שתף קטע נבחר

"המלכה גרגרה משמחה על הצבעת הסקוטים"

ראש ממשלת בריטניה תועד משחזר בשיחה פרטית את הרגע שבו בישר למלכה שסקוטלד ויתרה על עצמאות. "זו הייתה ההגדרה של הקלה, היא גרגרה", גילה. בבריטניה זועמים על הפגיעה בכבוד המלכה

שמחה זו לא מילה. "המלכה גרגרה", במילים האלו תיאר ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון את תגובת המלכה אליזבת להחלטת רוב הסקוטים להישאר חלק מהממלכה. במה שמסתמן כפדיחה הראשונה של העצרת הכללית של האו"ם השנה, תועד קמרון בשיחה פרטית עם ראש העיר ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג, ודבריו בה כבר מחוללים סערה.

 

תיעוד השיחה המביכה: 

 

המיקרופונים והמצלמות שליוו את השניים במפגש שלהם בניו יורק קלטו כיצד שחזר קמרון את שיחת הטלפון שבה בישר למלכה על תוצאות משאל העם בסקוטלנד. "ההגדרה של המילה 'הקלה' היא להיות ראש ממשלת בריטניה ולטלפן למלכה ולומר 'הכול בסדר'. זה היה משהו. היא גרגרה".

 

רשת "סקיי ניוז" פרסמה תיעוד של השיחה. לאחר כמה שניות שבהן ההקלטה לא ברורה, נשמע קמרון מוסיף: "אבל זה לא היה צריך להיות כל כך קרוב", אמר בהתייחסו לתוצאות ההצבעה, שעד לרגע האחרון הייתה צמודה למדי. "אני רוצה למצוא את מי שערך את הסקרים לקראת ההצבעה ולתבוע אותו על האולקוס שהם גרמו לי. אלו היו רגעים מלחיצים מאוד".

 

הארמון לא אישר או הכחיש שהמלכה מגרגרת

ראש ממשלת סקוטלנד, אלכס סלמונד, שהוביל את מחנה העצמאות והודיע על כוונתו להתפטר

בעקבות כשלונו, תקף את קמרון בעקבות אמירותיו וכינה אותן "פתטיות לחלוטין". "קמרון הוא ראש ממשלה כבר ארבע שנים והוא עדיין לא למד לא לרכל על הוד מלכותה המלכה. זה דבר בסיסי. הוא צריך להוריד את ראשו בבושה".

 

כתב של הרשת סיפר כי פנה לארמון בבקשת תגובה אולם שם סירבו לאשר או להכחיש כי המלכה נוהגת לגרגר בעתות שמחה. "יש שיאמרו כי ההתנהגות של קמרון לא הייתה דיסקרטית וכי אסור לחזור על הנאמר בשיחות עם המלכה, לא משנה מי הדובר", הוא הוסיף. בלשכתו של קמרון ציינו מנגד כי הם לא מגיבים על תוכן שיחות פרטיות.

 

המלכה אליזבת התאמצה לשמור על ניטרליות טרם משאל העם ורק קראה לסקוטים "לשקול היטב" אם להצביע בעד היפרדות מהממלכה. גם לאחר פרסום התוצאות היא נמנעה מגילויי שמחה מובהקים בפומבי והעדיפה במקום לקרוא לפיוס בין הסקוטים וכלל הבריטים שתמכו במחנה העצמאות לבין אלו שהתנגדו. "זה הזמן להמשיך הלאה", כתבה בהודעתה הרשמית. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
המלכה אליזבת. כמו חתולה?
צילום: EPA
צילום: רויטרס
קמרון. יאלץ להתנצל?
צילום: רויטרס
מומלצים