שתף קטע נבחר

"איסלאמופוביה" או "חשיפת שקרים". התגובות הפוליטיות לנאום נתניהו

בימין בירכו על נאום נתניהו: "נקרעה המסכה מפניו של אבו מאזן", אמר יו"ר הקואליציה לוין. אלקין: "לעבור ממילים למעשים". מנגד, הרצוג ביקר: "העולם כבר לא מקשיב לו". גלאון: לא היה צריך לנסוע לאו"ם בשביל להתבכיין"

מימין ומשמאל הגיבו אמש (ב') על נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפני העצרת הכללית של האו"ם. בימין שיבחו את נתניהו על שחשף, כהגדרתם, את פרצופו האמיתי של אבו מאזן וארגוני הטרור הערביים. מנגד, בשמאל אמרו כי מדובר בהספד לתהליך השלום. מושב הכנסת שיפתח בחודש הבא יעלה סימני שאלה רבים בנוגע לתהליך המדיני ולהישרדותה של הקואליציה תחת קידום התהליך או הקפאתו.

 

עוד בחדשות:

ספר לבגרות: 160 אשכנזים, ספרדי אחד

תלונה על הטרדה: הסיבה לפרישת פריינטי?

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין (הליכוד), בירך את ראש הממשלה. "נתניהו קרע בנאומו את המסכה מעל פניו של ראש הרשות הפלסטינית והוכיח שאבו מאזן הוא פרטנר לחמאס ולא פרטנר לשלום", אמר לוין שהתייחס לחלק בנאום נתניהו בנוגע לאיראן ולאיסלאם הקיצוני. "המראה שהעמיד ראש הממשלה בפני העולם בנוגע לנושאים אלה ולסרבנותם המתמשכת של הפלסטינים מבטאת מדיניות אמיצה וטוב יעשו כל מנהיגי המפלגות בישראל אם יעמדו מאחוריה".

 

גם יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ זאב אלקין (הליכוד), בירך: "הנאום היה תשובה הולמת לנאום השקרים וההשמצות. אני קורא לראש הממשלה ולקבינט לעבור ממילים למעשים. אבו מאזן צריך לדעת שהמשך מלחמת ההשמצות על מדינת ישראל בזירה הבינלאומית תהיה כרוכה במחיר כואב שהוא והנהגתו יצטרכו לשלם".

 

יו"ר מרכז הליכוד, ח"כ דני דנון, הוסיף: "טוב עשה נתניהו שהדגיש את הסכנה לאומות העולם בטרור האיסלאמי, שנמצא בחצר האחורית שלנו כבר 66 שנים. השנה לא היה צורך באיורים. סרטוני עריפת ראשים מבית היוצר של דאעש המחישו את הסכנה טוב יותר מהכול". סגן השר אופיר אקוניס (הליכוד) סיכם: "בזמן שאבו מאזן נאם את נאום השקר, ראש הממשלה נאם את נאום האמת. כתמיד, האמת חזקה יותר ויעילה מכל תעמולה שקרית".

 

טיבי: "נאום של מנהיג מתוסכל", בר-לב: נאום של מרכז הליכוד

במפלגות השמאל התקבלו תגובות צוננות ובעיקר ביקורתיות כלפי נאום ראש הממשלה בפני העצרת הכללית. "נתניהו יודע לנאום והסכמתי עם לא מעט מדבריו, אבל הבעיה שהעולם כבר לא מקשיב לו", אמר ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג.

 

"לא ברור לאיזה נתניהו להאמין: לזה שנואם שוב על פשרה מדינית או לזה שבחמש שנות כהונה דאג לא לעשות דבר כדי לקדם יוזמה מדינית. שבענו כבר מנאומים שנשארים על הנייר", הוסיף יו"ר האופוזיציה.

נתניהו מציג את תיעוד הירי מעזה מאוכלוסיות אזרחיות (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו מציג את תיעוד הירי מעזה מאוכלוסיות אזרחיות(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

גם חבריו למפלגה, חברי הכנסת איתן כבל ועומר בר-לב, התייחסו לנאום וביקרו את ראש הממשלה. "זה היה נאום שמתאים למרכז הליכוד ולא לעצרת הכללית", אמר בר-לב. "נתניהו הביך שוב את המדינות המתונות בעולם הערבי והציג אותם כמשת"פיות של ישראל מול הפלסטינים". כבל הוסיף: "ידענו שנתניהו קופירייטר מוכשר, אבל ישראל לא זקוקה לקופירייטר אלא למנהיג. נתניהו העדיף להיות צודק ולא חכם".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) היה תקיף יותר. "מדובר בנאום איסלאמופובי, ריק מתוכן מדיני, של מנהיג מתוסכל מכך שהעולם לא מקבל את התזות שלו על דאעש ואיראן. תיאור אבו מאזן כמכחיש שואה היא טענה של עסקן ולא של מנהיג אחראי. הטענה שאבו מאזן רוצה פלסטין ללא יהודים היא שקרית וצינית", תקף טיבי והתייחס לדבריו של נתניהו על מוסריות צה"ל בעזה. "צבא כיבוש לא יכול להיות מוסרי כי זה אוקסימורון". לסיום אמר ח"כ טיבי כי "נאום נתניהו היה נאום יחצ"ני המלווה בלהקת מעודדות של פקידים ישראלים ועסקנים יהודים ללא תקווה, דקה לפני תחילת העימות המדיני הכולל".

 

בין מבקריו של ראש הממשלה הייתה גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון. "זה היה אותו נאום מוכר של איומים, הפחדות והשוואה בין דאעש, חמאס ואיראן. השוואה שאף אחד בעולם לא קונה", האשימה גלאון.

 

"נאום זה", אמרה יו"ר מרצ, "הוא חותמת רשמית לכישלונו המוחלט של נתניהו לחלץ את ישראל ממעגל הדמים והאלימות האינסופי. נתניהו היה צריך לנצל הזדמנות ולהודיע באו"ם על קבלת היוזמה של הליגה הערבית. בשביל מסע התבכיינות מתקרבן בפני כל העולם לא היה צריך לנסוע לאו"ם".

 

חברה למפלגה, ח"כ עיסאוי פריג', כינה את נאום נתניהו "פסגת הפחד. "נתניהו הודיע על מותו של התהליך המדיני. הנאום היה מלאכת מחשבת של הפחדה מהולה בהשוואה גזענית בין הנאציזם לאיסלאם וקמצוץ בייסבול בשביל האמריקנים".

פורסם לראשונה 29/09/2014 21:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים