שתף קטע נבחר

נתניהו נגד החוק של לפיד: מקפיא את מע"מ 0

ראש הממשלה עוצר את תוכנית הדגל של שר האוצר: בערוץ 10 דווח כי הורה לא לכנס את הוועדה לדיון בהצעת החוק ל-0% מע"מ ברכישת דירה ראשונה והקפיא למעשה את אישורו. לפיד לא הגיב לכך בפומבית, אך גורם ביש עתיד אמר: "זה יוביל למשבר קואליציוני חריף"

העימות בין ראש הממשלה ושר האוצר על רקע הצגת תקציב המדינה מגיע הערב (ב') לנקודת רתיחה. בנימין נתניהו הורה ליו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין, לא לכנס את הוועדה לדיון בהצעת החוק למע"מ 0 אחוז ברכישת דירה ראשונה. למעשה, בכך הקפיא ראש הממשלה את תהליך אישור החוק. כך פרסם נדב פרי בערוץ 10.

 

שר האוצר יאיר לפיד לא הגיב לכך בנאומו הערב בקריית מוצקין, אך גורם בסיעתו "יש עתיד" אמר כי "מדובר בנסיגה ממחויבות קואליציונית שבאה לידי ביטוי בהחלטת ממשלה שגם ראש הממשלה עצמו הצביע בעדה. אם אכן יוקפא החוק הדבר יוביל למשבר קואליציוני חריף".

 

מוקדם יותר היום, עם סיום הדיונים בהסתייגויות בוועדת הכספים, שלח שר הבינוי והשיכון אורי אריאל מכתב דחוף לראש הממשלה בבקשה לכנס את מליאת הכנסת כבר בשבוע הבא לצורך אישור חוק מע"מ 0 בקריאה שניה ושלישית. "עקב המציאות המורכבת בשוק הדיור, אבקש את התערבותך הדחופה על מנת להביא לאישור החוק לפני ראש השנה", כתב השר. "אישור זה יהיה בשורה גדולה ומשמעותית לציבור בגדר 'תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה'".

 

ההחלטה של נתניהו באה על רקע ביקורת קשה של בכירים בקואליציה על לפיד, שאמרו כי ההתעקשות שלו על מע"מ 0 "ילדותית" ועלולה להוביל לבחירות מיותרות. "לפיד מזיק לציבור פעמיים", אמרו. "פעם אחת כי הוא מאיים בפירוק הממשלה באופן ילדותי בגלל חוק מע"מ 0 שהוא חוק רע בכל פרמטר ויזיק לשוק הדירות, ופעם שנייה משום שהוא מחזיק כבן ערובה את תוכנית מחיר מטרה - תוכנית מוכנה להורדת מחירי הדיור שהוא לא חותם עליה".

 

בסביבתו של שר האוצר אמרו בתגובה כי "הוא לא מפחד מספינים ומניפולציות ונחוש להעביר תקציב שמסייע לאזרחי ישראל. מע"מ 0 הוא חלק מתוכנית דיור רחבה שמטרתה לאפשר לזוגות צעירים, המשרתים בצבא לקנות דירה בישראל".

 

לפיד על התקציב: גם לאזרחים וגם לביטחון

מוקדם יותר נאם השר לפיד מול תעשיינים בצפון ואמר כי "התקציב הזה צריך לשרת את האזרחים ואת מנועי הצמיחה וגם את צורכי הביטחון. ולכן אפשר בצורה אחראית ומדודה להגדיל את הגרעון".

הדברים נאמרו יממה לאחר שמשרד האוצר הציג תקציב ובו הרחבה מוגבלת בלבד של תקציב הביטחון - בניגוד לעמדת ראש הממשלה - ובעקבותיו הגיעה מתקפה על לפיד בנושא מע"מ 0%. בכירים בקואליציה כינו אותו "חוק קטסטרופלי".

 

בנאומו הערב הוסיף לפיד: "ראש הממשלה ואני נשב שוב. אפשר לתת תוספות גם למערכת הביטחון וגם לצרכים האזרחיים. אני מזכיר לכולם שעד לא מזמן המשק הישראלי עמד לפני קריסה. כדי להביא את המשק למצב של צמיחה, נאלצתי לקבל החלטות קשות. המדיניות הזאת אפשרה לנו בקיץ האחרון להתמודד עם ההוצאות האזרחיות והביטחוניות שנדרשו מאיתנו בעקבות מבצע צוק איתן, בלי לחשוש מהתרסקות תקציבית.

 

"את הביטחון צריך לחזק. אנחנו לא יכולים להתעלם מהאיומים הביטחוניים שהשכונה בה אנו גרים מזמנת לנו. אנחנו לא נחסוך אגורה על חיי אזרחים או על חיי החיילים שלנו. לאזרחים חייבים לתת את החינוך הטוב ביותר, את מערכת הבריאות המקצועית ביותר, לספק להם ביטחון אישי, לטפל במשבר הדיור ולהוציא לפועל את התוכנית הכוללת להורדת מחירי הדיור, ולסייע לאוכלוסיות החלשות במדינה כדי שיקבלו הזדמנות לצמוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים