שתף קטע נבחר

שמולי נגד התקציב: 10,000 הסתייגויות כדי לעכב אישורו

ח"כ איציק שמולי גיבש את כמות ההסתייגויות חסרת התקדים הזו לקראת הדיונים בכנסת על תקציב המדינה במטרה ליצור דיון ארוך ומתיש שיקשה על אישורו. "זה תקציב שירסק את הצעירים", אמר שמולי

המטרה – התשה: תקציב המדינה שאושר השבוע ברוב קולות בממשלה לאחר דיון שנמשך לתוך הלילה יובא בקרוב לאישור הכנסת, שם תנסה האופוזיציה להערים קשיים אחרונים בדרך לאישור. אחת הדרכים תהיה זו של ח"כ איציק שמולי (העבודה) שגיבש לא פחות מ-10,000 הסתייגויות כדי להקשות על הקואליציה.

 

מבול ההסתייגויות שיוגשו נועד, על פי שמולי, לעכב את אישור התקציב, לייצר דיון ארוך ומתיש, ולהקשות על הקואליציה בניסיונה להעבירו בכנסת.

 

בשבועות האחרונים, בסיוע סטודנטים ומתנדבים, עבד שמולי על גיבוש ההסתייגויות שעומדות בדרך כלל בשיאן על כ-5,000. לשם השוואה, בתקציב האחרון שאושר לשנת 2014 הוגשו על ידי האופוזיציה 4,700 הסתייגויות. אם תידרש הכנסת לדון בהסתייגויות, שכל אחת מהן דורשת דיון של 5-3 דקות, יימשך הדיון בין 833-500 שעות בהסתייגויות האלה לבדן. יצוין כי בדרך כלל במזכירות הכנסת אוספים את כל הסתייגויות האופוזיציה ומקצים מספר שעות קבוע מראש לצורת השמעת ההסתייגויות.

שמולי. מלחמה בתקציב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שמולי. מלחמה בתקציב(צילום: אוהד צויגנברג)

במקרים רבים מסכימה האופוזיציה מיוזמתה להסיר מסדר היום הסתייגויות כדי לאפשר לקואליציה להתקדם בדיון וזאת במסגרת הבנות והסכמות. שמולי צפוי להגיש את ההסתייגויות בשם כל סיעת העבודה מיד לאחר חג הסוכות כשתשוב הכנסת לעבודתה ותידרש לאישור התקציב.

 

"מדובר בתקציב שירסק את הצעירים במדינה", אמר שמולי. "במקום לנזוף בצעירים שלא שורדים כאן ונאלצים לעזוב לברלין, הגיע הזמן שהממשלה תבין שזה קורה קודם כל כי היא לא עשתה כמעט שום דבר חוץ ממסיבות עיתונאים בכל הקשור להורדת מחירי הדיור ויוקר המחייה. במקום להעביר שיעורים בציונות לכולם, ששר האוצר יבטל את הפגיעה המתוכננת בזוגות הצעירים ובחיילים המשוחררים ויביא לכנסת הצעה משופרת".

 

עיקר הביקורת של האופוזיציה סביב התקציב מתרכזת בדחייה של חמש שנים בביצוע תוכנית יום לימודים ארוך, התייקרות הצהרונים, הקשחת הקריטריונים בקבלת דמי אבטלה, הקפאת פרויקטים בתקציב משרד הבינוי והשיכון לרבות מיגון מבנים והורדת האפשרויות לקבלת מענק עבודה מועדפת לחיילים משוחררים למאבטחים ולמתדלקים.

 

"לפיד לא כלל העלאת מסים כמו מס הכנסה או מע"מ, אבל הפחתת תקציבי השירותים החברתיים תוביל לתוצאה זהה", תקף שמולי. "ההוצאות הפרטיות על שירותים שהמדינה אמורה לממן יגדלו. כך למשל, הורים צעירים שלא נדרשו לשלם קודם לכן על צהרונים, ישלמו בשנה הבאה על כל ילד 600 שקל בשנה ו-1,800 שקל עבור שלושה ילדים. זו היא העלאת מיסים לכל דבר".

 

"לפיד למד הכול מנתניהו", המשיך שמולי. "במילים הוא מגן על הזוגות הצעירים, אבל ברגע האמת המספרים שלו בתקציב מספרים סיפור אחר של נטישה ופגיעה שלו בצעירים. יש כאן דור שלם של אנשים צעירים שעושה את המסלול הנכון של צבא-תואר-תעסוקה ונתקע מול שוק תעסוקה נצלני שנותן לו שכר מעליב ושברי משרה. במקום לראות בתקציב הזדמנות להקל עליהם, שוב פוגעים בהם. אני שמח על המחאה הציבורית שמתעוררת וניתן לה ביטוי גם בתוך הכנסת. אני קורא לכמה שיותר צעירים לסייע לנו בהצפת הכנסת בהתנגדות לתקציב במטרה להוציא ממנו את הגזרות על הצעירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים