שתף קטע נבחר

התקציב: מסתמנת הסכמה בין לפיד לנתניהו; גובה הגידול בביטחון עדיין במחלוקת

היום ייפגשו ראש הממשלה ושר האוצר בניסיון לגבש מתווה לתקציב המדינה, אך לפי שעה אין הסכמות. בין היתר נותרה השאלה מה התוספת שתקבל מערכת הביטחון. "כרגע אין דיל", אומרים בסביבת יעלון. נתניהו בברכת חג: "החלטתי להגדיל את ההצטיידות בכיפות ברזל שהצילה חיים רבים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש היום (א') עם שר האוצר יאיר לפיד במאמץ לגבש את ההסכמות על תקציב המדינה, אולם למרות האווירה האופטימית - אין עדיין הסכמות מלאות ועדיין נותרה במחלוקת התוספת שתקבל מערכת הביטחון. בסוף השבוע דווח שמערכת הביטחון תזכה לתוספת של שישה מיליארד שקלים, אך בסביבת שר הביטחון משה יעלון אמרו אמש כי המשמעות תהיה ש"כרגע אין דיל. לא נסגר דבר לגבי תקציב הביטחון. לא הגיעו להבנות, אין סיכומים. הדיון עדיין בעיצומו".

 

שר האוצר אמר אתמול בשיחה עם כתבים מחוץ לביתו כי הוא מגיש תקציב חברתי הכולל את תוכניתו לפטור ממע"מ על דירה ראשונה. "אשרור דירוג האשראי של ישראל בידי S&P הוא הבעת אמון בכלכלה הישראלית", אמר לפיד בהתייחסות להודעת חברת דירוג האשראי הבינלאומית, "הבעת אמון בצעדים שאנחנו נוקטים עכשיו ובצעדים שנקטנו בתקציב הקודם. הם היו קשים, הם היו לא פשוטים, אבל הם הובילו לזה שיכולנו לעמוד במבצע הצבאי הארוך ביותר זה 30 שנה ובאותה העת להגיש תקציב חברתי שבו לא צריך להעלות מסים ושכולל את מע"מ 0 וצעדים נוספים בחינוך, בבריאות, ברווחה ובדיור. כך שיש לנו לאן להמשיך מכאן".

 

גם ראש הממשלה נתניהו בירך אמש על הודעת חברת דירוג האשראי: "זו תוצאה של המדיניות הכלכלית האחראית שאנחנו נוקטים בשנים האחרונות. עלינו להמשיך ולשדר לשווקים הבינלאומיים שאנחנו מתכוונים להמשיך במדיניות אחראית זו כדי שדירוג האשראי של ישראל יהיה גבוה. זהו דבר שיש לו השפעה רבה על יציבות ושגשוג המשק שלנו". בסוף השבוע פורסם כי יעד הגירעון יעלה ל-3.4 אחוזים, אבל לא ברור מה יהיה הגירעון הסופי אם מערכת הביטחון תדרוש תוספות תקציב נוספות.

 

המחלוקת על תקציב 2015 מתרכזת סביב דרישת משרד הביטחון להגדיל את תקציבו ב-11 מיליארד שקל ולהעמידו על בסיס של 62 מיליארד שקל. אם אכן הוא יגדל ב-6 מיליארד, מה שיתקבל בעיקר באמצעות הגדל יעד הגירעון ל-3.4 אחוזים מהתוצר, יידרש קיצוץ של 1.3 מיליארד שקל בסעיפים אחרים בתקציב המדינה. זהו קיצוץ בהיקף סביר יחסית שמשרד האוצר מסוגל לבצעו. קיצוץ זה, לצד הגדלת הגירעון, יאפשרו להימנע מהעלאת מסים ולהעביר את חוק מע"מ 0% - שתי הדרישות שהציב שר האוצר כתנאי לכל הסכמה בנושא תקציב המדינה.

 

נתניהו הפעיל בשבועות האחרונים לחץ כבד על שר האוצר שייענה לדרישות הביטחון, אך לפיד דבק בעמדה כי משרד הביטחון לא צריך לקבל תוספת גבוהה כל כך והציע תוספת של 2.5 מיליארד שקל בלבד. עם זאת בסביבתו של לפיד רמזו כבר בשבוע שעבר כי יש מקום לתוספת לתקציב הביטחון ובלבד שתוספת זו תהיה נמוכה מ-11 מיליארד ותהיה חד-פעמית למטרה ייעודית ולא תוספת לבסיס התקציב. כמו כן דרש לפיד כי התוספת לא תמומן מהעלאת מסים או מקיצוץ נוסף בתקציבים אזרחיים אלא מהגדלת הגירעון.

 

לפי שעה נראה כי צוותי לשכות ראש הממשלה ושר האוצר בראשות הראל לוקר והלל קוברינסקי הגיעו להבנות בסוגיית אישור תוכנית מע"מ אפס, שיעור הגירעון ואי-העלאת מסים. בסביבת שר האוצר אמרו כי טרם סוכמו הפרטים, ובשתי הלשכות האשימו אלו את אלו בהדלפות שנועדו להשפיע על המשא ומתן. 

 

בברכת ראש השנה שפרסם ראש הממשלה הוא דיבר בזכות תוספת למערכת הביטחון: "בשנה החולפת החלטתי להגדיל באופן דרמטי את ההצטיידות בכיפות ברזל. ההחלטה הזאת הצילה חיים רבים". לצד זאת, אמר נתניהו כי "בזכות האחריות שבה הנהגנו את כלכלת ישראל בשנים האחרונות, המשק שלנו לא הידרדר כמו כלכלות רבות בעולם. ואכן, גם בשנה הזאת האבטלה בישראל היא מהנמוכות בעולם המערבי".

 

הוא דיבר גם על הצורך להשקיע בתשתיות: "אנחנו ממשיכים במלוא התנופה והמרץ את המהפכה הגדולה, לחבר את הנגב והגליל למרכז הארץ: כבישים, רכבות, גשרים, מחלפים. אחרי שחנכנו בערב ראש השנה הקודם את מחלף גולני החדש, ואחרי שהשקנו השנה את תחנת הרכבת החדשה בשדרות, יכול כל מי שנוסע בכביש ירושלים-תל אביב לראות לנגד עיניו את השינוי ההיסטורי שאנחנו עושים בדרך הזאת, בדרכי מדינתנו. בעבר ראינו דברים כאלה רק בחו"ל - היום זה כאן, אצלנו, בישראל".


פורסם לראשונה 20/09/2014 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו ולפיד ייפגשו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים