שתף קטע נבחר

למה אי אפשר לצפות ב-VOD בכיפור?

המסעדות הסגורות, בתי העסק המוחשכים - מובנות גם לחילונים שאינם מקיימים שום מצווה. אבל למה גם את ספריית הווידאו שמספקות חברות הכבלים והלווין אסור להפעיל במהלך יום הכיפורים? עמי פרידמן סבור שזו החלטה שהצופה אמור לקבל בעצמו

נו, חילוניים כופרים שכמוכם. הכנתם את עצמכם ליום הכיפורים? מלאתם מקרריכם בכל טוב? הסברתם כבר לכל הסקרנים בעבודה שדווקא צמתם פעם, ש"זה אפילו היה ממש קל" ושאת חשבון הנפש שלכם אתם עושים עם עצמכם? יופי. עכשיו גם נזכיר לכם, למקרה ששכחתם, שאם לא דאגתם לעצמכם מראש לאמצעי בידור נאותים במהלך החג – קרי סרטים, סרטונים וסדרות טלוויזיה, ונניח שלא ניחנתם בכישורים טכנולוגיים בסיסיים שיאפשרו לכם לדוג תוכן ברשת בלחיצת כפתור מהירה, נראה שמדינת ישראל דנה אתכם שוב לבהייה בקיר ביום ההוא בשנה בו האמונה האישית שלכם לא באמת רלוונטית.

 

בעוד ההחלטה לא לשדר תוכן בכלל ערוצי הטלוויזיה הישראליים ברורה ומובנת (לפחות ממניעים של התחשבות בזולת ובחירת קרבות לגיטימית), עם כל שנה שעוברת נותרת תמוהה ההחלטה להחשיך גם את ערוצי ה-VOD (צפייה לפי דרישה – לפחות בימי חול) של החברות HOT ו-yes.

 

המסעדות הסגורות, בתי העסק המוחשכים - עם כולם עוד ניתן לחיות בשלום. גם הקיצוני שבאתאיסטים יספר לכם שיש משהו נחמד, סוג של שפיות (מוצר נדיר במחוזתינו) בשקט שיורד עלינו עם כניסת הצום. בין אם אתם מנצלים אותו לחשבון נפש מנותק מדת ובין אם אתם מקפידים באדיקות על חוקיה, בסגירת העסקים ביום כיפור יש בעיקר ברכה.

 

לא ביום כיפור (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לא ביום כיפור(צילום: shutterstock)
  

אבל למה, בשם אלוהים, למה לקחת ממני את האפשרות לבדר את עצמי בין כותלי ביתי, אם איש למעשה לא נפגע מכך?מדוע קיבינמט חייב אדם להקפיד על הלכות שאין לו כל עניין בהן, בין דל"ת אמותיו? כלום גם מערכת אלקטרונית מקיימת את חשבון הנפש שלה על חטאי השנה שעברה? וחשוב מכך – האם גם סירי מבקשת סליחותיה?

 

ב-HOT וב-yes יגידו לכם שמדובר בלא יותר מציות להנחיות מועצת הכבלים והלווין. ואכן המועצה (שקיבלה את סמכותה מטעם חוק התקשורת), קבעה בתנאי הרישיון לשידור כי "ביום הכיפורים לא ישודרו שידורים עצמיים ולא יתורגמו לעברית שידורים שאינם עצמיים".

 

מערכת ה-VOD, מעצם הגדרתה, אמורה לאפשר לנו הצופים, לקבוע את סדר היום שלנו. ככזו, היא מחויבת לספק לנו את שירותיה ללא קשר למועדי ישראל השונים, ובטח לא להגבילו בזמן בו נדמה שהצופה החילוני זקוק לו יותר מכל. היא למעשה ספריית וידאו "אישית" שאמורה לשרת אותנו כאינדיבידואלים, בעולם (ובמדינה, בואו נודה בכך) שמקדשת ערך זה. השנה היא מזמן לא 1987, את דלתות הבתים שלנו אנו מזמן מעדיפים לנעול, ובהתאם לכך – אין זה באמת עניינו של איש מה אנו בוחרים לעשות בתוכם.

 

"יש הכל באינטרנט היום", יאמרו המתחכמים, ויתעלמו לחלוטין מהעובדה שחלק גדול מהלקוחות של HOT ו-yes הם בדיוק האנשים שזקוקים לסדר בתוכן שלהם. אנשים שהתרגלו לרעיון הצפייה בתUכנית בזמן שבחרו בו, אך טרם הסתגלו לרעיון של ספקיות תוכן כמו נטפליקס או הולו, לדוגמה.

 

במילים אחרות – הקהל הזה נמצא שם כי הוא לא מבין לחלוטין את האלטרנטיבה שברשת. ככזה -הוא היה מעדיף שלפחות תהיה לו הבחירה והיכולת הבסיסית לבדר את עצמו בכל יום. כן, גם ביום כיפור.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
מצייתים לכללים
צילום: גבי מנשה
לאתר ההטבות
מומלצים