שתף קטע נבחר

סערת הרב רונצקי: "בוגי משתמש בצבא לחיסול חשבונות פוליטיים"

בדיקה שערכה מערכת הביטחון סביב התנהלותו של תת-אלוף במיל' אביחי רונצקי במהלך מבצע 'צוק איתן' גילתה לכאורה כי רונצקי העביר לשר בנט מידע על דרכי ההתמודדות עם איום המנהרות. רונצקי מכחיש וגורם בכיר במערכת הפוליטית טוען: "בזכות בנט יצא מבצע המנהרות לפועל. שר הביטחון יעלון התנגד למבצע"

מתקפה חסרת תקדים של גורם פוליטי בכיר ביותר נגד שר הביטחון משה בוגי יעלון. לאחר שנטען כי תת-אלוף במילואים אביחי רונצקי, העביר לשר הכלכלה נפתלי בנט מידע מסווג במהלך מבצע "צוק איתן", טוענים גורמים בכירים כי יעלון "משתמש בצבא לצורך פגיעה פוליטית בשר בנט".

 

היום הועלו טענות כי רונצקי טופל משמעתית בידי הרמטכ"ל לאחר שהעביר לכאורה לשר הכלכלה מידע בניגוד לפקודות על דרכי ההתמודדות של מערכת הביטחון עם איום המנהרות. מדובר צה"ל נמסר כי "מטעמים ברורים לא נתייחס לשיח פנימי שמקיים הרמטכ"ל". רונצקי, השוהה בחו"ל, אמר בתגובה: "לא היה ולא נברא. אני חבר קרוב של בנט, ידידים זה לא סוד. מעולם לא העברתי לו חומרים מצה"ל. זה פעם ראשונה שאני שומע את הטענה הזו. הרמטכ"ל ושר הביטחון מכירים אותי באופן אישי, ואיש לא אמר לי שאני מודח משירות מילואים. אפילו זומנתי לאחר צוק איתן".

תא"ל במיל' אביחי רונצקי בתקופה שבה לבש מדים (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
תא"ל במיל' אביחי רונצקי בתקופה שבה לבש מדים(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

גורם פוליטי-מדיני בכיר אמר בתגובה כי "בנט הציל את תושבי הדרום ממחדל המנהרות של בוגי. לאורך כל השבועות הראשונים של המלחמה בוגי הוביל קונספציה שגויה כאילו חמאס לא מתכוון להשתמש במנהרות ולכן הוא פעל בכל כוחו נגד ביצוע מבצע מנהרות. הוא זלזל באיום ואמר 'תנו למנהרות להתעורר', כפי שנאמר: 'תנו לטילים להחליד'. בנט ירד לשטח, בערך כל יומיים, והבין שמידע קריטי נמנע מהקבינט. לפיכך, הוא יזם ודחף את ביצוע המבצע להשמדת המנהרות.

 

"צריך לפתוח את הפרוטוקולים ולבדוק מי זלזל באיום המנהרות ומי זיהה את איום המנהרות. מי תמך במבצע ומי התנגד לו. הטענות להדלפה הן בדיחה. מה הוא סיפר לבנט, מה החיילים אכלו בארוחת ערב? זה מראה ששר הביטחון איבד עשתונות ומשתמש בצה"ל לצורך חיסול חשבונות פוליטי. בנט הקדיש חלק ניכר מזמנו לירידה לשטח כולל שינה ביישובים, להבדיל מבוגי שבחר שלא להגיע לדרום בעוד התושבים חוטפים טילים".

  

מוקדם יותר היום שר הביטחון משה (בוגי) יעלון מתח ביקורת על התנהלות חלק מחברי הקבינט במהלך המבצע. "אני מקווה שהשרים בקבינט למדו את הלקח", אמר שר הביטחון. "זה (ההתנהלות שלהם - י"ז) הוביל למחיר כבד בלחימה. הצד השני ראה איך אנו אוטוטו קורסים ומתפצלים. בשום אופן אסור לשרים לדבר עם קצינים ללא אישורי וידיעתי. הייתה תקשורת שכזו, אבל היא לא לגיטימית ולא ראויה וטופלה".

שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל בני גנץ (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל בני גנץ(צילום: אביהו שפירא)
 

השר נפתלי בנט (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
השר נפתלי בנט(צילום: גיל יוחנן )

בלשכת בנט הגיבו בחריפות להאשמות של גורמים פוליטיים ביטחוניים נגדו וטענו כי "ההכפשות האנונימיות הן חוצפה. השר בנט גאה בפעולותיו שהובילו למבצע המנהרות והצילו חיי אדם. פעולותיו של השר בנט בצוק איתן בעיצומו של מחדל המנהרות, הצילו את תושבי נתיב העשרה ונחל עוז".

 

"במשך שבועות ארוכים", ציינו בלשכת השר, "כאשר בנט דרש שוב ושוב לצאת לפעולה להריסת המנהרות, היו גורמים פוליטיים ביטחוניים שעצרו את הפעולה וביטלו את האיום בזלזול, דבר שהותיר את יישובי הדרום חשופים לפיגוע טרור אסטרטגי. כך מצופה וכך ראוי שינהג חבר בקבינט הביטחוני של מדינת ישראל".

 

"ההתעקשות של השר בנט להביא לפעולת המנהרות לא הגיעה אליו מאסטרולוגים, אלא מירידה לשטח, ומפגישות חוזרות ונשנות עם גורמי ביטחון, מודיעין ומומחים שונים", הוסיפו מקורבי השר. "הצלת חיי אדם חשובה אפילו יותר מתדרוכים פוליטיים. בכלל, אנו מתרשמים עמוקות מכך שרוח הלחימה שבה לפוליטיקאים מסוימים בשלהי ספטמבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים