שתף קטע נבחר

פרשת הכת: "בוצעו עבירות מין בקטינים"

מעצרם של דוד דבש וגד זראד החשודים בניהול הכת שסרסרה בנשים "למען הגאולה" הוארך שוב. לטענת המשטרה, נגד זראד התגלו חשדות לעבירות חמורות כלפי קטינים. בנוסף, נטען כי ישנן נשים נשואות שנפלו קורבן לכת

פרשת הכת מסתעפת: המשטרה חשפה היום (ה') בדיון הארכת המעצר של החשודים דוד דבש וגד זראד כי נרשמה התקדמות משמעותית בחקירה והתגלו גם חשדות לעבירות מין שביצע לכאורה זראד בקטינים.

 

בית משפט השלום בירושלים האריך בשמונה ימים את מעצרם של דבש בן ה-60, המוכר בכינוי "דוד הכי טוב", ושל זראד בן ה-46. הם חשודים כי עמדו בראש כת שסרסרה בנשים "למען הגאולה". העבירות המיוחסות לשניים הן סרסרות, החזקת נשים בתנאי עבדות, אונס ואספקת סמים. בכניסה לדיון בבית המשפט אמר דבש: "היה הכי טוב, יהיה הכי טוב ועכשיו הכי טוב".

 

בדיון אמר נציג המשטרה כי ישנם קורבנות נוספים, חלקן נשים נשואות שיש קושי להגיע אליהן. "המשמעות מבחינת ההלכה היא שברגע שהן מתלוננות, הן יכולות להיאסר על ידי בעליהן", אמר נציג משטרת מחוז ש"י בדיון.

 

השוטר הוסיף כי מאז פרסום שמות החשודים פנו נשים נוספות למשטרה שהתלוננו נגד השניים בגין אונס ואספקת סמים. מהחקירה עלה עוד כי בחלק מהמקרים, יחסי המין בוצעו לאחר שקיבלו סמים מגד זראד. במשטרה טוענים כי הכת פעלה לפי הירככיה וההתנהלות הכללית הייתה של כפיית יחסי מין במקומות שונים בארץ ובעיקר עם אנשים אחרים. בנוסף, חלק מהנשים היו תחת טיפול נפשי בתקופה שעברה מאז האירועים והכת הייתה פעילה עד ללפני כשנתיים.

"עכשיו הכי טוב". דבש בבית המשפט בירושלים, הבוקר (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
"עכשיו הכי טוב". דבש בבית המשפט בירושלים, הבוקר(צילום: אלי מנדלבאום)

עו"ד דוד ברהום המייצג את זראד אמר בדיון כי מרשו הודה בקיום יחסי מין, אך הבהיר כי לא ברור אם יש כאן ייסוד להניח לפגיעה באוטונומיה של האישה או של כפייה. לדבריו הנושא הזה נותר מעורפל.

 

סוזן, אמו של זראד, סיפרה כי היא מכירה את האישה שהתלוננה נגדו. "אין לו שום קשר לזה. בשנים האחרונות הוא התגורר איתי בבית. הכול השמצות ונקמות. הם לא בקשר כבר חמש שנים. הבן שלי לא אשם בשום דבר. הוא לא פוגע בנמלה", סיפרה סוזן, שהוסיפה כי דבש היה בא אליהם הביתה, עושה שמח, מנגן והולך לדרכו.  

פרקליטו של דבש, עו"ד אלון דוידוב, אמר בדיון: "גם אם יש עדויות בתיק הם מתחום המוסר והמוסר לא עניין למשטרה". לאחר הדיון אמר דוידוב כי "דוד דבש מאמין באמת ובתמים שהוא פועל על מנת לזכות את עם ישראל ולקרב אותו לגאולה. האנשים האלה הם בעלי תפיסות עולם מורכבות ולא ניתנו לעיכול על ידי המרובעים של ימ"ר ירושלים וימ"ר שי. יחסי מין בכפייה לא עלה על הפרק מבחינתו אלא סוג של איחוד עם הגויים וקירוב לבבות".

 

החקירה נפתחה לפני כארבעה חודשים בעקבות תלונה רשמית של אחת הקורבנות. על פי החשד הם הציגו את עצמם כחסידי ברסלב והציעו לסייע לנשים המתקרבות לדת - אך למעשה סרסרו בהן. הם הטיפו להן לקיים יחסי מין עם לא יהודים ועל ידי כך "להביא את הגאולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
דבש בהארכת המעצר, הבוקר
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אלי מנדלבאום
עו"ד אלון דוידוב
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: גיל יוחנן
עו"ד דוד ברהום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים