שתף קטע נבחר

מסתמן: עסקת טיעון לעד המדינה מהברנוער - כדי להסתיר את מחדלי המשטרה והפרקליטות

נציגי הפרקליטות ועורך דינו של עד המדינה, שמואשם בבידוי ראיות ושיבוש הליכים, ייפגשו בניסיון לגישור. כך תימנע המדינה מחשיפת המחדלים בתיק, ואילו העד יזכה להפחתה משמעותית של שנות המאסר. ממסמכי המשטרה עולה כי המדינה פקפקה במהימנותו לכל אורך הדרך

העד שהונה את המדינה בדרך לעסקת טיעון עם נציגיה. הבוקר (יום ג') ייפגשו נציגי הפרקליטות עם עורך דינו של עד המדינה בפרשת הברנוער, זוהר חנקישייב, ויחלו בהליך גישור אצל השופט גלעד נויטל מבית המשפט המחוזי בתל אביב. כך נודע ל-ynet. המטרה: הסדר טיעון שימנע משפט הוכחות. המשטרה והפרקליטות לא מעוניינות במשפט שבו ייחשפו עוד מחדלים בפרשה, ואילו עד המדינה מעדיף הסדר שיפחית משמעותית את שנות המאסר שלו.

 

פרשת הבר נוער פרצה בסערה והסתיימה במחיקת כתב האישום נגד חגי פליסיאן בגין שתי עבירות רצח ועוד ניסיונות לרצח. עד המדינה שחתם על הסכם וסיפק את האינפורמציה לפרשה מועמד לדין כיום בגין בידוי ראיות והפללתו של פליסיאן.

 

אך במשטרה ובפרקליטות רוצים לקבור את הפרשה - שכן מי שטלטל מדינה שלמה וגרם למשטרה לחתום איתו על הסכם עד מדינה, בעצם הונה אותה, וזאת אף שבדרך להסכם ולפענוח הפרשה צלצלו עשרות פעמוני אזהרה שאמורים היו לפקוח את עיניהם של חוקרי היחידה המרכזית במשטרת תל אביב.

 

החוקרים שאלו כנראה את השאלות הנכונות, אולם התשובות שקיבלו לא הסתדרו עם המציאות. למרות זאת, הם לא השכילו להסיק את המסקנות המתבקשות. במצב כזה היה מחויב לעצור את החקירה, ולא למהר לעצור חשודים ולהגיש כתבי אישום כה חמורים.

 

עד המדינה, זוהר חנקישייב, היה מוכר למשטרה ומזכרים שלמים נכתבו על היותו עד בלתי אמין. במהלך חקירתו נחשפה גם התנהלותו הבעייתית, בין היתר, כאשר החליט לקום ולעזוב את דירת המסתור שבה התגורר בזמן החקירה הגלויה.

מסמך משטרתי: "העד משקר" ()
מסמך משטרתי: "העד משקר"

חנקישייב בבית המשפט (ארכיון) (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
חנקישייב בבית המשפט (ארכיון)(צילום: ירון ברנר)
 

בנוסף, בחומר הראיות בתיק של פליסיאן נמצא מזכר שבו תיעדה המשטרה את הנתונים שנמסרו לה על ידי עד המדינה - אשר כלל אינם תואמים למציאות. מזכר זה נכתב חודשים לפני מעצרו של פליסיאן, ומחדד את השאלה מדוע לא זכו הדברים להתייחסות, בנוסף לאותן הערכות משטרתיות שהטילו ספק במהימנות המידע שמסר.

 

כאשר הבינה המשטרה שעד המדינה הונה אותה, היה כמעט מאוחר מדי. אולם הגילויים החדשים במשטרה לא הותירו ברירה ואילצו אותה לחזור בה מכתב האישום החמור נגד פליסיאן.

 

נגד עד המדינה הוגש כתב אישום בגין בידוי ראיות, שיבוש הליכי משפט וקבלת דבר במרמה מהמדינה. הוא עומד לדין בבית המשפט המחוזי בתל אביב - אך כאמור הצדדים התכנסו לצורך פתיחת הליך גישור כדי להימנע מהליך הוכחות אשר יחשוף את המחדלים הקשים של אחת מיחידות החקירה המובחרות של משטרת ישראל.

 

דו"ח: העד לא מהימן ()
דו"ח: העד לא מהימן
 

מעצר חשודים בפרשה. העד הונה את המשטרה ()
מעצר חשודים בפרשה. העד הונה את המשטרה
 

סנגורו של חנקישייב, עו"ד חי הבר, ביקש מבית המשפט השבוע לקבל היתר לקבל לידיו את כל החומר שהיה עד כה חסוי בתיק, וכן את כל המזכרים הפנימיים בין המשטרה לפרקליטות במהלך ניהול החקירה.

 

אך הפרקליטות מתכוונת לעמוד על רגליה האחוריות כדי לא לשחרר את המידע הזה, ואילו עו"ד הבר הודיע לבית המשפט שיבקש לזמן כעדי הגנה את מפקד הימ"ר ניצב-משנה גדי אשד, ראש מפלג התשאול בימ"ר ניסים דאודי והפרקליטה שליוותה את התיק עו"ד אושרה גז מפרקליטות מחוז תל אביב.

 

סנגורו של חנקישייב לא מתכוון לעשות חיים קלים לא לפרקליטות ולא למשטרה. לטעמו, אפשר להוכיח במהלך משפט הוכחות את המחדלים החמורים של משטרת ישראל וההתנהלות השערורייתית במהלך החקירה הסמויה והגלויה.

 

לפיכך נראה שלאף אחד אין אינטרס לנהל את המשפט המדובר, שכן מצעד אנשי המשטרה שיעלו להיחקר וגילוי הדברים החסויים בתיק עלולים להוביל לחשיפת אחד המחדלים הקשים בתולדות המשפט הפלילי.

 

הפרקליטות החלה לנהל מו"מ עם עו"ד הבר, בנוגע לעסקת טיעון. בתחילה דיברו על בין שבע לעשר שנות מאסר, אולם עד המדינה סירב. המגעים בנושא עוד נמשכים, ובמסגרתם הוזכרה האפשרות לחמש שנות מאסר, אולם הצדדים עדיין חלוקים. שלשום ביקשה השופטת יהודית אמסטרדם מבית המשפט המחוזי בתל אביב משני הצדדים להתחיל לדבר זה עם זה.

 

התובעת בתיק, עו"ד דפנה יבין, השיבה כי היא צריכה לקבל אישור מפרקליט המדינה כדי לפנות להליך הגישור. זה נתן את האור הירוק והצדדים ייפגשו היום בבית המשפט. עו"ד הבר מסר: "אנו רואים חשיבות רבה בהליך ההידברות. בשלב זה דברינו ייאמרו אך ורק בבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עד המדינה, חנקישייב
צילום: מוטי קמחי
צילום: יובל חן
עו"ד חי הבר
צילום: יובל חן
מומלצים