שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לדור ידע בזמן אמת על דיווח נגד השופט כהן
  פרשת נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת ממשיכה להסתעף. כעת נודע כי פרקליט המדינה דאז ידע על טענה כי השופט הטריד מינית פרקליטה, אך לא עדכן את נשיא העליון. גורמים המעורבים בנעשה: הייתה בדיקה ראויה

  פרקליט המדינה לשעבר, משה לדור, ידע בזמן אמת על כך שפרקליטה דיווחה כי הוטרדה מינית, לכאורה, על ידי השופט יצחק כהן, וכעת נשאלות השאלות כיצד טופלה הסוגיה, ומדוע לא עודכן נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס. גורמים המעורבים בנעשה טוענים כי נעשתה בדיקה ראויה בפרקליטות, אך לא נמצאה עילה להמשכה. הידיעה פורסמה לראשונה בחדשות ערוץ 10.

   

  פרקליטה בכירה העידה בימים האחרונים במשטרה כי אכן קיבלה דיווח מאותה פרקליטה לאחר שזו פרשה מהפרקליטות וכעת מתברר כי גם ראש המערכת, פרקליט המדינה דאז משה לדור, קיבל את הדיווח מאותה פרקליטה. לא ברור כיצד פעלה הפרקליטות ובראשה לדור, אם אותו מקרה לכאורה נבדק ולא נמצא כי עבר את הרף הפלילי או לא היה, או שמא לא נעשתה בדיקה ראויה.

  יצחק כהן ביציאה מביתו אתמול בבוקר (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
  יצחק כהן ביציאה מביתו אתמול בבוקר(צילום: אפי שריר)

  נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת השופט יצחק כהן (צילום: אתר בתי המשפט) (צילום: אתר בתי המשפט)
  נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת השופט יצחק כהן(צילום: אתר בתי המשפט)

   (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
  (צילום: אביהו שפירא)
   

  נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס וכן מנהל בתי המשפט לא עודכנו על המקרה, לא על ידי לדור ולא על ידי כל גורם אחר בפרקליטות. דיווח כזה היה גורר באופן אוטומטי בדיקה גם במערכת בתי המשפט, ובכל מקרה היה ראוי שיתקבל.

   

  מנגד, גורמים שהיו מעורבים בסוגיה טענו אמש (יום ד') כי הפרקליטות ולדור בדקו את הדיווח לעומק. לדברי אותם גורמים, אותה פרקליטה סיפרה דברים כדרך אגב במהלך פגישה בנושא אחר, ולאחר מכן במהלך אותה פגישה ציינה כי לא הייתה כל עבירה פלילית מצד השופט, כי היא לא הובנה כראוי והדברים לא משקפים את המציאות, שאין בכוונתה להתלונן והיא תכחיש ולא תשתף פעולה עם כל טענה נגד השופט.

   

  למרות זאת, אותם גורמים ציינו כי למרות התנגדות הפרקליטה הועברו הדברים לבדיקה, וזו נעשתה באופן יסודי גם ברמת המחוז הצפוני וכן בידי לדור ולשכתו. עם זאת, לא נמצא כי יש מקום לחקירה, ובמצב הדברים הזה, שבו גם הפרקליטה חזרה בה מדבריה והבהירה שלא נעשתה עבירה נגדה, ולנוכח תוצאות הבדיקה, לא היה מקום להמשך טיפול הן כדי לא לגרום נזק שווא לשופט והן כדי לא לגרום נזק לפרקליטה שדרשה זאת.

   

  לעניין האי-דיווח לנשיא העליון, טענו הגורמים כי בהיעדר כל סממן לעבירה או התנהגות בעייתית לא ראו צורך לדווח על המקרה, וכי בכל אופן אין בידי הנהלת בתי המשפט כלים לבצע בירור מעמיק יותר משנעשה. מדוברות משרד המשפטים נמסר כי הפרשה כולה בבדיקה ולא יתייחסו לתוכני הבדיקה והשתלשלות העניינים. כך או כך תיעשה בדיקה מעמיקה אם הייתה התרשלות בטיפול בדיווח של אותה פרקליטה.

   

  על רקע בדיקת הטענות לעבירות מין ומסים שביצע בעבר הודיע שלשום השופט כהן על הקדמת חופשה שאליה אמור היה לצאת בעוד עשרה ימים לרגל נישואי בתו. כרגע אין תאריך חזרה של השופט מהחופשה. גורמים המעורבים בסוגיה העריכו שהוא לא ישוב עוד לכס השיפוט. את ההחלטה לצאת לחופשה קיבל השופט כהן אחרי שיחה שקיים עם נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, ולאחר שהתברר שהפרשה מסתעפת.

   

  לפני כשבועיים אישר היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין למשטרה לבדוק מידע שלפיו השופט כהן ביצע בעבר עבירות מין בקרובת משפחה וכן עבירות מס ומרמה. הבדיקה החלה בעקבות מידע שהעביר קרוב משפחה של השופט.

   

  התברר כי ככל הנראה עבירות המין בקרובת המשפחה, לכאורה, נעשו לפני שנים רבות וחלה עליהן התיישנות, והבדיקה עברה להתמקד במידע שלפיו הפרקליטה שעבדה בסביבת כהן התלוננה לפני כמה שנים בפני הממונים עליה במוסד ממשלתי שבו היא עובדת שהשופט הטריד אותה מינית. בנוסף, עומדת במרכז השאלה אם תסכים הפרקליטה לשעבר להתלונן נגד כהן, במה שיסלול ככל הנראה את הדרך לחקירה פלילית נגדו.

  פורסם לראשונה 10/09/2014 23:04

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  פרקליט המדינה לשעבר משה לדור
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים