שתף קטע נבחר

המלכה פצתה פיה: סקוטים, חשבו על העתיד

לראשונה מאז החל להצטמצם הפער בין מתנגדי העצמאות ותומכיה, שברה אליזבת את שתיקתה: אני מקווה שהסקוטים יחשבו בזהירות על עתידם

המלכה אליזבת שברה את שתיקתה בנושא עצמאות סקוטלנד כשאמרה אמש (יום א') כי היא מקווה ש"הסקוטים יחשבו בזהירות על עתידם" כשיצביעו ביום חמישי הקרוב במשאל העם שעלול לפרק את הממלכה המאוחדת.

 

עוד חדשות בעולם :

האפיפיור השיא 20 זוגות ש"חיו בחטא"

נער הצית פנסיון לכלבים: תושבים גייסו כספים

מרקל בברלין: מי שתוקף יהודי, תוקף את כולנו

 

המלכה אמרה את הדברים כשיצאה ממיסת בוקר בכנסייה הסמוכה לטירת בלמורל שבסקוטלנד. ההצבעה על עצמאות סקוטלנד עשויה לחלק את הממלכה ואף שרבים מעריכים כי המלכה אליזבת בעד האיחוד, היא נמנעה מלהתייחס בפומבי על הנושא.

המלכה בסקוטלנד לפני כשבוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המלכה בסקוטלנד לפני כשבוע(צילום: AFP)
מקור בארמון באקינגהם אמר כי המלוכה "לא משוחדת ושהנקודה החשובה כאן היא שמדובר בעניין הנוגע לאזרחי סקוטלנד. לפי החוקה הבריטית, המלכה חסרת פניות ונמצאת מעל הפוליטיקה ואמרה תמיד כי מדובר בעניין הקשור בסקוטים בלבד", הוסיף.

 

סקר עדכני שנערך בממלכה הראה כי מחנה ה"לא" להיפרדות עומד על 51 אחוזים מהקולות, בעוד מחנה ה"כן" עומד על 49 אחוזים. אולם אחוז המתנדנדים עדיין גבוה ועמד ביום שישי על 17 אחוזים, לפי סקר של ה"גרדיאן". גם אם תוצאות משאל העם ביום חמישי יראו על עצמאות, המלכה אליזבת צפויה להמשיך ולכהן כמלכת סקוטלנד, משום שרוב הסקוטים מעוניינים שהיא תישאר ראש המדינה גם אם יחליטו להיפרד.

 

בשבוע שעבר דיווח הצהובון "מירור" כי המלכה אליזבת חרדה מאוד מהאפשרות שסקוטלנד תפרוש מהממלכה שנמצאת תחת שלטונה והיא מנהלת שיחות על כך עם ראש הממשלה, דיוויד קמרון.

שער המירור בשבוע שעבר: אל תתנו לי להיות המלכה האחרונה של סקוטלנד ()
שער המירור בשבוע שעבר: אל תתנו לי להיות המלכה האחרונה של סקוטלנד

ה"מירור" דיווח כי גורמים בארמון בקינגהאם אומרים שהמלכה ביקשה לקבל עדכונים יום-יומיים על מצב הקמפיינים בעד ונגד היפרדות סקוטלנד מבריטניה. לפי הדיווח אחד מהם אמר: "אם הסקוטים יבחרו להתנתק מבריטניה, זה יציב אותנו בשטח לא מוכר מבחינה חוקתית. שום דבר לא בטוח, ולא מובן מאליו שהיא תכהן כמלכת סקוטלנד".

 

סקוטלנד ואנגליה חלקו מונרכיה מאה שנים לפני שהתאחדו פוליטית ב-1707 והמלכה נותרה 

לכהן כראש חבר העמים הבריטי הכולל בתוכו את קנדה, אוסטרליה ועוד כמה קולוניות בריטיות לשעבר. המלכה תשמור על טירתה בבלמורל שבסקוטלנד, בית הקיץ של משפחת המלוכה.

 

המלכה אליזבת שומרת מקום מיוחד בלבה לסקוטלנד בין היתר כי אמה הייתה סקוטית ומשום שרוב ילדותה בילתה במדינה. אחותה מרגרט שהלכה לעולמה נולדה שם. ההתבטאות היחידה שלה בנושא משאל העם היה במאי, אז מסרה הודעה לעצרת הכללית של הכנסייה של סקוטלנד.

 

"חשוב מאוד שבשנה זו של משאל העם, לא משנה מה תהיה תוצאתו, נתפלל שאנשים בעלי אמונה ואנשים עם רצון טוב יעבדו יחד לטובת סקוטלנד", אמרה אז.

 

 


פורסם לראשונה 14/09/2014 22:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים