שתף קטע נבחר

גורמים ביטחוניים: "חמאס עצר את משגרי הרקטה"

הגורמים אמרו כי ישראל דרשה מחמאס לעצור ולהעניש את משגרי הרקטה אמש, שהתפוצצה במועצת אשכול. בחמאס אמרו כי הם עצרו את חברי החוליה ששיגרו את הרקטות. במקביל, תושבים בעוטף עזה חוששים מחידוש ירי הרקטות

במשך 50 ימים נאלצו תושבי המועצה האזורית אשכול להתמודד עם מטחי ירי בלתי פוסקים מרצועת עזה. 21 יום לאחר שהוכרזה הפסקת אש ממושכת בין ישראל לפלגים הפלסטיניים התפוצצה אמש (יום ג') רקטה בשטח פתוח סמוך לגדר המערכת במועצה האזורית אשכול. בחמאס הבהירו בתגובה כי לא ידוע על ירי שהתבצע לכיוון עוטף עזה וכי הארגון מחויב להפסקת האש. גורמים ביטחוניים בישראל אמרו כי חמאס עצר את משגרי הרקטות.

 

גורמים ביטחוניים אמרו הלילה כי לאחר הירי חמאס העבירו לישראל מסר דרך צינורות התיווך, שבארגון מחויבים להפסקת האש ובודקים מה בדיוק אירע. ישראל מסרה לחמאס שהיא מצפה שתפעל כדי לעצור ולהעניש את מי ששיגר רקטה לעבר המועצה האזורית אשכול, אחרת ישראל תפעל. בחמאס הודיעו שהם מתכוונים לעצור את מי שירה, ואכן כעבור זמן קצר הודיעו לישראל שהם עצרו את החוליה שביצעה את הירי, כנראה חברי ארגון סורר.

 

ניידת משטרה באזור שבו התפוצצה הרקטה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
ניידת משטרה באזור שבו התפוצצה הרקטה(צילום: רועי עידן)

 

המסר שישראל העבירה לחמאס אחרי המעצר הוא: "נבחן אתכם במעשים ולא רק בדיבורים, ואם לא ינקטו יד קשה נגד מפרי הפסקת האש, אנחנו נצטרך לפעול". 

 

ישראל רוצה רגיעה ממושכת

הרקטה אמנם לא גרמה לנפגעים או לנזק, אולם התושבים בעוטף עזה חוששים מתחילת הפרה מסיבית של הרגיעה שעליה הוסכם בתום מבצע "צוק איתן". מיד לאחר שהלחימה בעזה הסתיימה התייצב ראש הממשלה בנימין נתניהו אל מול המצלמות, טען כי במהלך המבצע "חמאס הוכה קשות", אך מנגד ציין כי לא ניתן לומר אם היעד שהציבה הממשלה לרגיעה ממושכת הושג.

 

נתניהו אמר עוד אז: "לא נסבול 'טפטופים' על שום חלק של מדינת ישראל", אך ההבטחה הזאת לא מצליחה להפחית את החששות של תושבים באשכול. "זה המבחן האמיתי", אמר תושב באחד היישובים בתחומי המועצה. "אם לא תהיה שום תגובה, יהיה עוד ירי. ראש השנה בפתח, ויש תחושה של דז'ה וו. עכשיו זה מוטל לפתחו של ראש הממשלה, אם הוא לא יגיב נראה את הרקטה השנייה, השלישית והרביעית".

 

על התסכול שממנו תושבי עוטף עזה עדיין לא השתחררו אמרה נעמה מאשכול כי "אני לא שומעת מסוקים באוויר, הבטיחו שעל כל נפילה תהיה תגובה, אז הבטיחו. אני רוצה לראות את ממשלת ישראל מגיבה, בלי תירוצים ובלי משחקים. אני רוצה לראות שראש הממשלה יעמוד במילה שלו, שעל כל ירי תהיה תגובה".

 

 

נעמה אמרה עוד כי "בתור תושבת העוטף, הסיבות לירי לא מעניינות אותי. ראש השנה מתקרב, ונראה שהפסקת האש מתקרבת לסופה. כשאמרו לנו לחזור הביתה מתברר שאסור היה לנו. עם הפסקת האש הפקירו אותנו לירי בלתי פוסק, ואחרי שהפקירו אותנו יותר מפעם אחת במהלך 'צוק איתן' אנחנו כבר לא מאמינים יותר. אנחנו אוהבים את הצבא וסומכים עליו, אבל לא על ההנהגה".

 

מיד לאחר שנקבע בוודאות כי רקטה אכן נפלה בתחום שטח ישראל, אמר ראש מועצת אשכול חיים ילין כי "לא ברור אם זו נפילה עקב אימונים פנימיים או ירי מכוון לעבר היישובים. כך או כך, לא נקבל ירי ספורדי לעבר היישובים שלנו. המנהיגות של מדינת ישראל תימדד באופן שבו היא בוחרת להגן על תושביה - אם תוביל להסדר מדיני שיביא שקט ארוך טווח לאזור או שתמשיך במעגל האלימות הבלתי פוסקת".

 

ילין אמר עוד כי "יש לנו את הצבא החזק ביותר בעולם. לא צריך לפחד לנהל משא ומתן מתוך חוזק צבאי ולהביא את השקט המיוחל לעוטף עזה ולדרום. אנחנו מצפים מממשלת ישראל לפעול להבאת שקט לאזור באותה נחישות שבה לחמו החיילים לנטרול איום המנהרות".

 

בתוך כך, בצה"ל עדיין בודקים אם שלשום בבוקר שוגרו רקטות מצפון רצועת עזה, לאחר שהופעלו האזעקות בכמה יישובים במועצה האזורית אשכול. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר מוקדם יותר כי אין סימנים לחידוש האש, גם אם לא יחודשו שיחות ההסדרה בקהיר בסוף החודש.

פורסם לראשונה 16/09/2014 23:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
חיילים ליד גדר המערכת
צילום: רועי עידן
מומלצים