שתף קטע נבחר

שמיר: "לטפל" בילודה הבדואית ובריבוי נשים

התבטאות שנויה במחלוקת של שר החקלאות, העומד בראש הוועדה להסדרת ההתיישבות: "ב-2035 הם יהיו כחצי מיליון, רק מדינה עיוורת לא רואה בעיה"

מדיניות מכוונת או פליטת פה? שר החקלאות יאיר שמיר, העומד בראש ועדת השרים להסדרת ההתיישבות בנגב, אמר היום (א') שעל המדינה לפעול לצמצום הילודה בקרב הבדואים ו"לטפל" בתופעה של ריבוי נשים. את הדברים אמר השר כשביקש להבהיר כיצד יש לקרב את הבדואים לשאר מדינת ישראל.

 

השר שמיר ערך הבוקר סיור בחברת מושבי הנגב, התאגיד החקלאי הגדול בארץ השייך ל-34 מושבים במועצות האזוריות מרחבים ושדות נגב.

 

 

ההקלטה באדיבות "רדיו דרום"

 

במהלך הסיור הוא אמר: "אנחנו קודם כול צריכים לקחת את כל הבדואים, להתחיל להוציא אותם מהמדבר, לקרב אותם למדינה נורמלית מבחינת חקיקה, אורח החיים, רמה סוציו-אקונומית, לימוד, השכלה, מקומות פרנסה, סוגי פרנסה, אולי אפילו לטפל בתופעה של ריבוי נשים וצמצום הילודה כדי להעלות את רמת החיים. לכן אנחנו כרגע ממוקדים בפתרונות כלכליים, כמובן תוך כדי הסדרה".

הפגנות הבדואים נגד מתווה פראוור, בחורף שעבר (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
הפגנות הבדואים נגד מתווה פראוור, בחורף שעבר(צילום: גטי אימג'בנק)

הוא ציין כי על פי הערכות, ב-2035 תמנה אוכלוסיית הבדואים בנגב כחצי מיליון בני אדם, והדגיש כי רק מדינה עיוורת לא מבחינה בבעיית הבדואים. לדבריו, ועדת השרים שבראשותו – בניגוד למתווה פראוור שהוביל בזמנו בני בגין – מעוניינת לתת לבדואים מעטפת כלכלית-חברתית לפני החלת החוק שיסדיר את ההתיישבות בנגב.

 

לדבריו, ראש הממשלה בנימין נתניהו מקבל את הגישה שלו. "אנחנו בהידברות שוטפת עם ההנהגה הבדואית", הוסיף. "עובדה שהם כבר לא מפגינים. אנחנו נותנים מענה לתביעותיהם".

 

בהיבט אחר של הסוגיה הוא טען שיש כ-1,500 סטודנטים בדואים שנוסעים מדי יום ללמוד באוניברסיטאות איסלאמיות בחברון וכי יש לעשות הכול כדי להשאיר אותם בתוך תחומי הקו הירוק.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
השר יאיר שמיר
צילום: אבי מועלם
מומלצים