שתף קטע נבחר

לפיד: החלטות בנייה כעת זה דבר לא טוב, יש לחזור לשולחן המשא ומתן

לקראת פתיחת מושב החורף של הכנסת תוקף שר האוצר יאיר לפיד באולפן ynet את תוכניות הבנייה מעבר לקו הירוק על רקע המשבר עם ארה"ב: "החלטות בנייה כעת זה דבר לא טוב". הוא הבטיח להילחם בחוק עוקף בג"ץ

שר האוצר יאיר לפיד תוקף הבוקר (יום ב') את החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע תוכניות קידום הבנייה מעבר לקו הירוק: "צריך עכשיו לא לקדם בנייה בגלל שיש משבר עם ארצות הברית ועם העולם, לא צריך להחריף אותו", אמר בראיון באולפן ynet. לדברי לפיד, "החלטות בנייה כעת זה דבר לא טוב". הוא גם תקף את "חוק עוקף בג"ץ" שעבר בוועדת השרים לענייני חקיקה והבטיח שיש עתיד תילחם בו ותגן על שלטון החוק. עם זאת, לפיד מעריך שהממשלה הנוכחית תשרוד. 

 

מושב החורף שייפתח בצהריים צפוי להיות משמעותי עבור לפיד הן בכובעו כשר אוצר והן כחבר בקואליציה שסדקים חדשים מתגלים בה מדי יום. בחודשים הקרובים הוא ייאלץ להתמודד עם העמדה המוצהרת של יש עתיד, שלפיה לא תשב בממשלה שלא תקיים תהליך מדיני. בנוסף יהיה עליו להתמודד עם המחלוקות בתוך הקואליציה סביב החוקים השנויים במחלוקת – בעיקר חוק הגיור וחוק עוקף בג"ץ.

 

"אני לא נגד בנייה בגושי יישובים, אני נגד בנייה מחוץ לגושים. עד שאתה לא יושב בקבינט הביטחוני אתה לא יודע כמה קריטיים היחסים עם ארה"ב לשלומה של הממשלה. ניאבק נגד זה. בעיניי זה מייצר משבר ומדרדר את מעמדה של ישראל מול האמריקנים והעולם כולו".

 

- מה מניע את נתניהו?

"אני לא פרשן של ראש הממשלה. צריך לשאול אותו. אני יכול להגיד מבחינה מעשית שהחלטות על בנייה בעת הזו זה לא טוב. ברמה המדינית שרת המשפטים ואני דוחפים את הממשלה לחזור לכיוון של הסדר מדיני. אני חושב שצריך להיות הסדר אזורי, גם ליברמן חושב ככה".

 

- איזה סיכוי יש לזה עם נפתלי בנט ועם ההודעה על בנייה במזרח ירושלים?

"בהחלט אני רואה את נתניהו חוזר לשולחן המשא ומתן. בוא נזכור שמי שפוצץ את המו"מ ומי שמדבר על שהידים בהר הבית זה אבו מאזן".

 

על חוק הדיור אמר לפיד: "זה חוק טוב ונכון ויש עתיד תתמוך בו בכל מקום אפשרי. לא יכול להיות שאת ההגדרה מיהו יהודי יקבלו רק יהודים ליטאים. יש ישראלים שלחמו בצוק איתן שהגדרת היהדות שלהם לא יכולה להיות מוגבלת לפלג צר בעולם היהודי".

 

על יוקר המחיה: "אני יודע שזיכרון ציבורי קצר, אבל הממשלה הקודמת נפלה מפני שלא היו מוכנים להעביר תקציב כי יש בור תקציבי של קרוב ל-40 מיליארד שקל. הפסדתי שנה כי טיפלתי בבור הזה. עכשיו סוף סוף אפשר לעשות את מה שלשמו נבחרנו. ב-1 בינואר מחירי החשמל יורדים, מחירי המים ירדו ב-10 אחוז. החודש, לראשונה מ-2007, מחירי הדיור ירדו. אלה תוצאות של דברים שאנחנו עושים. במושב הזה נעביר את מע"מ אפס ותוכניות מטרה. חכה חצי שנה, כי ככל שתחכה המחירים ירדו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים