שתף קטע נבחר

הרצוג: ברית לבני-לפיד - משחק הישרדות

בעקבות הפרסום הבוקר ב"ידיעות אחרונות" על הברית הנרקמת בין לבני ללפיד, אומר ראש האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג: "הברית הזו נועדה לספק הנשמה מלאכותית לממשלה לא מתפקדת". אופיר אקוניס: "קומבינה שמטרתה הפלת הממשלה"

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג תוקף הבוקר את ברית לבני-לפיד שעליה דווח לראשונה הבוקר (יום ד') ב"ידיעות אחרונות". לדבריו, "הברית הזו, כמו כמו כל הבריתות האחרות שידענו בקואליציה הזאת, נועדה לספק הנשמה מלאכותית לממשלה לא מתפקדת. הממשלה הזאת לא מתפקדת בתחום הכלכלי-חברתי, לא מתפקדת בתחום המדיני ועסוקה במשחקי הישרדות ותו לא".  

 

הרצוג הוסיף: "אנחנו צריכים לשאול את עצמנו האם הבריתות האלו הורידו את יוקר המחיה או הדיור? קידמו במשהו את התהליך המדיני? שיפרו את חייהם של אזרחי ישראל? בכל המקרים התשובה היא לא. הגיע הזמן להבהיר לראש הממשלה ולחבריה: זו לא תוכנית מציאות, זאת המציאות. במציאות צריך לספק תוצאות".

לפיד ולבני ישתפו פעולה במטרה לקדם תהליך מדיני  (צילום: אלי מנדלבאום, גיל יוחנן) (צילום: אלי מנדלבאום, גיל יוחנן)
לפיד ולבני ישתפו פעולה במטרה לקדם תהליך מדיני (צילום: אלי מנדלבאום, גיל יוחנן)

בפתח ישיבת הממשלה הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו פותחים בשבוע הבא את מושב החורף של הכנסת. משימות חשובות שעומדות לפנינו - מלחמה בהון השחור וצמצום הבירוקרטיה. הדבר האחרון שאנחנו זקוקים לו עכשיו הוא בחירות". עוד אמר: "מדינת ישראל זקוקה לממשלה יציבה, חזקה ואחראית. אני קורא לחברי בקואליציה להמשיך לפעול יחד לטובת מדינת ישראל ואזרחי ישראל". 

 

סגן השר במשרד ראש הממשלה אופיר אקוניס אמר כי "ברית לפיד-לבני היא קומבינה פוליטית שמטרתה הפלת הממשלה". לדבריו, "הליכוד לא ייכנע לאיומים ולסחטנות בשם תהליך מדיני פיקטיבי. כל אדם שעיניו בראשו רואה שהפלסטינים אינם מעוניינים בתהליך מדיני ומצער שלפיד-לבני מוצאים תירוצים מנותקים מן המציאות האזורית הבינלאומית כדי לכפות ויתורים מדיניים לפרטנר שאינו קיים". עוד אמר סגן השר: "מה שנדרש כעת זה הבטחת האינטרס הלאומי והמשך קיומה של הממשלה ולא אינטרסים אישיים רגעיים".

"קומבינה פוליטית". אופיר אקוניס  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"קומבינה פוליטית". אופיר אקוניס (צילום: גיל יוחנן)
 

בראיון ל"מוסף לשבת" חשפה לבני שהיא מתכוונת להקים חזית מדינית משותפת עם סיעת יש עתיד של יאיר לפיד לקידום תהליך השלום. "בתקופה האחרונה היו לי שיחות עם יאיר לפיד", אומרת יו"ר התנועה, "אני אומר כאן דברים גם על דעתו. במושב הכנסת שמתחיל בשבוע הבא נייצר חזית אחת בממשלה ובכנסת בנושא המדיני, גוש אחד, 25 מנדטים. יחד בעד הסדר מדיני, יחד נגד הדני-דנוניזם ונגד הלאומנות".

 

לבני אמרה ש"גם בענייני דת ומדינה נשלב כוחות". לפיד אישר את דבריה: "אנחנו בשיתוף פעולה מאוד הדוק בשני הנושאים. בנושאי דת אנחנו שותפים גם עם ליברמן". בשיחות בין השניים אמר לפיד ללבני כי אינו מסכים עם כל עמדותיה בעניין המדיני, אך הדגיש: "אנחנו חייבים להיות מאוחדים ומתואמים יותר".

 

על-פי הסיכום יפעלו שתי המפלגות כאילו היו סיעה אחת בכל הנוגע לתחום המדיני - סיעה של 25 ח"כים (19 מיש עתיד ושישה מהתנועה) בתוך קואליציה של 68 ח"כים. ללבני חשבון עם הבית היהודי ועם המנהיג שלה נפתלי בנט, "בכל מה שנוגע לדת ומדינה, הבית היהודי יותר קיצוני מהחרדים", אמרה.

 

שיתוף הפעולה בין לפיד ללבני נולד בין היתר עקב לחץ שהפעילו ח"כים משתי המפלגות על לבני ולפיד בדרישה להניע מהלך מדיני משמעותי. יו"ר סיעת יש עתיד ח"כ עפר שלח והח"כים עמיר פרץ ועמרם מצנע מהתנועה רמזו שיפעלו לפרישה מהממשלה אם סיעותיהם לא יצליחו להוביל לחידוש המשא ומתן המדיני במהלך מושב החורף.

 

השתתף בהכנת הידיעה עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ח"כ הרצוג תוקף
צילום: עידו ארז
מומלצים