שתף קטע נבחר

לפיד עונה לנתניהו: נתנו למפלצת הדיור לגדול

ראש הממשלה אמר כי אינו "מתלהב" מתוכנית מע"מ אפס, שר האוצר ענה לו בישיבת "יש עתיד": "שנים לא עשו דבר בנושא הדיור", והתחייב: "יוקר המחיה יוזל". הוא הודה בטעות: "לא היה צריך לגרום לאנשים לחלל שבת"

עוד עימות בין שר האוצר לראש הממשלה: לאחר שבסוף השבוע אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי אינו "מתלהב" מפרויקט הדגל של שר האוצר יאיר לפיד, תוכנית מע"מ אפס, ענה לו שר האוצר בישיבת סיעת "יש עתיד" והבטיח כי התוכנית תעבור. "איש לא עשה פה במשך שנים דבר וחצי דבר בנושא. נתנו למפלצת לגדול, ולא עשו כלום", אמר לפיד.

 

במהלך ישיבת הסיעה התייחס השר גם למהלך שנקט לפני שבועיים - עת זימן מסיבת עיתונאים בשבת מחוץ לביתו והתייחס לתקציב המדינה אך לא מסר כל הודעה דרמטית. הבוקר הוא הודה כי טעה. ח"כ עליזה לביא ציינה בפניו כי קיבלה עשרות פניות מאזרחים, חלקם מצביעי הסיעה, שאמרו כי חרה להם שכונסה מסיבת עיתונאים בשבת. זאת, לא רק מטעמי דת אלא גם משום  שכינוס מסיבת העיתונאים גרם להם ולדוברים לעבוד ביום המנוחה היחיד שלהם. לפיד השיב: "טעיתי. לא היה צריך לגרום לאנשים אחרים לחלל שבת".

 

בתחילת דבריו טען שר האוצר כי התקציב שהציג "אינו תקציב של גזירות, אלא תקציב עם תוספות משמעותיות ולא רק לביטחון, אלא גם למשרדים החברתיים. בתקציבים לשירותים החברתיים יש תוספות מעבר לגידול הטבעי - הרחבת מפעל ההזנה, שיפור הטיפול הרפואי, קיצור תורים, הגדלת קצבה לקשישים ועוד". לדברי לפיד, "התקציב הזה גם יוזיל את יוקר המחיה". הוא הסביר כי "לא רק מע"מ אפס יוזיל את מחירי הדירות, אלא סדרה שלמה של תוכניות שגיבשנו".

 

לעת עתה, הצעת התקציב כוללת קיצוצים והגדלה של הכנסות המדינה בהיקף כולל של 7 מיליארד שקל, בנוסף לפריצה של מסגרת ההוצאה בהיקף של 4.3 מיליארד שקל, שתועבר לתקציב הביטחון.

 

מיליארד שקל יופחתו מתקציבי התחבורה והשיכון ומתקציב בנייה של בתי ספר, בתמורה להעברת מיליארד שקל מהכנסות הקרן הקיימת לישראל לאותן מטרות. 1.7 מיליארד שקל נוספים יקוצצו מתקציבי המשרדים השונים, ובכלל זה קיצוצים בהוצאות שכר ודחיית פרויקטים.

 

תהליך אישור התקציב גרר כבר עם פתיחתו ויכוח פוליטי פומבי שהפריד בין לפיד לנתניהו. האחרון הביע התנגדות לתוכנית "מע"מ אפס", ביקר ברמיזה את הצהרות שר האוצר, ואמר לפני כשבועיים כי "הכי קל זה לפזר הבטחות לכל אחד, הרבה יותר קשה לנהל מדיניות אחראית".

 

נוסחה המקורי של "תוכנית מע"מ אפס" הגדיר קריטריונים לקבלת ההטבה, ובהם שמחיר הדירה כולל מע"מ לא יהיה גבוה מהמחיר שקבע השמאי הממשלתי לאותו אזור, ובכל מקרה לא יותר מ-1.6 מיליון שקלים. אזרחים שלא שירתו שירות צבאי או לאומי יוכלו ליהנות מההטבה רק אם ירכשו דירה שמחירה אינו גבוה מ-600 אלף שקל.

 

הזכאים להטבה הם זוגות נשואים או חד-מיניים או ידועים בציבור עם ילד אחד לפחות, רווקים מעל גיל 35 או זוגות ללא ילדים שאחד מבני הזוג מעל גיל 35. שני בני הזוג יצטרכו להוכיח כי אין דירה אחרת בבעלותם ולא הייתה דירה אחרת בבעלותם מאז 1995.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן ספירא
השר לפיד
צילום: אילן ספירא
מומלצים