שתף קטע נבחר

חמינאי: לא נעבוד לצד ארה"ב. קרי: לא שולל

איראן הודיעה כי לא תיטול חלק בקואליציה הבינלאומית מול דאעש. "ארה"ב מנעה מאיתנו להשתתף? היא משקרת", אמר חמינאי. מזכיר המדינה האמריקני שולל איחוד כוחות צבאי, אך לא שיתוף פעולה אחר: "לא מועיל לדבר על זה"

איראן הודיעה במפורש כי לא תשתף פעולה עם ארצות הברית מול דאעש - אבל האמריקנים לא מאבדים תקווה. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר כי אינו שולל אפשרות לעבוד עם איראן נגד אויב משותף כדאעש, אבל הבהיר כי שתי המדינות לא ישתפו פעולה בנושאים צבאיים.

 

קרי אמר את הדברים לקבוצה קטנה של כתבים, אחרי שנציגים של 26 מדינות נפגשו בפריז ודנו בדרכים להביס את דאעש. הוא אמר כי לא ברור כיצד איראן וארצות הברית יכולות לחבור כדי לחסל את הקיצונים, שכבשו שליש מסוריה ועיראק, שטח הדומה בגודלו לזה של בריטניה.

 

דבריו של קרי נאמרו לאחר שהמנהיג העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, הודיע כי איראן הטילה וטו על הזמנתה של ארצות הברית לאחד איתה כוחות מול דאעש. "השגריר האמריקני בעיראק ביקש מהשגריר שלנו לדון במלחמה מול דאעש", צוטט חמינאי בסוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א. עיראק הביעה במקביל צער על היעדרות איראן מהוועידה. "התעקשנו שנציגיה יהיו כאן", אמר שר החוץ העיראקי איברהים אל-ג'אפרי, "אך אנו לא מחליטים".

 

"השגריר בעיראק העביר זאת אלינו, כמה מהפקידים אצלנו תמכו בכך - אבל אני התנגדתי. אני לא רואה טעם לשתף פעולה עם מדינה שלכלכה את ידיה בפעולות נגדנו, וכוונותיה לא ברורות", אמר חמינאי, ששוחרר מבית החולים לאחר שאושפז במשך כמה ימים עקב ניתוח בערמונית.

 

חמינאי דחה אמירה קודמת של קרי, לפיה וושינגטון מתנגדת לשיתופה של איראן בקואליציה הבינלאומית. "הם משקרים כשהם אומרים שהוציאו אותנו מהקואליציה שלהם, בזמן שאיראן היא זו שסירבה להשתתף באותה קואליציה מלכתחילה", אמר חמינאי בן ה-75.

קרי בצרפת, היום (צילום: AFP   ) (צילום: AFP   )
קרי בצרפת, היום(צילום: AFP )
 

קרי עצמו סירב סירב להתייחס במפורש לשיתוף הפעולה עם איראן: "אני לא חושב שזה מועיל, למען האמת. אני לא אעשה זאת". עם זאת, לאחר מכן כשנשאל על המצב כיום ענה: "אנחנו לא משתפים פעולה עם איראן. נקודה". מזכיר המדינה האמריקני אמר גם כי "קיווה" שוושינגטון וטהרן יוכלו למצוא נושא משותף בנוגע לשיחות הגרעין שמתחילות ביום חמישי.

 

"אני מקווה שנמצא דרכים להגיע להסכם שהוא חשוב לעולם, אבל יש גם נושאים בעייתיים. עדיין הם צריכים לזוז בעמדתם. אני מקווה שאיראן תעשה כל שבכוחה כדי להיות יצירתית ותסייע לתהליך, וזה מה ששנינו צריכים להיות", אמר קרי. הוא פסל אפשרות של שיתוף פעולה עם הממשלה הסורית במלחמה בדאעש, אך תיאר במעורפל דרכים לתקשר כדי למנוע טעויות, אם ארצות הברית ובעלות בריתה יחלו להפציץ יעדי טרור של הארגון הסוני הקיצוני גם בסוריה.

 

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט אמר מעט מאוחר יותר כי "ארצות הברית אינה מתאמת פעולות צבאיות ואינה חולקת מודיעין עם איראן לגבי המתרחש בעיראק, ואין לנו תוכנית לעשות זאת". הוא הבהיר כי "התפתחות דאעש אינה אינטרס של איראן ולא של שום מדינה. מובן שאיראן נוקטת פעולות, אבל אנו לא מתאמים פעולות צבאיות עמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים