שתף קטע נבחר

הורי צעיר מהצפון חוששים שבנם התגייס לדאעש: "אל תהרוס לנו את החיים"

מוחמד כילאני, בן 21 מיפיע, היה אמור לחזור עם חבריו ביום חמישי מחופשה בטורקיה. היום הוא התקשר וטען שהכול בסדר. אביו, מתנדב במשטרה, משוכנע כי בנו לא הצטרף לדאעש בסוריה: "עדיף לשרת בצבא בישראל"

במשפחות ערביות חוששים מהצטרפותם של בניהן ללחימה לצד ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש). בשבוע שעבר הצטרפו לסטטיסטיקה הורי משפחת כילאני מיפיע, שבנם מוחמד בן ה-21 נסע לחופשה בטורקיה עם שניים מחבריו והיה אמור לשוב לארץ ביום חמישי, אך לא חזר. רק היום (ב') התקשר הבן לבני משפחתו ואמר להם שהוא בסדר והוא רוצה לחזור בקרוב לישראל. במשפחה לא סיפרו היכן נמצא כעת מוחמד, אך אביו מרוואן, שמתנדב במשטרת ישראל, משוכנע כי בנו לא הצטרף לדאעש, וקרא לו לחזור לחיק משפחתו.

 

כתבות אחרונות על דאעש:

שבוי דאעש: "השותפים שלי לתא הולכים. תיכף מגיע תורי"

לחימה קשה ליד טורקיה: דאעש שולח תגבורת

ברחה מדאעש: ירתה בפלסטיני, סיממה סעודי

  

"כל הדברים שנאמרו על כך שבני וחבריו נכנסו לסוריה והצטרפו לדאעש לא נכונים", אמר מרוואן כילאני. "אנחנו חיים במדינת ישראל וצריכים לשרת כאן. עדיף לנו לשרת בצבא". האב סיפר כי בנו נסע בחג הקורבן עם חבריו לטורקיה כדי לטייל שם. "כשהוא נחת התקשרנו אליו והוא אמר לנו שהכול בסדר אצלו. לא הרגשנו שהוא היה בסכנת חיים. יום למחרת אחותו התקשרה אליו שוב, אבל לא היה מענה", אמר האב. לדבריו, המצב הנפשי במשפחה קשה מאוד. "כואב לנו בשל המצב שנקלענו אליו. נקווה לשמוע את הקול שלו, ואני קורא לו לחזור כי כולנו דואגים לו ושואלים עליו. אנו לא יכולים להתמודד בחיים בלעדיו".
אביו של מוחמד כילאני מתנדב במשטרה משוכנע כי בנו לא הצטרף לדאעש (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
אביו של מוחמד כילאני מתנדב במשטרה משוכנע כי בנו לא הצטרף לדאעש(צילום: מוחמד שינאווי)

"מתגעגעת, תחזור הביתה". אמו של כילאני סנאא (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
"מתגעגעת, תחזור הביתה". אמו של כילאני סנאא(צילום: מוחמד שינאווי)

לאחר שקיבל בצהריים את שיחת הטלפון המיוחלת מבנו, מרוואן כילאני נשמע יותר רגוע אבל הבהיר: "אנחנו לא נהיה רגועים עד שנראה אותו ואת חבריו בבית".

 

אמו של הצעיר, סנאא כילאני, שבה מסעודיה לפני יומיים לאחר שעלתה לרגל כחלק ממצוות החאג'. היא גילתה על היעדרות בנה רק לאחר שהגיעה לביתה ביפיע. "לא האמנתי שבני נעדר", היא סיפרה. "אף אחד לא סיפר לי שהוא נעדר ואפילו אמרו לי שהוא מבסוט ורוצה להאריך את תקופת הטיול".

 

גם האם הפצירה בבנה לחזור לישראל. "קשה לנו מאוד לתפקד בלעדיו. כאן הבית שלו והמקום שלו בינינו. כולם רוצים אותך, מוחמד, ואוהבים אותך מאוד. אל תהרוס לנו את החיים. אני לא יודעת מה עוד מחכה לנו. תחזור, בן שלי, אני מתגעגעת".

 

תוך שנתיים: 30 ערבים-ישראלים התגייסו לארגונים קיצוניים

סגן השר לשעבר איוב קרא ביקר היום אצל משפחת כילאני בביתה ביפיע לאחר שבני המשפחה פנו אליו בבקשת עזרה. קרא סיפר כי במהלך היום או מחר יגיע דו"ח מטורקיה בנוגע לכילאני ולשני חבריו. "אני אעשה הכול כדי להגיע למקום שבו נמצאים שלושת הצעירים כדי שיחזרו לבני משפחותיהם", הבהיר קרא.

אביו של הצעיר עם איוב קרא (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
אביו של הצעיר עם איוב קרא(צילום: מוחמד שינאווי)

בשנתיים האחרונות יצאו כ-30 ערבים-ישראלים לסוריה דרך טורקיה כדי להתגייס לארגונים שונים המזוהים עם אל-קאעידה ולהילחם נגד משטרו של בשאר אסד. לפי הערכות במערכת הביטחון, כמחצית מאותם 30 ערבים-ישראלים הצטרפו לדאעש, בהם אחמד חבשי, שנהרג בעיראק בעת שנלחם שם.

 

בביקורו בבית משפחת כילאני סיפר קרא כי הוא מכיר היטב את התופעה של אזרחים ערבים-ישראלים שמסתננים לסוריה דרך טורקיה. לדבריו, אנטליה הפכה להיות תחנת מעבר ללוחמים שמסתננים כדי להצטרף לשורות דאעש.

 

"אנו נסיק את המסקנות והלקחים. מדובר כאן במשפחות טובות וצריך לחסל את דאעש. זה הדבר שמרעיש את כל העולם הערבי בפרט והעולם כולו בכלל", אמר סגן השר לשעבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים