שתף קטע נבחר

יממה אחרי שנעצר: הרב ברלנד שוחרר בהולנד

הרב שנחשד בעבירות מין בנשים שבאו להתייעץ איתו ונמלט מישראל, נעצר אמש על-ידי משטרת הולנד לבקשת ישראל, אבל היום הכחיש את הטענות נגדו בבית המשפט - ושוחרר בערבות. ל-ynet אמר: "המשטרה רודפת"

יממה לאחר שנעצר על ידי משטרת הולנד על פי בקשת משטרת ישראל, שוחרר הערב (יום ו') הרב אליעזר ברלנד ממעצר בהולנד. הרב שנחשד בישראל בעבירות מין וברח לחו"ל, נעצר אתמול כשהיה על מטוס באמסטרדם. היום הופיע בפני בית המשפט והכחיש את החשדות המיוחסים לו.

 

בית המשפט קיבל את טענותיו של ברלנד, ושחרר אותו בערבות. "המשטרה סתם רודפת אותי", אמר בתגובה ראשונה ל-ynet רגע לפני כניסת השבת.

 

הרב ברלנד, מהמנהיגים הבולטים של חסידות ברסלב, נעצר על ידי משטרת הולנד בעת ששהה באמסטרדם הבירה. ברלנד (78), החשוד כי ביצע עבירות מין בנשים שבאו להתייעץ איתו, ובהן קטינה - עזב את הארץ לפני כשנה וחצי כדי להימלט מחקירה, ומאז הוא נדד עם מאות מחסידיו בין מדינות שונות מחשש כי יוסגר לישראל.

הרב לאחר שחרורו ממעצר בהולנד ()
הרב לאחר שחרורו ממעצר בהולנד

הרב שוחח עם ynet מעט לפני כניסת השבת, אחרי שחרורו בערבות. הוא שחזר את רגע מעצרו אתמול באמסטרדם, בשעה שהיה על המטוס: "פתאום הגיעו שני שוטרים ואמרו לי שאני עצור". מיד לאחר המעצר הזעיקו חסידיו של הרב את עורך הדין שרון נהרי לאמסטרדם, ושם יחד עם עורך הדין המקומי לואי דה לאון הוא ייצג אותו בבית המשפט. "נעשה פה צדק", טען הערב עו"ד נהרי, "אין שום ראיות נגד הרב".

 

הרב עצמו היה נרגש מאוד מהשחרור ותקף את משטרת ישראל: "אין להם שום דבר נגדי. אני מרגיש מצוין שהמשטרה רודפת אחריי. אני מקווה שהיא תרדוף אחריי עד היום האחרון שלי. אני גמרתי עם ישראל. זאת מדינה של חמאס. לא ליהודים. מעיפים 500 טילים על התושבים ולא מחפשים אף אחד. אותי הם מחפשים. אין להם מה לעשות. במקום לחפש פושעים אמיתיים, מחבלים אמיתיים, אז מחפשים אותי. אנחנו נוכיח שאין להם שום דבר ואין להם שום קצה חוט. אנחנו הקמנו 10 קהילות. איפה שאני בא ויש אנשים - חוזרים בתשובה וחוזרים ליהדות".

הרב ברלנד ועורך דינו שרון נהרי ()
הרב ברלנד ועורך דינו שרון נהרי

הפרשה החלה בעדות של אחד מבני קהילת "שובו בנים", מהפלגים המרכזיים בחסידות ברסלב, ולפיה תפס את מנהיגה, הרב ברלנד, ואת אחת הנשים בה, כשהם במצב אינטימי. כעבור כמה חודשים החלו להצטבר במשטרה תלונות נגד הרב הבכיר על הטרדות מיניות כלפי כמה

מנשות הקהילה - והוא עזב את הארץ.

 

ברלנד נחת תחילה במרוקו - לטענת חסידיו משום שהוזמן לשם על ידי יהודי המקום - אך משבושש לשוב ארצה, התעורר החשד שהוא מבקש להימלט מחקירה. בתחילה התנהל משא ומתן מול פרקליטיו לחזרתו לישראל באופן שיכבד מנהיג דתי במעמדו, אך המהלך נכשל. בסוף 2013 חששו אנשיו כי השלטונות במרוקו גילו את הרקע לבואו למדינה - והוא עזב לזימבבואה. הרב ברלנד ואנשיו הקפידו כי כל ה"תחנות" שבהן הוא עובר יהיו במדינות שבינן לבין ישראל אין הסכם הסגרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עקיבא נוביק
הרב אליעזר ברלנד
צילום: עקיבא נוביק
מומלצים