שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חקירה פלילית נגד השופט יצחק כהן
  היועמ"ש הורה על פתיחת החקירה נגד נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת החשוד בעבירות מין ומס. נכונות של אחת מהנשים להגיש תלונה רשמית הובילה לפתיחת החקירה. בתגובה לחקירה: בוטלה מועמדותו של כהן לעליון

  הבדיקה הופכת לחקירה. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הורה על פתיחת חקירה פלילית נגד נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, השופט יצחק כהן, שחשוד בביצוע עבירות מין, מס ומרמה.

   

  ההחלטה התקבלה לאחר דיון שקיים היום (ה') וינשטיין עם פרקליט המדינה שי ניצן, ראש אגף החקירות ניצב מני יצחקי וראש להב 433 ניצב רוני ריטמן. בדיון הוצגו ממצאי הבדיקה בנוגע לשופט כהן. וינשטיין קיבל את המלצת ראש אגף החקירות ופרקליט המדינה לפתוח בחקירה פלילית.

   

  ההחלטה לפתוח בחקירה התקבלה לאחר שבמסגרת הבדיקה התקבל בימים האחרונים מידע חדש, שלפיו ייתכן כי השופט ביצע עבירות מין בנשים נוספים. כהן צפוי להיות מזומן בקרוב לחקירה באזהרה. בעקבות פתיחת החקירה, שרת המשפטים ציפי לבני ונשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס החליטו לבטל את מועמדותו של כהן לכהונה בעליון. לצד כך, גורמי משפט בכירים הבהירו כי השופט לא יחזור לכס השיפוט.

  ממועמד לעליון לחקירת משטרה. השופט כהן (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
  ממועמד לעליון לחקירת משטרה. השופט כהן(צילום: אפי שריר)

  במהלך כל השבוע התקיימו ישיבות בנוכחות וינשטיין, פרקליט המדינה ניצן ונציגי המשטרה סביב השאלה אם לעבור לחקירה פלילית. כמות הנשים שנקשרו לפרשה, עדויות תומכות ובעיקר נכונות של אחת מהן להגיש תלונה רשמית נגד השופט הובילו להחלטה לפתוח בחקירת פלילית נגד השופט.

   

  מה שהקשה על המעבר בין בדיקה לחקירה היה העדר תלונה רשמית מצד נשים שלכאורה הוטרדו מינית על ידי השופט, מקרים שעליהם לא חלה התיישנות. קבלת חומר, מידע ועדויות תומכות, שבמרכזן לפחות חמש נשים שלגביהן עלה חשד כי הוטרדו מינית על ידי השופט או בוצעו בהן מעשים מגונים הוביל לפתיחת החקירה. כעת מקווים ברשויות החוק כי המעבר לחקירה פלילית נגד כהן תקל על הנשים ולאחר שהראשונה תתלונן, היתר יצטרפו אליה.

   

  תחילת השתלשלות האירועים לפני כשבועיים כשווינשטיין אישר למשטרה לבדוק מידע שלפיו כהן ביצע בעבר עבירות מין בקרובת משפחה וכן עבירות מס ומרמה. הבדיקה החלה בעקבות מידע שהעביר קרוב משפחה של השופט.

  קיבל את המלצת פרקליט המדינה והמשטרה. יהודה וינשטיין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  קיבל את המלצת פרקליט המדינה והמשטרה. יהודה וינשטיין(צילום: מוטי קמחי)

  בתחילת הבדיקה התברר כי ככל הנראה עבירות המין בקרובת המשפחה, לכאורה, נעשו לפני שנים רבות וחלה עליהן התיישנות, והבדיקה עברה להתמקד במידע שלפיו פרקליטה שעבדה בסביבת כהן התלוננה לפני כמה שנים בפני הממונים עליה במוסד ממשלתי שהשופט הטריד אותה מינית במקום שבו היא עובדת. יצוין כי החשדות נגד השופט הן בגין מעשים מגונים והטרדות מיניות ואין דיווחים על מעשי אונס.

   

  אתמול פרסם ערוץ 10 כי פרקליט המדינה דאז משה לדור ידע בזמן אמת על כך שפרקליטה דיווחה כי הוטרדה מינית על ידי השופט כהן. גורמים המעורבים בנעשה טענו כי נעשתה בדיקה ראויה בפרקליטות, אך לא נמצאה עילה להמשך הבדיקה.

   

  פרקליטה בכירה העידה בימים האחרונים במשטרה כי אכן קיבלה דיווח מאותה פרקליטה לאחר שזו פרשה מהפרקליטות. נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס וכן מנהל בתי המשפט לא עודכנו על המקרה, לא על ידי לדור ולא על ידי כל גורם אחר בפרקליטות. דיווח כזה היה גורר באופן אוטומטי בדיקה גם במערכת בתי המשפט, ובכל מקרה היה ראוי שיתקבל.

   

  לעומת זאת, גורמים שהיו מעורבים בסוגיה טענו אמש כי הפרקליטות ולדור בדקו את הדיווח לעומק ושאותה פרקליטה סיפרה דברים כדרך אגב במהלך פגישה בנושא אחר. לאחר מכן ציינה כי לא הייתה עבירה פלילית מצד השופט כי היא לא הובנה כראוי והדברים לא משקפים את המציאות משום שאין בכוונתה להתלונן והיא תכחיש ולא תשתף פעולה עם כל טענה נגד השופט.

   

  ביום שני האחרון הודיע כהן לנשיא העליון גרוניס על הקדמת החופשה שאליה אמור היה לצאת בעוד כשבוע לרגל נישואי בתו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אתר בתי המשפט
  מסתבך. השופט יצחק כהן
  צילום: אתר בתי המשפט
  מומלצים