שתף קטע נבחר

אחרי הפיגוע בסיני: מצב חירום הוכרז במצרים

30 חיילים נהרגו במתקפה על עמדה צבאית בחצי האי והנשיא א-סיסי הכריז על מצב חירום למשך שלושה חודשים. בנוסף, עוצר יהיה בתוקף בכל יום למשך 14 שעות ומעבר רפיח ייסגר. "נפעל בכל דרך להילחם בטרוריסטים"

מצרים תחת מתקפה: ארמון הנשיאות פרסם הלילה (שבת) צו המורה על מצב חירום למשך שלושה חודשים בעקבות פיגועי ההתאבדות שהוביל למותם של 30 חיילים בחצי האי סיני אתמול. נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, האשים "גורמים זרים" באחריות לפיגועים בסיני.

 

הצו הנשיאותי נכנס לתוקף הבוקר ב-06:00 ובמסגרתו עוצר יהיה בתוקף ברחובות כל יום מהשעה 17:00 ועד 07:00 בבוקר למחרת. כמו כן, מעבר רפיח לעזה ייסגר. "הצבא והמשטרה יפעלו בכל דרך אפשרית כדי להתמודד עם איום הטרוריסטים ודרכי מימון הפעולות שלהם", נכתב בצו. "נפעל לשמור על ביטחון האזור ועל חיי האזרחים".

טנק מצרי בצפון סיני (צילום: AP) (צילום: AP)
טנק מצרי בצפון סיני(צילום: AP)

אחרי המתקפות כינס הנשיא א-סיסי את מועצת הביטחון שלו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אחרי המתקפות כינס הנשיא א-סיסי את מועצת הביטחון שלו(צילום: AFP)

בפיצוץ שאירע במהלך מתקפת טרור של גורמים איסלאמיים קיצונים על עמדה צבאית בסיני נהרגו כאמור 30 חיילים ומדובר במתקפה הקטלנית ביותר על כוחות צבא מצרים זה עשורים. התקרית אירעה סמוך מאוד לגבול עם רצועת עזה, צפונית-מערבית לאל-עריש. היעד של המתקפה היה שני כלי רכב משוריינים שנעצרו בעמדת בידוק ליד מוצב צבאי.

 

שעות ספורות לאחר האירוע נרשמה היתקלות נוספת סמוך למחסום באל-עריש, שבה נהרגו עוד שלושה לובשי מדים. גורמי ביטחון סיפרו שאדם חמוש פתח באש לעבר עמדת הביטחון ולא ציינו אם ההרוגים הם שוטרים או חיילים. בעקבות האירוע, כינס נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי ישיבת חירום של מועצת הביטחון הלאומית, גינה את מתקפת הטרור והכריז על שלושה ימי אבל.

 

ארצות הברית והאיחוד האירופי הצטרפו לגינוי הפיגועים נגד צבא מצרים. "ארה"ב תומכת בניסיונות השלטון בקהיר להתמודד עם איום הטרור", נכתב בהודעת מחלקת המדינה האמריקנית. דובר האיחוד האירופי שלח הודעת תנחומים למשפחות ההרוגים.

 

ביום ראשון האחרון נהרגו שבעה חיילים בצבא מצרים וארבעה נפצעו בפיצוץ של מטען צד בדרום אל-עריש שבצפון סיני. הפיצוץ אירע ליד משוריין של צבא מצרים. על פי הדיווחים, המשוריין סרק את מתווה צינור הגז הטבעי בכפר אל-ביל, מדרום לעיר אל-עריש. המשוריין נשרף כליל בפיצוץ. אמבולנסים העבירו את הפצועים לבית החולים הצבאי באל-עריש, ומצבם הוגדר קשה.

 

בשבועות האחרונים ממשיך הצבא המצרי ביתר שאת במבצע הצבאי בחצי האי סיני שנועד בראש ובראשונה להצר את צעדיו של הארגון הסלפי הקיצוני המזוהה עם אל-קאעידה, "אנסאר בית אל-מקדס", שלאחרונה גם מגלה תמיכה בפעילותו של דאעש ואף מחקה אותה בהוצאה להורג ועריפת ראשים של אלו שלטענתו משתפים פעולה עם מצרים וישראל נגד הארגון.

 

בסרטון האחרון שפרסמו, תועדה את פעילותו נגד המשת"פים ובו נשמע גם דובר ארגון דאעש. המתקפה המשולבת אתמול באה לאחר שבית דין צבאי בקהיר דן למוות שבעה פעילים בארגון הקיצוני בגין פעולות טרור נגד הצבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא מצרים א-סיסי
צילום: AFP
מומלצים