שתף קטע נבחר

בשם האב: "בנו של מורנייה מפקד גזרת הגולן"

ג'יהאד מורנייה, בנו של קצין המבצעים הבכיר שחוסל בשנת 2008, הוא כעת מפקד גזרת הגולן מטעם חיזבאללה. כך לפי גורם באופוזיציה הסורית

שש שנים לאחר שעימאד מורנייה, קצין המבצעים הבכיר של חיזבאללה, חוסל, מונה בנו ג'יהאד מורנייה למפקד גזרת הגולן בארגון. כך אמר מואייד רזלאן, גורם באופוזיציה הסורית, בשיחה עם רשת CNN בשפה הערבית. הגורם אישש בדבריו דיווחים מסוף השבוע.

 

ג'יהאד מורנייה ()
ג'יהאד מורנייה
 

לדברי רזלאן, חבר המזכירות הכללית של המועצה הלאומית הסורית האופוזיציונרית, הראיות מצביעות על כוונה של חיזבאללה להרחיב את פעילותו באזור הגבול עם ישראל. הוא הזהיר ממשבר שעשוי להיווצר בהקשר זה עם כוחות האו"ם המוצבים שם.

 

"חשפנו את ממדי ההתערבות של הארגון באזור הגולן במהלך ההשתלטות על אזור תל אל-חארה האסטרטגי", אמר רזלאן. "גילינו מרכזים רבים של הארגון וראיות לגבי מעורבותו בתוכניות שהותוו בעניין הגולן".

 

הוא הגדיר את התוכנית של חיזבאללה באזור זה ארוכת טווח: "הדיבורים על אפשרות נסיגה שלו מסוריה הם בבחינת זריית חול בעיניים", אמר.

 

רזלאן ציין כי מורנייה הבן, בשנות ה-20 לחייו, מקורב למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, למחליפו של אביו מוסטפא בדר א-דין, וגם למשמרות המהפכה. "המשמעות היא שתהיה הסלמה ביטחונית ואסטרטגית גדולה ביחס לחיזבאללה בסוריה בתקופה הקרובה. הנושא עורר דאגה בקרב המודיעין של צבא סוריה החופשי, במיוחד אחרי גילוי המסמכים בתל אל-חארה". הוא קרא לקהילה הבינלאומית להתייחס לחיזבאללה כמו לדאעש, והזהיר כי "השטח הסורי ביחס לחיזבאללה עשוי להיות אמצעי כדי ליצור משבר בין צבא סוריה החופשי לכוחות האו"ם".

 

בשבוע שעבר השתלטו המורדים, בהם צבא סוריה החופשי ושלוחת אל-קאעידה בסוריה, ג'בהת א-נוסרה, על האזור האסטרטגי תל אל-חארה, התל הגבוה בפרברי קוניטרה. בסרטונים שהועלו לרשת נראו בסיס האזנה שהמשטר הסורי הפעיל שם ככל הנראה בשיתוף פעולה עם רוסיה. המורדים חשפו מפות רבות בתוך הבסיס, גם של שטח ישראל, ועליהן כיתובים ברוסית: "אובייקטים ומקורות בישראל". בנוסף הראו תמונות של ביקורי בכירים בצבא הרוסי באותו בסיס. באחד הסרטונים גם טענו כי הם מצאו מסמכים המעידים כי המשטר הסורי האזין למורדים. 

 

אירוע לזכרו של עימאד מורנייה עם בכירי חיזבאללה ()
אירוע לזכרו של עימאד מורנייה עם בכירי חיזבאללה


מורנייה הבן. מפקד גזרה ()
מורנייה הבן. מפקד גזרה
 

רזלאן הוסיף: "אנחנו סבורים שהפעילויות של חיזבאללה שם נועדו לפגוע בלגיטימיות הבינלאומית של צבא סוריה החופשי באמצעות פגיעה בכוחות הבינלאומיים בגולן. המינוי של מורנייה לתפקיד הזה הוא הפרומו לתוכנית הזו". ברשת CNN סיפרו כי ביומיים האחרונים ניסו להשיג תגובה מחוגים בחיזבאללה או מדוברים רשמיים, אך ללא הצלחה.

 

מאז מות אביו הופיע ג'יהאד באירועים שקיים חיזבאללה לזכרו ואף נשא דברים. בשנה שעברה הוא נצפה יחד עם מפקד "כוח קודס" במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, בביקור באיראן שקיים כדי להביע את תנחומיו על מות אמו של סולימאני.

 

אביו של ג'יהאד, עימאד מורנייה, חוסל עת שירת כקצין המבצעים של חיזבאללה בדמשק ב-12 בפברואר 2008. במשך שנים ניהל המוסד מצוד אחריו. עד לחיסולו הוא נחשב למבוקש מספר 2 בעולם אחרי אוסמה בן-לאדן. פעם אחר פעם הוא צץ במקומות שונים בעולם וזמן קצר אחר כך נעלמו עקבותיו. ארה"ב הציבה פרס של 25 מיליון דולר על ראשו של הארכי-מחבל, שידיו מגואלות בדמם של יותר מ-400 בני אדם. הוא האיש שעמד מאחורי פיגועים בישראל בתקופות שונות, כמו גם מאחורי הפיגוע בשגרירות האמריקנית בביירות בתחילת שנות ה-80, הפיגוע בבסיס המארינס בלבנון שבו נהרגו 241 בני אדם, וחטיפת מטוס TWA.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עימאד מורנייה
צילום: רויטרס
מומלצים