שתף קטע נבחר

"זו קומבינה עלובה שמחזירה את הליכוד לימים שרצינו לשכוח"

סערה בעקבות חשיפת "ידיעות אחרונות" על הדיל הפוליטי בין ישראל כץ לנתניהו, שיוביל למינוי משה שטרית, בנה של ראש מטה שר התחבורה, לתפקיד בכיר בליכוד. ח"כ מירי רגב: "הליכוד הוא לא עסק פרטי של אף אחד". מבקר הליכוד: "המועמדים יהיו חייבים לעבור הליך מכרזי". סערה גם ברחוב החרדי, שם טוענים: "מינוי משה שטרית יוביל לקרע עם הליכוד"

החשיפה - והסערה. הפרסום הבוקר ב"ידיעות אחרונות" על אודות הדיל הפוליטי שרוקחים ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה ישראל כץ מסעיר את הליכוד וזוכה לתגובות חריפות בתנועה.

 

הדיל הסודי נולד לאחר פרישת השר גדעון סער בעקבות רצונו של נתניהו לקיים בחירות בזק לראשות הליכוד, כאשר מולו לא יתמודד אף מועמד משמעותי. הבוקר חשף כתב "ידיעות אחרונות" יובל קרני כי נתניהו וכץ סיכמו ביניהם על דיל פוליטי שנועד לחזק את מעמדם במפלגה באמצעות מינוי מקורבים לתפקידים בכירים במצודת זאב.

 

נתניהו וכץ סיכמו על הדחת המנכ"ל המקצועי והמוערך של הליכוד, גדי אריאלי, ומינוי שני מקורבים לתפקיד המנכ"ל והסמנכ"ל: נתניהו ימנה את מקורבו ויועצו הפוליטי בלשכת ראש הממשלה קובי צורף לתפקיד מנכ"ל הליכוד, ומן העבר השני של הדיל - השר כץ ימנה את מקורבו משה שטרית לסמנכ"ל הליכוד.

מנכ"ל הליכוד גדי אריאלי. מוערך (צילום: צביקה טישלר  "ידיעות אחרונות") (צילום: צביקה טישלר
מנכ"ל הליכוד גדי אריאלי. מוערך(צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות")

המינוי המתוכנן של השר כץ מעורר תמיהה רבה בליכוד: משה שטרית הוא בנה של קטי שטרית, ראש המטה של שר התחבורה כץ. מדובר בתפקיד ציבורי בכיר. לאחרונה נחשף ב-ynet כי שטרית מונתה לתפקידה במקביל להיותה מועמדת ברשימת הליכוד לכנסת - דבר האסור בחוק. בעקבות חשיפת ynet הגישה שטרית את התפטרותה מרשימת מועמדי הליכוד לכנסת.

 

שטרית היא המרוויחה הגדולה מהמהלך. גורמים בכירים בליכוד העריכו כי לאחר שנכשלה מלהיבחר לכנסת בשתי מערכות הבחירות האחרונות, בפריימריז הבאים לרשימת התנועה היא תוכל לזכות במקום ריאלי. "התפקיד שאליו ימונה בנה הוא תפקיד משמעותי ובכיר במנגנון הליכוד עם עוצמה פוליטית רבה. המינוי הזה משפר דרמטית את הסיכויים של קטי להיבחר בפעם הבאה. זה בעצם הופך להיות עסק משפחתי. האימא - ראש המטה של כץ, והבן - מינוי של כץ בליכוד, כאשר הוא ממונה עליו בתפקידו כיו"ר המזכירות. הקומבינה הפוליטית העלובה הזו מחזירה את הליכוד לימים שרצינו לשכוח. בשלב הבא יחזרו לחלק נקניקיות במרכז הליכוד", אמר גורם בכיר בליכוד. 

 

גורם בכיר אחר אמר: "יש פה ניגוד עניינים. לא ייתכן שראש המטה של יו"ר מזכירות הליכוד תפקח על עבודת בנה שיהיה סמנכ"ל מינהלת הליכוד. זה מעיד על חזירות פוליטית של ישראל כץ. זו שוב אותה עסקנות שבאמצעותה הוא מנסה לקבל מנתניהו עוד ועוד. תפקיד מזכירות הליכוד שבראשה עומד כץ לצד ראש המטה שלו - הוא לפקח על מינהלת התנועה. זה הזוי שקטי שטרית בכובעה הזה תפקח על תפקוד בנה שיהיה בכיר במינהלת".

 

חברת הכנסת מירי רגב אמרה: "הליכוד הוא לא עסק פרטי של אף אחד. הליכוד היא מפלגה עם מגוון דעות של אנשים חכמים שידעו לשמור עליה לאורך שנים. אני סומכת על חברי המרכז שיקבלו את ההחלטות הנכונות".

 

גם בקרב פעילי הליכוד הרוחות סוערות בעקבות הפרסום. יו"ר סניף צפת והמועמד לכנסת, שוקי אוחנה, אמר ל-ynet: "אני רוצה לחזק את מנכ"ל הליכוד הנוכחי. הוא מקצועי ואיכותי שעשה מהפכה בתנועה. כמועמד התנועה אני חושב שאנחנו, כתנועה דמוקרטית, צריכים לנהל את הדברים לפי ערכים ולא לפי מחטפים. אני חושב שהכול צריך להתנהל בצורה מסודרת. יש לי תחושה לא טובה עם כל נושא העזיבות שאנחנו רואים במפלגה כמו כחלון וגדעון סער, שהוא אבידה גדולה מאוד לליכוד".

ח"כ מירי רגב, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת (צילום: באדיבות דוברות הליכוד) (צילום: באדיבות דוברות הליכוד)
ח"כ מירי רגב, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת(צילום: באדיבות דוברות הליכוד)

חוזרים לימי הנקניקיות במרכז הליכוד? (למצולמים אין קשר לכתבה) (צילום: גלעד קוולרציק "ידיעות אחרונות") (צילום: גלעד קוולרציק
חוזרים לימי הנקניקיות במרכז הליכוד? (למצולמים אין קשר לכתבה)(צילום: גלעד קוולרציק "ידיעות אחרונות")

 

כץ ונתניהו. "מחזירים את הליכוד לימים שרצינו לשכוח" (צילום: חיים זיו) (צילום: חיים זיו)
כץ ונתניהו. "מחזירים את הליכוד לימים שרצינו לשכוח"(צילום: חיים זיו)
קטי שטרית. ביקורת חריפה בליכוד (צילום: באדיבות דוברות הליכוד) (צילום: באדיבות דוברות הליכוד)
קטי שטרית. ביקורת חריפה בליכוד(צילום: באדיבות דוברות הליכוד)

מבקר הפנים של הליכוד, עו"ד שי גלילי, אמר ל-ynet: "כל מינוי של בעל תפקיד במנגנון המפלגה יהיה חייב לעבור הליך דמוי מכרזי שבמסגרתו ייבחנו הניסיון והכישורים של כל מועמד לכהן בתפקיד בכיר במפלגה. ככל שידוע, לא הובאו קורות חיים של המועמדים שצוינו ועל כן לא ניתן לדעת דבר על התאמתם לתפקידים המיועדים להם ואם הם נושאים באמתחתם ניסיון ניהולי בסדר גודל הדומה לגודלה והיקפה של מפלגת הליכוד".

 

מינויו של שטרית הבן מעורר סערה גם בקרב הציבור החרדי. האתר "בחדרי חרדים" מפרסם כי גורם בכיר ביהדות התורה בכנסת אומר: "חמור מאוד שתנועת הליכוד לא זונחת כמעט שום אפשרות להשתלח במגזר החרדי ולהצר את צעדיו". לדבריו, שטרית, המכהן כחבר מועצה בבית שמש, "הפך מזמן לסמן של רודף חרדים, ובית שמש היא לא עניין מקומי. יש לקוות שיעשו את הצעדים למניעת הגברת החיכוך בעיר ושנתניהו ימנע את המינוי הבעייתי".

 

גורמים חרדיים בעיריית בית שמש אמרו לאתר: "מינוי שטרית לתפקיד חזק במפלגת השלטון יפגע קשות בציבור החרדי, לא רק בבית שמש. מדובר בשונא חרדים מובהק שרודף את הציבור החרדי בעיר עוד מלפני הבחירות, ובימים אלו עובד קשה כדי לפצל את העיר ולגרום לשנאה רבה בתוכה... גם כך החרדים לא רואים כיום את נתניהו כידיד גדול, חבל שהקרע עם הליכוד יהיה סופי ובלתי הפיך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרציק "ידיעות אחרונות"
מרכז הליכוד (למצולמים אין קשר לכתבה)
צילום: גלעד קוולרציק "ידיעות אחרונות"
מומלצים