שתף קטע נבחר

שר הפנים הפורש סער מעביר את ההכרעה הסופית בחוק השבת החדש לשר הבא

סער נמנע מלהכריע בסגייה הרגישה על אופיה של ת"א בימי כהונתו האחרונים והחליט לעכב לפי שעה את כניסת החוק המרוכך לתוקף. תפוח האדמה הלוהט יגולגל לשר הפנים הבא

שר הפנים הפורש גדעון סער הודיע היום כי חוק העזר העירוני החדש של תל אביב-יפו בנושא פתיחת המרכולים בשבת יעוכב וההכרעה תתקבל על-ידי שר הפנים הבא.

 

סער העביר הבוקר (ד') את החלטתו לעיריית תל אביב-יפו. בנוסף, הועברו לעיריית תל אביב-יפו שאלות לבירור הנושא על ידי הייעוץ המשפטי של משרד הפנים. ראש העיר תל אביב רון חולדאי אמר בתגובה ש"חוק העזר העירוני הוא חוק מאוזן ונכון השומר על אופיה של העיר. תל אביב-יפו תמשיך להיות עיר חופשית גם בעתיד".

סער. לא יקבל הכרעה סופית בשל פרישתו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
סער. לא יקבל הכרעה סופית בשל פרישתו(צילום: מוטי קמחי)

כזכור, בסוף חודש יוני החליט סער לפסול חלקית את חוק העזר העירוני שהוגש לו ע"י עיריית ת"א בנושא פתיחת מרכולים בשבת. עיריית ת"א הצהירה אז שתעתור לבג"צ אבל לבסוף הגישה חוק עזר חדש ומרוכך באמצע חודש אוגוסט, לאחר שאושר במועצת העירייה. סער היה אמור להחליט אם לאשר או לפסול את החוק החדש, ולבסוף, לאור פרישתו מהחיים הציבוריים, החליט שלא יקבל החלטה "בדקה ה-90" בנושא כה רגיש.

 

סער כותב בהחלטתו: "על מנת לבחון אם חוק העזר הנדון ראוי או לא, לא ניתן להימנע מלדון בשאלת יסוד הנוגעת לשורש העמוק ביותר של החברה הישראלית: איך אנחנו כחברה הישראלית מעוניינים לראות את הרחוב הישראלי ביום המנוחה השבועי, בשבת? האם אנו מעוניינים שיום השבת יהיה זהה או אפילו דומה ליום חול? מהו האופי שאנו רוצים להקנות ליום המנוחה? אחרת, שאלה זאת תוכרע בפועל ללא דיון ציבורי ובטווח קצר מאוד במושגים היסטוריים ישתנה ללא היכר אופיו של יום המנוחה השבועי".

 

הוא הוסיף: "חלק מתפקיד ההנהגה הוא לשמר את ערכי הליבה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית, ולאזן בין אינטרסים של כל חלקי הציבור. ההנהגה נדרשת לשקול בכובד ראש את השלכות החקיקה, גם בהתייחס לחקיקה מוניציפאלית ככל שזו עלולה להשליך על ערכי היסוד שלה ועל הדורות הבאים".

 

בהכנת הידיעה השתתף גלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים