שתף קטע נבחר

אחרי הדריסה: אבנים על גן ילדים והרכבת

ביום שאחרי רצח התינוקת חיה זיסל ברון נמשכת המתיחות בירושלים. החשודים בהשלכת אבנים על גן ילדים נמלטו, גם על הרכבת הקלה יודו אבנים. שלוש מפצועות פיגוע הדריסה עדיין מאושפזות בבית החולים הדסה. אחת האמהות בגן: "המג"בניקים לא מצליחים להרתיע את הפורעים"

טרור אבנים אחרי פיגוע הדריסה: הבוקר (יום ה') יודו אבנים לעבר גן ילדים בשכונת מעלה הזיתים בראס אל-עמוד. כוח משטרה ומג"ב פתחו בסריקות אחרי החשודים שנמלטו, לא נגרם נזק ולא היו נפגעים.

 

אימא לילדה בגן בהר הזיתים סיפרה כי "למעלה משעה מיידים ערבים אבנים וזיקוקים אל עבר כוחות מג"ב וגן הילדים. השוטרים ירו רימוני הלם שהבריחו את הפורעים לכמה דקות והם מיד חזרו עם מטח אבנים נוסף. הילדים נכנסו לחדר פנימי והם כבר למעלה משעה שם. המג"בניקים לא מגיבים באופן שמרתיע את הפורעים".

 

אחד האבות הוסיף: "באנו לקחת את הבת לגן הבוקר ושמענו פיצוצים. אנחנו רגילים וזה כבר חלק מהחיים שלנו. זה נשמע מהכיוון של הגן, לקחנו את הבת שלנו, נכנסו לגן וראינו את כל הילדים סגורים באחד החדרים. כל החצר של הגן הייתה מלאה באבנים. ראינו שבים הבתים מולנו היו מספר רעולי פנים שזרקו אבנים. אומרים שזה מסילוואן, אבל כל הדברים האלה זה ממש בתוך ירושלים, אנחנו מרחק של 5 דקות הליכה מהכותל, ממש מול הר הבית. אנחנו פה למעלה 100 משפחות יהודיות. צריך להבין שאנחנו פה ממש סמוכים לציוויליזציה, לא בטייבה. הגן בעצם הוא כמו כל הבתים".

האבנים בגן הילדים ()
האבנים בגן הילדים

חלק מהאבנים נעצרו בגג ()
חלק מהאבנים נעצרו בגג


אריה עמית, לשעבר מפקד מחוז ירושלים, אמר לאולפן ynet כי נדרשת יד ברזל כדי לטפל באינתיפאדה, שלדבריו כבר כאן. "כדי לנסות להקטין את גודל הלהבות צריך להביא כמות עצומה של כוחות. אם זה היה תלוי בי, הייתי מכניס לירושלים את כל היס"מ פלוס כוחות גדולים של מג"ב שמוכשרים לכך, ונוהג בהם ביד ברזל. אל תבנו על המשטרה שתעשה סדר שם, אנחנו כבר עמוק בתוך אינתיפאדה", טען עמית. "זה הולך להיכנס לתוך מערב ירושלים ורק עניין של זמן עד שערביי ישראל בגליל ובנגב יצטרפו לזה. ראש הממשלה צריך לקבל החלטות רציניות שחייבים לקבל, כי אחרת זו לא רק אינתיפאדה, זו מהומה שלמה".

 

הלווייתה של חיה זיסל ברון, שנרצחה בפיגוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הלווייתה של חיה זיסל ברון, שנרצחה בפיגוע(צילום: AFP)
ח"כ ישראל חסון (קדימה) התייחס למתרחש בירושלים וטען כי המהומות נובעות מחוסר תקווה של ערביי ירושלים. "ירושלים היא לא עוד עיר, זו לא עיר מעורבת גדולה, היא בירת ישראל", אמר. "ביטחונית צריך לשפוך הרבה כוחות שיצמצמו במידה מסוימת את הסיפור של הפרות הסדר, אבל אתה מטאטא את הגחלים האלה מתחת לשטיח. זה עניין ממשלתי, האזרחים הערבים של ירושלים, הם אזרחים חסרי אופק, חסרי עתיד, עוני רב, חינוך ירד והחבר'ה האלה תלויים באוויר, אין להם מרחבי בנייה והתפתחות וזה גורם לתסיסה".
 

במהלך הלילה ולפנות בוקר יודו אבנים גם לעבר הרכבת הקלה בציר שועפט בירושלים. בשני המקרים נגרם נזק לרכבת אך איש לא נפגע. אתמול בערב נפצע אדם אחד באורח קל מאבנים שיודו לעבר רכבו בכביש 20 בבית חנינא. תושבים באזור הר הצופים חוו קשיי נשימה בשל גז מדמיע שנורה בעימותים בין כוחות הביטחון לפלסטינים בשכונות עיסאוויה וסילוואן במזרח העיר. בלילה נמשכו הפרות הסדר כשאבנים הושלכו לעבר הרכבת הקלה בציר שועפט. לא נרשמו נפגעים באירוע. בשעה 05:20 הבוקר (ה') שוב הושלכו אבנים, הפעם לעבר רכבת ללא נוסעים.

 

 

הלילה מאות בני אדם ליוו למנוחות את הפעוטה חיה זיסל ברון, שנרצחה בפיגוע. אביה,

 שמואל אלימלך, אמר בבכי בהספדו: "היית טהורה, אני רוצה שתסתכלי עליי ותחייכי. מחר יהיה יום הולדתך של שלושה חודשים, הכול בידי שמיים. אנחנו נזכור אותך". שלוש נשים שנפצעו עדיין מאושפזות בהדסה עין כרם. מצבה של אחת מהן מוגדר קשה והיא מאושפזת בטיפול נמרץ נוירוכירורגי לאחר שעברה ניתוח ראש. מצבן של שתי הפצועות האחרות מוגדר קל. 

 

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הקביל בעמוד הפייסבוק שלו, את מה שקרה בירושלים למה שהתרחש באוטווה, קנדה. "מתקפות הטרור שהתרחשו אמש כמעט באותו זמן בשני קצוות של העולם, מוכיחות שוב כי הטרור הוא מגיפה עולמית שיש להילחם בה בעוצמה וללא פשרות", כתב שר החוץ "הטרור אינו נובע מבנייה בירושלים, באוטווה, בניו-יורק, במדריד, בלונדון או במומבסה - אלא מהמאבק של האיסלאם הקיצוני בעולם המערבי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים