שתף קטע נבחר

ניצחון בע"מ

כאשר הקברניטים נאמנים ל"ניהול הסכסוך", מספחים שטחים ומזלזלים באבו מאזן - זו לא תהיה הפתעה אם שוב נידרש למבצע צבאי, וכמובן ננצח

ההיסטוריה מלמדת שניצחון במערכה שבה אף צד לא הצליח להכרית את אויבו הוא בראש ובראשונה הכרעת תודעתו של היריב. זו גורמת לשינוי במדיניותו ובהתנהגותו, יותר מכול דבר אחר: יחס הנפגעים, כבוש שטח, פגיעה בתשתיות ובכלכלה ועוד. לא הייתה זו פליטת פה שגויה של משה (בוגי) יעלון עת הכריז בימי האינתיפאדה השנייה על הצורך "בצריבת תודעתם של הפלסטינים".

 

עוד בערוץ הדעות של ynet

אנחנו הפליטים בעוטף תחנה מרכזית / שפי פז

הפנים העצובות של הפריפריה / אמנון לוי

 

החלטותיה של ממשלת ישראל בשבועים שחלפו, כמו גם הצהרות שריה מעידות מעל לכל ספק כי ישראל ניצחה. הנה למשל קיצוץ בתקציב החינוך ביותר מחצי מיליארד שקלים למימון של הוצאות העימות עבר בממשלה בקלות בלתי נתפשת והוצדק על ידי שר החינוך שהסביר לנו "כי הייתה מלחמה". 

 

אמירה זו של פירון מתיישבת את משנתו הגורסת כי "אסור לצמצם את חזון ארץ ישראל השלמה", ומשלימה את מדיניותם של קודמיו, לימור לבנת וגדעון סער, שראו במשרד החינוך מכשיר להשלטת אמונתם המדינית והחברתית גם על אלו שאינם בוחריהם. צמצום בתקציב החינוך יצדיק את הימנועתה של מערכת החינוך מלהתמודד עם מגמת הבורות, היעדר הסקרנות, השנאה, הגזענות וליבוי היצרים שפשו כמעט בכל פינה בה. דור נוסף ישהה בה רק בכדי "להספיק את החומר" ולהתייצב למלחמה הבאה במטרה לממש את חלומם של שרי החינוך המבקשים "להוריש אותה מיושביה ולרשת אותה".

 

ואם מישהו סבר כי העימות עם חמאס, השולל כל פשרה מהותית, יניע את נתניהו וממשלתו לראות אחרת את אבו מאזן ואת הצעותיו המדיניות, הרי שהכרזתו של נתניהו לגבי "האופק המדיני", שנלוותה לה ההכרזה על 3,800 דונם של כפרים בגדה כאדמות "מדינה", הבהירה כי אלו לא למדו דבר ולא שכחו דבר.

 

חוסר התוחלת שבתהליך המדיני עם נתניהו ימשיך להעמיד את אבו מאזן ומדיניותו באור מגוחך בעיני הציבור הפלסטיני. הוא יחזור ויבהיר כי מבחינתה של ישראל, אבו מאזן ("הגוזל ללא נוצות") מקבל "כנפיים" רק בהשגתה של הפסקת אש ובשמירה על השקט הביטחוני בגדה, גם בימים שבהם אדמות הכפרים יוקצו להרחבת ההתנחלויות הישראליות. שר החוץ ליברמן הסביר כי הרי מדובר בגוש עציון שעליו הפלסטינים כבר הסכימו ביוזמת ז'נבה ובאנאפוליס שיישאר בריבונות ישראל. כהרגלו הוא שכח כי מדובר בהסכם קבע ובחילופי שטחים.

 

בשבוע "הניצחון" אף לא זכינו לחזות באיזשהו ניסיון לשקם את הפגיעה ביחסים עם ארצות הברית שנתניהו וליברמן גרמו לה בתקופה האחרונה. שום הסכמה לוועידה מדינית, שום יוזמה חדשה. אלו הרי מיותרים, משום שהשבוע נתניהו חזר והסביר כי הסכסוך בלתי פתיר, ומשנתו של יעלון, שנגזר עלינו לחיות על חרבנו, עודנה בתוקף.

 

אז נראה כי אפילו המלצת צה"ל למתן את הלחץ על הרצועה, הנובעת מההבנה שקברניטי המדינה נאמנים לתפישת "ניהול הסכסוך", למרות שמדי שנה היא מתנפצת בפניהם במערכה צבאית יקרה ועקובה מדם, לא תיפול על אוזניים קשובות. כך שזו לא תהיה הפתעה גמורה אם ישראל תידרש לצאת שוב למבצע כדי לנצח בו מראש.

 

שאול אריאלי, אל"מ במיל', חבר המועצה לשלום ולביטחון ומאנשי יוזמת ז'נבה.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: GettyImages
שום יוזמה חדשה. נתניהו ואבו מאזן
צילום: GettyImages
שאול אריאלי
מומלצים