שתף קטע נבחר

הארי פוטר, מלפניך: מדענים יצרו גלימת היעלמות

להעלים יד, פנים וגם סרגל: חוקרים אמריקנים יצרו ציוד שמסתיר אובייקטים, בדומה לגלימה של גיבור סדרת ספרי הפנטזיה. כמה יעלה לכם להכין אותה?

קראתם את הארי פוטר ורציתם גם להעלים אובייקטים? עכשיו אתם יכולים. מדענים מאוניברסיטת רוצ'סטר בניו יורק מצאו דרך להסתיר מן העין חפצים גדולים על ידי שימוש בעדשות נגישות ולא יקרות - טכנולוגיה שהופיעה מעל דפי סדרת ספרי הפנטזיה שכתבה ג'יי.קיי רולינג. צפו בסרטון המראה את ה"גלימה".

 

בהיעלמות האובייקט הופך נסתר מן העין, בעוד שאר הדברים הסובבים אותו מופיעים כרגיל. בספרי הארי פוטר מסופר כי הארי ירש מאביו גלימת היעלמות ההופכת אותו לבלתי נראה בעודו עוטה אותה, והוא השתמש בה לטיוליו הליליים והסודיים בין כותלי הוגוורטס, בית הספר לקוסמים. פיתוח הגרסה האמריקנית של הגלימה היה קצת יותר מאתגר. "הרבה אנשים עבדו על הרבה היבטים שונים של הסוואה אופטית במשך שנים", סיפר הרופסור לפיזיקה ג'ון הוול, אחד ממפתחיה.

 

עם זאת, מה שמכונה עתה גלימת רוצ'סטר אינה גלימה מוחשית שניתן לעטות אותה. היא יותר דומה לציוד המשמש אופטיקאים - כמה רבדים של עדשה שחפצים המוצבים לפניהם נראים כנעלמים. המדענים האמריקנים סיפרו כי גרסאות מוקדמות יותר של הגלימה היו מסובכות, יקרות ולא היו מסוגלות להסתיר אובייקטים תלת ממדיים מזוויות שונות. "ממה שאנו יודעים, זו הגלימה הראשונה מסוגה שיכולה לספק הסוואה תלת מימדית, מתמשכת ורב כיוונית", אמר ג'וזפה צ'ואי, סטודנט שסייע בפיתוח הגלימה של רוצ'סטר.

"מספקת הסוואה תלת-ממדית" (צילום: אוניברסיטת רוצ'סטר) (צילום: אוניברסיטת רוצ'סטר)
"מספקת הסוואה תלת-ממדית"(צילום: אוניברסיטת רוצ'סטר)

 (צילום: אוניברסיטת רוצ'סטר) (צילום: אוניברסיטת רוצ'סטר)
(צילום: אוניברסיטת רוצ'סטר)

בניסויים שביצעו הצליחו המדענים להסוות יד, פנים וסרגל. הם גרמו לאובייקטים להופיע כ"בלתי נראים" בעוד שהרקע מאחורי החפץ המוסתר נשאר נראה כרגיל. "אני מאמין שזה יכול לשמש להסוואה של נגרר מאחורי משאית קטנה, כך שהנהג יוכל לראות מה יש מאחוריו באופן ישיר", אמר צ'ואי והוסיף, "הגלימה יכולה לשמש גם בניתוחים, בצבא, בעיצוב פנים ובאמנות".

 

הוול אמר שגלימת רוצ'סטר, כמו הגלימה הדמיונית המתוארת בסדרת ספרי הארי פוטר, אינה גורמת לשום הפרעה ברקע של האובייקט המוסתר. לדבריה, היא גם יעילה כלכלית - צווות המדענים הוציא קצת יותר מ-1,000 דולר על פיתוחה. הפטנט שלהם עדיין לא אושר, אבל הם כבר פרסמו הוראות הרכבה פשוטות להכנת גלימת רוצ'סטר בבית, וכל זאת בפחות מ-100 דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוניברסיטת רוצ'סטר
מעלימים עין
צילום: אוניברסיטת רוצ'סטר
מומלצים