שתף קטע נבחר

הרצוג: "נשלם מחיר על הסרבנות ב-8200"

יו"ר האופוזיציה התייחס לחשיפת ynet ו"ידיעות אחרונות" על מכתב הסרבנות: "אני רב סרן ביחידה 8200 ומלווה אותה עשרות בשנים. אני אוהב את היחידה ותרומתה לביטחון ישראל ואזרחיה ואף מעבר לכך היא עצומה. מלחמה בטרור היא עבודת נמלים". ח"כ יריב לוין: "על הצבא להרחיק את הסרבנים משורות מערך המילואים באופן מיידי"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, התייחס אחר-הצהריים (שבת) למכתב הסרבנים מ-8200, שפורסם ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet. הרצוג כתב בדף הפייסבוק שלו: "אני גם חושב שיש דרכים לשנות ובוודאי כשיש תחושה של עוול שנעשה במקום כזה או אחר. אבל לא בעידוד וקריאה לסרבנות או בפרסום עולמי מזיק, שאת מחירו נשלם אנחנו, אזרחי ישראל".

 

אתמול נחשף ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet כי בפעם הראשונה מאז הקמתה, חתמו קצינים וחיילים בשירות מילואים מיחידה 8200 של חיל המודיעין על מכתב סרבנות. במכתב שנשלח לראש הממשלה, הרמטכ"ל, ראש אמ"ן ומפקד 8200, מצהירים 43 החותמים כי הם מסרבים לקחת חלק בפעולות נגד פלסטינים "ומסרבים להמשיך ולהיות כלי להעמקת השלטון הצבאי בשטחים הכבושים".

 

שישה מהחותמים על המכתב (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
שישה מהחותמים על המכתב(צילום: טל שחר)

 

הרצוג פתח את הפוסט בגילוי נאות. "אני רב סרן ביחידה 8200 ומלווה אותה עשרות בשנים", הוא כתב. אני אוהב את היחידה חייליה ומפקדיה.

 תרומתה לביטחון ישראל ואזרחיה ואף מעבר לכך היא עצומה. אלפי אלפים מאזרחי ישראל חבים לה את חייהם. מלחמה בטרור היא עבודת נמלים קשה ומורכבת שמחייבת את מיטב המוחות".

 

על מכתב הסרבנות הוא הוסיף: "חשוב לומר: אני מתנגד לסרבנות וסולד ממנה בכל מאודי. היחידה הזו ופעולותיה חיוניות לא רק לזמן מלחמה, אלא דווקא ובעיקר לשלום. כשמדברים על הסדר מדיני וקביעת גבולות מדברים על תחנות התראה ויכולות מודיעיניות כדי לאתר ולבלום את הכוחות הקיצוניים שיעשו הכל כדי לחבל בשלום". הרצוג סיכם: "אני לא אומר שאין טעויות. בהחלט ייתכנו כאלה וההיסטוריה הצבאית של ישראל רצופה בהן. אבל יש דרכים כיצד להתלונן וכיצד להביא את הטענות לבירור ולדיון".

 

מי שעוד התייחס למכתב הוא יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין מהליכוד: "כבוגר 8200 וכיו"ר ועדת המשנה לענייני מודיעין בוועדת החוץ והביטחון קראתי את מכתב הסרבנות ואני דוחה מכל וכל את הכתוב בו. השירות הצבאי הוא זכות, ומי שמסרב לעזור בשמירה על מדינתנו חוצה את הגבול בין אלו התומכים בדמוקרטיה הישראלית ובחירות שהיא מייצגת, ועובר לצד תומכי הטרור הפלסטיני התוקף את אזרחי ישראל החפים מפשע.

 

ח"כ לוין הוסיף: צה״ל הוא הצבא המוסרי בעולם ובוודאי שאינו מבזבז משאבים כדי לפגוע באזרחים תמימים או לעקוב אחריהם. על הצבא להרחיק את הסרבנים משורות מערך המילואים באופן מיידי. לאנשים כאלה לא מגיעה הזכות להמשיך ולשרת ביחידת 8200".

 

היחידה הגדולה ביותר בצה"ל

יחידה 8200 היא גוף האיסוף המרכזי של חיל המודיעין והיחידה הגדולה ביותר בצה"ל. היא אחראית על איסוף כל תשדורות הסיגינט (מודיעין האותות) הכולל שיחות טלפון, אס-אם-אסים, מיילים, פקסים וכו' בזירות השונות. החותמים מדגישים כי סרבנותם ממוקדת אך ורק לזירה הפלסטינית.

 

"קיימת תפיסה שהשירות בחיל המודיעין נטול דילמות מוסריות ותורם אך ורק לצמצום האלימות והפגיעה בחפים מפשע", הם כותבים. "אולם במהלך השירות הצבאי למדנו כי המודיעין הוא חלק בלתי נפרד מהשליטה הצבאית בשטחים. האוכלוסייה הפלסטינית הנתונה תחת משטר צבא, חשופה לגמרי לריגול ולמעקב של המודיעין הישראלי. בניגוד לאזרחים ישראלים או לאזרחי מדינות אחרות, אין פיקוח על שיטות האיסוף, המעקב והשימוש במידע המודיעיני ביחס לפלסטינים, בין שהם מעורבים באלימות ובין שלא".

 

המילואימניקים טוענים במכתבם כי מידע שנאסף ונאגר פוגע בחפים מפשע ומשמש לרדיפה פוליטית וליצירת פירוד בחברה הפלסטינית באמצעות גיוס משתפי פעולה והפניית חלקים מהחברה הפלסטינית נגד עצמה.

 לדבריהם, במקרים רבים המודיעין מונע משפט צדק מנאשמים שעומדים לדין בבתי דין צבאיים מבלי שייחשפו לראיות נגדם. "המודיעין מאפשר שליטה מתמשכת על מיליוני אנשים, פיקוח מעמיק וחודרני ופלישה לרוב תחומי החיים. כל אלה לא מאפשרים חיים נורמליים, מתדלקים עוד אלימות ומרחיקים את סיום הסכסוך".

 

את המכתב מסיימים החותמים בקריאה לחיילי חיל המודיעין, בהווה ובעתיד "להשמיע את קולם נגד העוולות האלו ולפעול על מנת להביא להן קץ. אנו מאמינים שגם עתידה של ישראל תלוי בכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ח"כ הרצוג
צילום: עידו ארז
צילום: חגי דקל ויוגב אטיאס
ח"כ לוין
צילום: חגי דקל ויוגב אטיאס
מומלצים