שתף קטע נבחר

כוננות בי-ם: "חשש ממהומות אחרי התפילות"

אחרי ימים של אלימות, במשטרה מעריכים שערבים ינסו להפר את הסדר אחרי תפילות יום השישי. גיל המתפללים בהר הבית יוגבל. המשטרה: "אפס סבלנות". אמש: עימותים בסילוואן ליד בית המחבל, 12 עצורים. ל-ynet נודע: המשטרה לא תגברה את כוחותיה באופן קבוע בחודשים האחרונים

על רקע האלימות המשתוללת בעיר, המשטרה ומד"א נערכים בכוננות גבוהה בירושלים גם לקראת סוף השבוע ותפילות יום השישי. כוחות גדולים יאבטחו מהיום (יום ו') בבוקר את העיר העתיקה ונקודות קו התפר, בהן עיסאוויה, הגבעה הצרפתית וסילוואן. במשטרה לוקחים בחשבון גם את האפשרות שיהודים יבצעו ניסיונות נקם נגד ערבים, כולל במרכז העיר, על רקע הפיגוע שבו נרצחה התינוקת חיה זיסל ברון ז"ל. הכניסה להר הבית תוגבל למתפללים בני 40 ומעלה בלבד.

 

במשטרה אמרו כי "בעקבות מודיעין שהתקבל במשטרת מחוז ירושלים" על כוונות של צעירים ערבים להפר את הסדר עם סיום התפילות בהר הבית, החליט מפקד המחוז, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, בסיום הערכת מצב שהסתיימה אמש לאשר לגברים מעל גיל 40 להתפלל היום בתפילת יום השישי בהר הבית ונשים בכל גיל.

 

"כוחות משטרה ולוחמי מג"ב רבים יתפרסו החל משעות הבוקר המוקדמות במזרח ירושלים ובעיר העתיקה במטרה למנוע כל הפרות סדר", נמסר בהודעה מטעם המשטרה, "המשטרה תפעל בנחישות ותגלה אפס סבלנות כלפי כל גורם שהוא אשר ינסה להפר את הסדר.

 

אמש התגלעו עימותים בכפר סילוואן שבמזרח העיר בין כוחות מג"ב למאות תושבים בעקבות מותו של עבד אל-רחמן שלודי, המחבל שביצע את הפיגוע שלשום. בשעות הלילה הבעירו אלמונים צמיגים ליד סוכת האבלים, ובקבוקי תבערה וזיקוקים הושלכו לעבר כוחות מג"ב שהגיעו למקום. מג"ב הגיב ברימוני הלם, גז מדמיע וכדורי גומי. מלבד זאת גם השליכו אלמונים זיקוקים על מבנה שבו עברה לאחרונה לגור משפחה יהודית. המשטרה עצרה 12 חשודים בהפרת הסדר.

 

"הפעם לא נוותר", אמר אחמד, תושב המקום, "נמשיך לתקוף כוחות שיטור עד שהם יעזבו אותנו. נקריב את חיינו למען מסגד אל-אקצה וכל מזרח ירושלים. זה שיורים לעברנו - זה לא ירתיע אותנו, להפך, זה דווקא מחזק אותנו". תושב אחר אמר: "ממשלת ישראל יורה לעצמה ברגל, ועדיף לה לא להתערב אצלנו. כל פגיעה בנו תעלה לה ביוקר".

 

לקראת חצות מתפרעים ירו זיקוקים ויידו אבנים סמוך ל"בית יורי" בעיר העתיקה בירושלים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק וכוחות משטרה ומג"ב פיזרו המפגינים.

 

כמו כן, סרטון שהועלה בדף פייסבוק המוקדש למחבל מפיגוע הדריסה, עבד א-רחמן שלודי הציג את המפגע כשהוא מברך את חוטפי ורצחי שלושת הנערים מחברון. "באשר לשלושת החיילים שנחטפו בחברון, קודם כל ברכות למי שחטף אותם", אומר המחבל.

 

 (צילום: Google maps) (צילום: Google maps)
(צילום: Google maps)

בסמוך למקום שבו אירע אמש הפיגוע התכנסו הערב כ-60 צעירים שהפגינו והתעמתו עם שוטרים שהדפו אותם, כשהמפגינים ניסו לחסום את מסלולה של הרכבת הקלה. שני מפגינים עוכבו לחקירה. במהלך ההפגנה הושמעו בין השאר קריאות נגד ערבים. כוחות משטרה גדולים הגיעו לאבטח האזור וצילמו את המשתתפים. בין הבאים להפגנה גם פעילי הימין איתמר בן גביר וברוך מרזל.

 

בתוך כך, ל-ynet נודע כי מאז רצח הנער מוחמד אבו חדיר ועד לימים האחרונים, למרות גל האלימות שנמשך ברמה זו או אחרת כבר כמה חודשים, המשטרה לא תגברה את כוחותיה באופן קבוע בבירה, פרט לתגבורי כוחות בחגים ובסופי השבוע. בישיבה שנערכה ביום שני בשבוע שעבר בהשתתפות השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', מפקד מחוז ירושלים היוצא ניצב יוסי פריינטי, נציגי שירותי ביטחון כללי, הרכבת הקלה והעירייה, זעם אהרונוביץ' על כך שהכוחות לא תוגברו כנדרש ולפי בקשתו, ועל כך שאמצעים מיוחדים ובהם בלוני תצפית וכוחות מיוחדים, לא הופעלו בקנה מידה רחב בירושלים.

התינוקת שנרצחה, חיה זיסל ברון ז"ל ()
התינוקת שנרצחה, חיה זיסל ברון ז"ל

התפרעויות בירושלים במהלך היום (צילום: getty image) (צילום: getty image)
התפרעויות בירושלים במהלך היום(צילום: getty image)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מאז תחילת יולי גברה מאוד המתיחות הביטחונית בירושלים. בבירה נרשמו מאות מקרים של הפרות סדר ויידויי אבנים ובקבוקי תבערה לעבר בתי יהודים ולעבר הרכבת הקלה. בכמה מקרים הוכו תושבים ערבים על-ידי יהודים. המשטרה מצדה פעלה בכוח רב, עצרה כ-900 מתושבי מזרח ירושלים והגישה כ-300 כתבי אישום. באותם חודשים תוגברו הכוחות בבירה במועדים רגישים כמו סופי השבוע וחגים, אך ל-5,000 שוטרי המחוז לא נוספו כוחות באופן קבוע.

 

דובר השר אהרונוביץ' ודובר המשטרה מסרו בתגובה משותפת: "איננו נוהגים להתייחס לתוכנם של דיונים סגורים. השר לביטחון הפנים ומפכ"ל המשטרה רואים עין בעין את הטיפול הנחוש במפרי הסדר, ופועלים יחד להחזרת הביטחון האישי לתושבי ירושלים. מאז רצח אבו חדיר בתחילת יולי דרך מבצע 'צוק איתן' וחודש הרמדאן תוגבר מחוז ירושלים באלפי שוטרי תגבור מכל הארץ ופעל בנחישות וללא פשרות אל מול מפרי הסדר שהתפרעו במוקדים רבים. המשטרה לא אפשרה את גלישת הפרות הסדר אל מחוץ לשכונות מזרח ירושלים ואף לא לצירי התנועה".


פורסם לראשונה 23/10/2014 22:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוחמד שינאווי
עימותים הערב בירושלים
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים