שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

בולמים את דאעש: אופנוענים מהמערב בחזית

תפנית במוקד הלחימה בג'יהאדיסטים בעיר קובאני שבגבול סוריה-טורקיה: בסיוע הפצצות ארה"ב, הכורדים כבשו מחדש שטחים. לעזרתם הגיעו כנופיות אופנוענים מגרמניה ומהולנד, מקועקעים ובבגדי עור: "בזמן שאחרים מברברים, אנחנו נלחמים"

חברי כנופיית אופנוענים מגרמניה הגיעו לעיר הכורדית קובאני כדי להילחם בדאעש, שמנסה בשבועות האחרונים לכבוש את העיר בגבול סוריה-טורקיה. בזכותם או לא, בימים האחרונים הצליחו הכורדים לגבור על דאעש בכמה קרבות, ומספר האבידות של הג'יהאדיסטים רב.

 

עוד חדשות בעולם:

בחרה במוות: שביתת הרעב של ג'ין בת ה-86

"כמו כלא": שדה התעופה הגרוע בעולם

זה מדבק: צעצועי האבולה נחטפו מהמדפים

 

מנהיגי Median Empire Motorcycle Club מהעיר קלן פרסמו תמונות של מסעותיהם בעיר הכורדית. בבגדי עור, זרועות מקועקעות ורובים, מנסים האופנוענים הגרמנים להכריע את דאעש. לפי ה"דיילי מייל", לכנופיה יש "קשר חזק" למיעוט הכורדי. "הבחורים שלנו היום בקובאני ואמרו לי שהם נורו אבל שום דבר לא קרה. הם בסדר", נכתב בצד אחת התמונות שעלו לדף הכנופייה בפייסבוק.

 

"נלחמים בחזית" ()
"נלחמים בחזית"

הלוחמים הגרמנים. "שום דבר לא קרה, אנחנו בסדר" ()
הלוחמים הגרמנים. "שום דבר לא קרה, אנחנו בסדר"

 

בדף הרשמי של הקבוצה נכתב כי האופנוענים נסעו למזרח התיכון כדי לעזור ללוחמים. בחלק מהתמונות נראים הגרמנים מגישים אוכל ליזידים, במה שנראה כמו מחנה פליטים. בניגוד לאירופאים שמצטרפים לדאעש, ולרוב לא נמצאים "בקו האש" אלא בתפקידים עורפיים יותר, החבורה הגרמנית נחושה: "בזמן שאחרים מברברים ומברברים, הבחורים שלנו נלחמים בחזית", נכתב בעמוד.

 
האופנוענים הגרמנים חברו בקובאני לכנופיית אופנוענים אחרת, No Surrender מהולנד, ומהללים את פועלה. מנהיג החבורה ההולנדית, קלאוס אוטו, מספר ששלושה מחבריה נסעו לקובאני. אחרים נשלחו לקו האש בצפון עיראק. ב"טלגרף" נכתב שחברים בכנופיה ההולנדית הצטרפו לכוחות הפשמרגה הכורדיים בחזית בזומר, סמוך לגבול הסורי.

 

רון, חבר בכנופיה ההולנדית, נשאל בראיון מדוע הצטרף לכוחות הכורדיים, והשיב שלא יכול היה לראות "מהספה", הרחק מביתו בהולנד, את הזוועות של דאעש כלפי המיעוט היזידי. הוא הוסיף כי יש לו רקע צבאי וניסיון בלחימה.

 

 

אנשי No Surrender בהולנד ()
אנשי No Surrender בהולנד
 

 

"לא יכולתי לראות את זה מהספה" ()
"לא יכולתי לראות את זה מהספה"

 

רון ההולנדי עם לוחם כורדי ()
רון ההולנדי עם לוחם כורדי

 

בהולנד אישרו לנסוע: "רק אל תילחמו נגדנו"

להגעתם של האופנוענים ההולנדים קדם אישור משפטי. בשבוע שעבר הודיעה מערכת המשפט בהולנד שהחבורה לא תישפט אם תלך להילחם מחוץ למדינה, משום שצעדים כאלה אינם חוקיים רק אם נלחמים בכוחות הולנדיים: "הצטרפות לארגון זר וחמוש היה בעבר משהו שמענישים עליו, ועכשיו הוא כבר לא אסור. פשוט אי אפשר להילחם נגד הולנד".

 

כמה מדינות אירופיות נקטו צעדים שימנעו מאזרחיהם להצטרף לדאעש. הגישה כלפי המצטרפים לכוחות הכורדיים פתוחה יחסית, בגלל שהם לא נחשבים לארגון טרור. ההולנדים שנלחמים בשורות הכורדים יישפטו רק אם יאנסו או יענו את המקומיים. "אבל גם את זה יהיה מאוד קשה להוכיח", אומרים במערכת המשפט ההולנדית.

 

"הכורדים עומדים תחת לחץ זמן רב", סיפר אופנוען הולנדי שהגיע לעזור להם לנצח את דאעש. לפי ההערכות, בהולנד חיים כ-70 אלף כורדים. רובם פליטים שהגיעו מטורקיה ומהמזרח התיכון, בחיפוש אחר חיים חדשים.

 

בסרטון תעמולה של דאעש, שפורסם בשבוע שעבר, הופיע אדם דובר גרמנית שהציג את עצמו כאבו דאוד אל-אלמני. הוא קרא ל"אחיו המוסלמים" בגרמניה, באוסטריה ובשוויץ להצטרף לדאעש, ולמדינות המערב לשלוח צבאות שיילחמו בהם. "אנחנו מחכים לכם, כבר יותר מ-1,400 שנה", אמר.

 

שינוי כיוון בקובאני

בקובאני נרשמה שלשום (שבת) הלחימה העזה ביותר בימים האחרונים. אנשי דאעש תקפו את הכוחות הכורדיים עם ירי 44 פצצות מרגמה לעבר אזורים בשליטה כורדית. חלק מהרקטות נפלו בשטחה של טורקיה. "אתמול בלילה היו לנו את הקרבות הכי אינטנסיביים, כנראה בשבוע האחרון. דאעש תקף משלושה כיוונים שונים", סיפר עיתונאי כורדי. "הקרבות לא הפסיקו עד הבוקר".

 

תקיפה בקובאני (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
תקיפה בקובאני(צילום: gettyimages)

צופים על הקרבות בין דאעש לכורדים בקובאני (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
צופים על הקרבות בין דאעש לכורדים בקובאני(צילום: gettyimages)

ארגון זכויות אדם סורי מסר כי 70 אנשי דאעש נהרגו ביומיים האחרונים באזור צפון סוריה, וגופותיהם הגיעו לבית החולים בעיירה תל-אבייד שסמוכה לגבול הטורקי. לפי הדיווח, מחתרת ממחוז ראקה, שנלחמת לצד הכורדים, הוציאה להורג שני שבויים של דאעש. "אחד היה ילד, בערך בן 15. הם ירו לו בראש", נמסר.

 

אם לפני שבוע היו הכורדים פסימיים וחששו שעירם תיפול לזרועות הג'יהאדיסטים, הרי שכעת נראה שתמונת המצב שונה. בימים האחרונים

הגבירה הקואליציה בראשות ארה"ב את קצב התקיפות האוויריות נגד יעדי דאעש באזור, ונראה שגורלה של העיר הוא מבחן חשוב לקמפיין שמנהל ברק אובמה נגד האיסלאמיסטים.

 

הכוחות הכורדיים הצליחו לכבוש מחדש שטחים שנפלו בידי דאעש, הדפו מתקפות של הארגון וככל הנראה בלמו את התקדמותו לגבול טורקיה. "הלוחמים שלנו יגנו על קובאני עד הנשימה האחרונה, הכדור האחרון והלוחם האחרון", אמר חאלד ברקאל, סגן נשיא הממשל הכורדי בעיר. "קובאני יהפוך לבית קברות של דאעש".

 

עד שגורל העיר יוכרע, קובאני תישאר עיר רפאים. בעיר בת 60 אלף התושבים נשארו, לפי האו"ם, פחות מ-700. השאר נמלטו לטורקיה השכנה. ממשל אובמה הכריז על "אסון הומניטרי", אך לא מדובר בגורם באסטרטגיה הכוללת בניסיון להביס את דאעש.


פורסם לראשונה 19/10/2014 22:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשי הכנופיה הגרמנית בקובאני
מומלצים