שתף קטע נבחר

מועצת הביטחון נוקטת צעדים נגד דאעש; אובמה קיבל אישור רשמי לתקוף בסוריה

חברות המועצה תמכו פה אחד בהצעת הנשיא האמריקני לאלץ את כלל המדינות לפעול נגד הלוחמים הזרים. עוד 100 מדינות היו שותפות בניסוח ההחלטה. בכך גם נפתחה הבעיה המשפטית של אובמה בנוגע לתקיפות בסוריה. "זו החלטה היסטורית", בירך. הלילה: בתי הזיקוק של דאעש הופצצו

תמיכה בינלאומית - יש, גושפנקה משפטית - יש. ישיבת מועצת הביטחון אמש (יום ד') בהנהגת הנשיא האמריקני ברק אובמה סללה את הדרך להמשך הפעולה הצבאית נגד דאעש בסוריה, כמו גם בעיראק, וחייבה - לפחות על הנייר - את המדינות החברות לא לטמון ראשם בחול לנוכח צמיחת האיסלאם הקיצוני בשטחן.

 

זו הייתה הפעם השישית בתולדות האו"ם שישיבה מיוחדת של מועצת הביטחון כונסה בדרג זה: נשיא ארה"ב, שמשמשת הנשיא התורנית לחודש ספטמבר, הוביל את הדיון בהשתתפות מזכ"ל האו"ם וראשי מדינות, שבחנו כולם את דרכי ההתמודדות עם איום דאעש.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

15 המדינות החברות אישרו פה אחד הצעת החלטה שנועדה להגביל את צעדי הארגון, ובמיוחד את התמיכה שהוא מקבל ממדינות זרות. בין היתר, ההחלטה מחייבת את חברות האו"ם לפעול נגד כל אזרח שיוצא להילחם בשורות דאעש או שמעניק סיוע לארגון מבחינת מימון או גיוס כוח אדם - ולא להתעלם מכך בטענה כי הכספים מגיעים מאזרחים בודדים ולא בצורה מאורגנת.

 

ההחלטה מכוונת במיוחד כלפי מדינות כמו סעודיה וקטאר, שנחשבות לבנות ברית של המערב ונמנעות מהעברת כספים בגלוי לארגוני טרור - אולם מלאכה זו מבצעים אנשים פרטיים שהם בכירים במדינות האלו. בניסוח ההצעה היו שותפות 101 מדינות חברות באו"ם.

 

"התכנסנו כדי לטפל באיום הקשה ביותר על שלום וביטחון", אמר אובמה בישיבה, "אני קראתי לכינוס הפגישה הזו כי אנחנו צריכים להתאחד בתור קהילה בינלאומית ולהתעמת עם האיום של טרוריסטים זרים. הטקטיקה של טרור אינו חדשה. מדינות רבות, כולל של הנוכחים כאן, סבלו מהרג תושביהן על ידי טרוריסטים שפגעו באנשים חפים מפשע. מה שחדש הוא הזרימה הבלתי פוסקת של טרוריסטים לאזורי עימות".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

אובמה ציטט הערכות של סוכנויות המודיעין, לפיהן יותר מ-15 אלף לוחמים זרים מ-80 מדינות זרמו לסוריה בשנים האחרונות. "ההחלטה ההיסטורית שקיבלנו מחייבת את כל המדינות למנוע גיוס, מימון ואימון של טרוריסטים, כמו גם הסעתם או ציודם באספקה", הצהיר הנשיא אובמה אחרי קבלת ההחלטה.

 

לדבריו, המדינות יהיו חייבות למנוע את התנועה של טרוריסטים דרך הטריטוריה שלהם ולדאוג שהחוקים במדינות השונות יאפשרו להגיש משפט נגדם. עם זאת, מדובר בהחלטה שאפתנית וכוללנית ובעבר התקשתה מועצת הביטחון לאכוף החלטות מסוג זה, כמו הוראתה לפרק את המיליציות בלבנון בהחלטה 1701, שהתקבלה אחרי מלחמת לבנון השנייה ב-2006.

 

ההחלטה גם העניקה לאובמה גושפנקה בינלאומית חוקית כדי לפעול בסוריה - מהלך צבאי שבו כבר החלה השבוע ואתמול היא אף תקפה בפעם השנייה בשטח המדינה. הלילה ארה"ב ושותפותיה הערביות תקפו שוב בסוריה, הפעם בתי זיקוק שבשליטת דאעש. בזכות בתי הזיקוק והנפט גרף הארגון רווחים עצומים.

 

בניגוד לתקיפות נגד דאעש בעיראק, שממשלתה הזמינה את האמריקנים להתערב בנעשה בשטחה, אסד לא ביקש את הסיוע האמריקני, וגם אם היה מבקש - משטרו נתפש כלא לגיטימי בעיני ארה"ב. מסיבה זו, נזקק אובמה לאישור מועצת הביטחון, שאותו קיבל כאמור אתמול.

 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שארצו היא חברה קבועה במועצת הביטחון, נעדר מהעצרת. רוסיה מצויה בעימות קשה עם ארה"ב והמערב סביב המשבר באוקראינה, אולם היא נמנעה מלהטיל וטו על היוזמה האמריקנית שכן היא בעצמה סובלת מטרור איסלאמי.

 

"ישראל על הכוונת של פעילי חורסאן"

בתוך כך, מתאם מדיניות הלוחמה בטרור באיחוד האירופי הזהיר כי ארגון אל-קאעידה, שמודאג מירידת כוחו בהשוואה לארגון דאעש, עלול לנסות "להפגין יכולות" באמצעות ניסיון לפגע בשטח אירופה, בארצות הברית - ובישראל. הבכיר ג'יל דה קרשוב הצהיר אתמול כי כשתשומת הלב העולמית מתמקדת בהתקדמות פעילי "המדינה האיסלאמית" בעיראק ובסוריה, יש סכנה שארגון אל-קאעידה יגלה תחרותיות ויחוש צורך

להוכיח כי אינו עבר מן העולם.

 

"ייתכן שהוא ינסה להוציא לפועל מתקפות כדי להראות שהוא עדיין רלוונטי, שהם עדיין במשחק", אמר דה קרשוב, שהציג את האיום בפני ועידה של הפרלמנט האירופי. הוא הזכיר גם את אנשי הארגון חורסאן, פעילי אל-קאעידה שעברו מאפגניסטן ומפקיסטן לסוריה, כדי לגייס שם פעילים בעלי דרכונים מערביים ולהוציא לפועל פיגועים נגד המערב - ולדבריו, ישראל נמצאת ברשימת המטרות שלהם. הארגון, שקיומו נחשף רק בשבוע שעבר, היה בין המטרות המרכזיות של התקיפה של כוחות הקואליציה בסוריה אתמול.

 

רשת CNN דיווחה כי המודיעין האמריקני חשף מזימה ספציפית של אנשי חורסאן, שכללה כנראה שימוש בפצצה לא-מתכתית, כמו שפופרת משחת שיניים או בגדים שטבולים בחומר נפץ נוזלי. המקור בקהילת המודיעין סירב להתייחס ליעד התקיפה המיועד, אך צוין כי אחת האופציות שבחנו המחבלים הייתה הסתרת מטענים במטוסים. מחלקת הגנת המולדת האמריקנית פרסמה הערכה מעודכנת אחרי התקיפה בסוריה וציינה כי זו שיבשה, לפחות זמנית, את תוכניות פעילי חורסאן.


פורסם לראשונה 25/09/2014 00:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אובמה בישיבת המועצה
צילום: AFP
מומלצים