסגרת זו יש צורך לתכנן, לעצב ולהנפיק שטרי כסף שימושיים, עמידים ובטוחים שקשה לזייפם. ההתפתחויות בתחום השטרות, העלייה ברמת הזיופים בעולם והאמצעים הטכנולוגיים שעומדים כיום בידי הזייפנים מחייבים את הבנק להתאים את הסטנדרטים של השטרות לאתגרים של השנים הבאות".

   

  צבעו של השטר ירוק, ועל חזיתו מודפס טקסט זעיר שאותו ניתן לראות רק באמצעות זכוכית מגדלת. הטקסט כולל שורות משירו של טשרניחובסקי "הוי ארצי מולדתי". שיר זה היווה השרא לעיצוב השטר, שנושא הדפס של עץ הדר, בשל השורה "ריח פרדסי אביב". על גב השטר מודפס השיר "אני מאמין" וכותרת עמוד בסגנון קורינתי. השטר כולל גם סימן זיהוי לעיוורים, בדיו בולט ושקוף הניתן למישוש.

   

  השטר הוא חלק מסדרת שטרות חדשה שהשיק בנק ישראל, במסגרתה יושקו בנוסף גם שטר בערך של 200 שקל בצבע כחול הנושא את דיוקנו של המשורר נתן אלתרמן, ושטרות בערכים של 20 שקל בצבע אדום ו-100 שקל בצבע כתום, ויישאו, בהתאמה, את דיוקנן של המשוררת רחל והמשוררת לאה גולדברג.


  השטרות החדשים

  השטרות החדשים
    20 שקל 50 שקל 100 שקל 200 שקל
  הדמות רחל המשוררת (בלובשטיין) שאול טשרניחובסקי

  לאה גולדברג

  נתן אלתרמן

  הצבע השולט בשטר אדום ירוק כתום כחול
  מידות השטר במ"מ 71X129

  71X136

  143X71

  71X150

   

  השטרות הקיימים ימשיכו לשמש כהילך חוקי במשך מספר שנים, ולציבור ינתן פרק זמן של מספר שנים במהלכו תתאפשר החלפת השטרות הקיימים בשטרות החדשים.

   

  מבנק ישראל נמסר כי שטרות הכסף החדשים נוצרו בעקבות העלייה ברמת התחכום של זיופי שטרות בעולם. ביצירתם נעשה שימוש בסטנדרטים גבוהים יותר של ביטחון, השטרות נבדלים זה מזה באורכם ובצבעם לטובת אוכלוסיית העיוורים ובעלי לקויות הראייה, ומשולבים בהם סימני ביטחון מתקדמים ביותר נגד זיופים.

   

  נתניהו: "לדאוג שהגירעון לא ימוטט אותנו"

  בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר עם פלוג לקראת טקס השקת השטר. נתניהו אמר בפתח הפגישה: "כדי שהשטר ישמור על ערכו, אנחנו צריכים לשמור גם על הביטחון וגם על הכלכלה. נצטרך להעלות את תקציב הביטחון ובמקביל אנחנו חייבם לשמור על הכלכלה. הדברים נפגשים בגירעון שאנחנו יכולים לשלוט בו, ושהוא לא ימוטט אותנו. זאת תהיה המדיניות שלנו".

  פגישת נתניהו ופלוג הבוקר    (צילום: תקשורת רה"מ)

  פגישת נתניהו ופלוג הבוקר    (צילום: תקשורת רה"מ)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  נשיא המדינה ראובן ריבלין בירך גם הוא את פלוג הבוקר על השקת השטר החדש. "כלכלת ישראל חזקה, אבל עומדת בפני סכנות בשל מצב הכלכלה בעולם ובגלל התנודות והוצאות בלתי צפויות כצורך להגן על עצמנו״, אמר. "היציבות של הכלכלה תלויה ביכולת שלנו ליצר הכנסה תואמת להוצאה, ושתקרת ההוצאה לא תהיה כזו אשר תוכל להביא לידי ערעורה של מדינת ישראל".

   

  שר האוצר יאיר לפיד קיים גם הוא שיחה מקדימה עם פלוג הבוקר, בה בירך על השטר החדש: "פעילות תקינה של אמצעי התשלום בכלל והכסף המזומן בפרט היא תנאי הכרחי לכלכלה מודרנית משגשגת", אמר. "השטר החדש משקף את קידמת הטכנולוגיה בעולם בתחום סימני הביטחון ומניעת הזיופים. לאזרחי ישראל אני אומר - תתחדשו בשטר בטוח, איכותי, יפה ובעל משמעות".

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אביטל להב ומורן אזולאי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השטר החדש
  צילום: חיים צח / לע"מ
  נתניהו ופלוג בפגישתם הבוקר
  צילום: חיים צח / לע"מ
  צילום: דוברות בית הנשיא
  פלוג וריבלין בפגישה מקדימה הבוקר
  צילום: דוברות בית הנשיא
  מומלצים