שתף קטע נבחר

חדשות הספרות: דרור בורשטיין זכה בפרס גולדברג

וגם - רותו מודן מועמדת לפרס ספרי ילדים ביריד פרנקפורט, ג'יי. קיי רולינג ממשיכה לעורר סערות בנושא הארי פוטר, הוכרזו הזוכים בפרס ביאליק ופסטיבל אייקון חוגג במחווה לספרי פרסי ג'קסון

אז מה היה לנו השבוע

החדשה הכי מרעישה שהיתה לנו השבוע: הסופר הצרפתי פטריק מודיאנו זכה בפרס נובל לספרות לשנת 2014. מודיאנו, אשר כתב בין היתר את הספרים "שושלת יוחסין", "מותק הקטנה","ילדים טובים כל כך" ו"רחוב החנויות האפלות" - יקבל שמונה מיליון קרונות שבדיות (כ-1.1 מיליון דולרים). הוועדה נימקה כי הפרס מוענק למודיאנו "עבור אמנות הזיכרון שבאמצעותה הוא משחזר ומציף את הגורלות האנושיים הבלתי נתפסים - וחושף את תמונת העולם של הכיבוש הנאצי".

 

כבר בחודש הבא יוכלו הקוראים בישראל להיוודע לספר נוסף של מודיאנו, שאינו מאוד מוכר לציבור הקוראים כאן, בתרגום עברי: "בית הקפה של הנעורים האבודים", לצד רומן נוסף שיראה אור במהלך השנה הקרובה בשם "עשבי הלילה" - שניהם יראו אור בהוצאת אחוזת בית בתרגומו של ניר רצ'קובסקי.

 

הסופר הגרמני זיגפריד לנץ מת בגיל 88. לנץ נחשב לאחד הסופרים הגרמנים המרכזיים במאה העשרים, שזכה בפרסים רבים בהם פרס גתה ופרס השלום ביריד הספרים בפרנקפורט. יצירותיו עוסקות לרוב במלחמת העולם השנייה, ובהשפעתה על אזרחים גרמניים במהלך המלחמה ואחריה. בין ספריו: "אניית המגדלור", "מוזיאון המולדת", "השיעור בגרמנית" ו"מחלקת אבדות".

ג'יי. קיי רולינג. ממשיכה לעורר באזז סביב הארי פוטר (צילום: MCT) (צילום: MCT)
ג'יי. קיי רולינג. ממשיכה לעורר באזז סביב הארי פוטר(צילום: MCT)
 

ספרו של דרור בורשטיין, "אחות שמש" (הוצאת "כתר"), זכה בפרס הספרותי על שם יצחק לייב ורחל גולדברג לשנת 2014. סכום הפרס עומד על 20 אלף שקלים. יצחק לייב גולדברג היה נדבן יהודי ועסקן ציוני ליטאי שפעל רבות למען התנועה הציונית ולמען בניין ארץ ישראל. לאחר מותו ב-1935 ציווה את רכושו לקרן קיימת לישראל, וביקש להקים קרן על שמו ושם אשתו רחל. הקרן שמה לה למטרה לתמוך בספרות העברית ולעזור בהפצת התרבות העברית בארץ ישראל. הקרן פעילה במספר תחומים ובהם: הענקת פרס ספרותי, סיוע להוצאת ספרים לאור, הענקת מלגות לסטודנטים ובסיוע לרכישת ספרים בתחום הספרות העברית לספריות בתי הספר.

 

הוכרזו הזוכים בפרס ביאליק לשנת 2014: המשורר ארז ביטון זכה בפרס לשירה ומפעל חיים על ספריו "מנחה מרוקאית", "ספר הנענע", "ציפור בין יבשות", "תמביסרת ציפור מרוקאית" ו"נופים חבושי עיניים". המשוררת חדוה הרכבי זכתה בפרס לשירה על ספרה "ראנא", ותמי שם טוב זכתה בפרס לספרות ילדים ונוער על ספרה "אני לא גנב". גובה הפרס עומד על 18 אלף שקלים לכל אחד מהזוכים.

 

סופר הילדים והמאייר המוערך טומי אונגרר זכה בעיטור כבוד שהוענק מאת נשיא צרפת בשל תרומתו לתרבות הצרפתית. אונגרר ידוע ביצירותיו הפרועות והייחודיות ובהיותו דמות שנויה במחלוקת, על אף הצלחתו הרבה בעולם. בין ספריו "קריקטור הנחש הטוב", "בונים חברים" ו"איש ירח".

 

כתב תביעה חריף על אפליה בוצע כלפי הסופר ניקולס ספארקס על ידי מנהל לשעבר של בית ספר שנוסד וממומן על ידי ספארקס. בכתב התביעה נכתב, בין השאר, כי בעוד הפרוזה של הסופר המצליח מציגה הכלה וקבלה כלפי אנשים באשר הם, בעוד בפועל - ספארקס מביע עמדות מפלות וגזעניות כלפי אפרו-אמריקנים, להט"בים, ומי שאינו מחזיק באמונה נוצרית. עוד הוא טוען כי ספארקס תמך בקבוצה שהתנכלה לתלמידים הומוסקסואלים, התעמר בו עצמו ופגה במוניטין שלו כש"אבחן" אותו כחולה באלצהיימר.

 

הספרייה הלאומית הכריזה על שמות ארבעת הסופרים שזכו להיכלל השנה בתוכנית המלגות "פרדס". מדובר בתוכנית מלגות המיועדת לסופרים ישראלים שכבר כתבו והוציאו לאור ספר אחד, וכעת הם שוקדים על הוצאת ספרם השני. התוכנית מעניקה לזוכים בה מלגה חודשית ואפשרות להתפנות וליצור בספרייה, כמקום של השראה ומפגש פורה בין הסופרים הצעירים למשתמשי הספרייה.

 

גובה המלגות הינו 5000 שקלים לכל סופר מדי חודש ( 60 אלף לכל משתתף בשנה). בראש הוועדה שבחרה את הסופרים עמד הפרופ' אריאל הירשפלד. ארבעת הסופרים שנבחרו הם: דן זמל, מחבר הספר "מעבר לכאן"; מתן יאיר על ספרו "חדר משלו"; אליס ביאלסקי מחברת הספר "ראינו לילה", ויחזקאל רחמים על ספרו "פיגומים".

 

ג'יי. קיי. רולינג ממשיכה לעורר סערות ספרותיות, והפעם "הארי פוטר" חוזר לחזית. בסדרת "ציוצים" שפרסמה בחשבון הטוויטר שלה, סיפרה כי היא עובדת על רומן חדש ותסריט. לאחר מכן הוסיפה ציטוט שבו מצוינת המילה שרביט, מה שהוביל למטח שמועות לגבי משמעותו, ורבים ראו בכך רמז לספר חדש של "הארי פוטר" שאותו כותבת רולינג בימים אלו.

 

במסגרת יריד הספרים בפרנקפורט המתקיים בימים אלו, נחשפה רשימת המועמדים לאחד הפרסים היוקרתיים ביותר בתחום ספרות הילדים - פרס אסטריד לינדגרן. בין 197 המועמדים נכללת גם הסופרת, המאיירת ויוצרת הקומיקס הישראלית רותו מודן. מודן תתחרה על הפרס שמוענק לתרומה משמעותית לספרות הילדים, ביוצרים כמו דיוויד אלמונד, אריק קארל, איאן קולפר, מם פוקס ושרה פנלי.

 

אירועים קרובים

היום (יום ב'), יתקיימו בפסטיבל "אייקון" למדע בדיוני ופנטזיה אירועים סביב הספר "פרסי ג'קסון" שכתב ריק ריירדן (הוצאת גרף).

בשעה 10:00 - מפגש של קאסט פרסי ג'קסון - מתחפשים ביחד ומשחקים ביחד. בשעה 12:00 - פוטו אופ - עשרות ילדים בתחפושות פרסי ג'קסון. בשעה 13:00 - משחק חפש את המטמון - "פרסי ג'קסון ומסע החיפוש הגדול מכולם". 13.10.14, לאורך היום. פסטיבל אייקון, מתחם אשכול פיס, רחוב שפרינצק 4, תל אביב.

 

סדנאות הכתיבה ממשיכות לפרוח, ובימים אלו מושקת תכנית חדשה בשם "האכסניה" שתתקיים בחנות הספרים "המגדלור" בתל אביב. העבודה נעשית בשני מבנים עיקריים: בצורת מרתון של כתיבה ובצורה של סדנאות שבועיות, לאורך זמן. המאפיין של "האכסניה" הוא הדגש על התקדמות בפרויקטים של כתיבה בהנחיה, ובעזרת סיעור המוחות של הקבוצה. עם המנחים של "האכסניה" נמנים תמי שם טוב, בסדנת כתיבה לילדים ולנוער; דפנה בן צבי, בסדנה לילדים שאוהבים לכתוב; אורי משגב - סדנה בכתיבה משפיעה לבלוגרים; ארנה קזין, כתיבה ביוגרפית וכתיבת יומנים; מוקי רון - סדנה למתרגמים; דנה אולמרט לכתיבת סיפורים.

 

בתאריכים 20-21.10 יתכנס בירושלים בפעם הראשונה הפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית, שבו ישתתפו 70 אנשי רוח והגות מובילים מהארץ ומהעולם, תחת הכותרת "הספר, הספרייה ועם הספר". הכינוס יתמקד בגלגוליו של הספר לאורך ההיסטוריה האנושית ולצד זה תיבחן משמעות הספר בעידן הדיגיטציה והמדיה החדשה. בין המשתתפים פרופ' רות גבינזון, פרופ' דניאל כהנמן, פרופ' פניה עוז-זלצברג, חיים סבתו, מאיר שלו, א.ב. יהושע, צרויה שלו, פרופ' אניטה שפירא, פרופ' פייסל עזיזה, הלורד ג'ייקוב רוטשילד, ג'יימס רוטשילד, אבי ג'וזף כהן, אליוט אברמס, פרופ' דיויד אגוס, פרופ' דניאל קרצר, הברונית ג'וליה ניוברגר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרור בורשטיין. זכה בפרס ספרותי על ספרו "אחות שמש"
לאתר ההטבות
מומלצים