שתף קטע נבחר

הדרת גברים: למה בוטלו משמרות המוקדנים?

היקף עבודתם של עובדי קבלן בעיריית מעלה אדומים קוצץ משמעותית ללא הודעה מוקדמת. הסיבה: נאסר עליהם לחלוק משמרות עם בנות שירות לאומי. העובדים: "לא נשארה לנו משכורת". העירייה: "חל איסור ייחוד גבר ואישה"

עיריית מעלה אדומים הגבילה משמעותית את העסקתם של שני עובדי קבלן מהמוקד העירוני בטענה שהם לא יכולים לעבוד בסמיכות לנשים: היקף משרתם של השניים, ארי שוורצמן ועזרי יקותיאלי, קוצץ ביותר מחצי, באופן פתאומי וללא התראה מוקדמת, והוסבר להם שהם לא יכולים לחלוק משמרות עם בנות השירות הלאומי העובדות במוקד. האזינו לשיחה של אחד מהם עם מנהל המוקד:

  

שוורצמן (מימין) ויקותיאלי. "אפליה וזלזול" (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
שוורצמן (מימין) ויקותיאלי. "אפליה וזלזול"(צילום: ג'ורג' גינסברג)

בהקלטה של שיחה בין מנהל המוקד ליקותיאלי, שהגיעה לידי ynet, הוא מסביר לעובד הקבלן: "הבעיה היא שאתם לא יכולים להיות לבד עם בת שירות בלילה או בצהריים או בבוקר... לבד עם בנות שירות אתם לא יכולים להיות, חד-משמעית". כשיקותיאלי מתקומם על כך עונה לו מנהל המוקד: "גם ככה לא עבדתם כל יום".

 

שוורצמן ויקותיאלי הם אבות לילדים שמועסקים במוקד יותר משנה ושנתיים בהתאמה. לפני ההרעה בתנאיהם הם שובצו לארבע-חמש משמרות בשבוע, ולעיתים היו משובצים גם לשבע משמרות בשבוע. ואילו כעת צומצמה העסקתם לשתי משמרות בשבוע בלבד.

 

"איך אנחנו יכולים לחיות ממשכורת כזו?", תוהה שוורצמן, אב לחמישה תושב מעלה אדומים. "אפילו לא הודיעו לנו באופן מסודר. לפני שבוע וחצי המוקדנית שעושה את סידור העבודה הגיעה להחליף אותי בבוקר במשמרת ואמרה לי שמנהל המוקד הורה לה שלא לשבץ אותי ואת עזרי במהלך השבוע אלא רק בסופי השבוע".

 

לדבריו, כעת הצטמצמה המשכורת שלו ביותר מ-50 אחוז: "אני לא יודע איך אפרנס את משפחתי עכשיו. גם ככה המשכורת שלי נמוכה. זה כאילו שמבחינת העירייה אנחנו שקופים או לא קיימים".

 

יקותיאלי, תושב העיר ואב לשניים, טוען שכלל לא קיבל את ההודעה ישירות אלא שמע על כך משוורצמן. "הדבר שהכי פגע בי זה היחס. אפליה וזלזול, כאילו אנחנו איזה יתוש שאפשר לבוא ולמחוץ אותו", הוא אומר. "החליטו מראש שאנחנו נפגע בבנות שעובדות איתנו. עם המשכורת הקודמת גמרתי בשיניים את החודש. עכשיו זו לא משכורת".

 

מעיריית מעלה אדומים נמסר בתגובה: "המוקד העירוני-ביטחוני מאויש על ידי בנות שירות לאומי ובהשלמת עובדי קבלן. על פי הסכם העסקת בנות שירות לאומי בתיווך משרד הביטחון, חל איסור ייחוד גבר ואישה, ולכן משמרות משותפות נעשות עם מוקדניות בשכר ובנות שירות. למאבטחים המוזכרים יש אפשרות להשלים שעות במסגרת תוכנית האבטחה העירונית כפי שעשו בעבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ורג' גינסברג
שוורצמן (מימין) ויקותיאלי. "איך נחיה ממשכורת כזו?"
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים