שתף קטע נבחר

דגל ישראל זז הצדה; זועבי: "לא נהיה ערבים טובים"

חברי בל"ד כינסו מסיבת עיתונאים שבה טענו להסתה נגדם. לפני כן הזיז דובר המפלגה את דגל ישראל לפינת החדר. חנין זועבי תקפה את ההחלטה להשעותה: "כשמרחיקים אותי מהכנסת בעצם אומרים שלא רוצים ערבים, ורוצים רק ערבים טובים מטעם"

לפני פתיחת מושב החורף בכנסת התכנסו בצהריים (יום ב') חברי מפלגת בל"ד למסיבת עיתונאים שבה טענו להסתה נגד חברי הכנסת הערבים ולניסיון לחסום את פעילותן של המפלגות הערביות באמצעות העלאת אחוז החסימה. במקרה או שלא במקרה, לפני שהחלו בהצהרות דאגו הח"כים להזיז את דגלי ישראל הצדה.   

דוחקים את הדגלים הצידה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
דוחקים את הדגלים הצידה(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

חברי הכנסת של בל"ד דנו בהשעייתה של ח"כ חנין זועבי, שתיכנס לתוקף ביום חמישי. הח"כית הושעתה על ידי ועדת האתיקה לחצי שנה - העונש המקסימלי לפי תקנון הכנסת - בעקבות קובלנות שהוגשו באשר להתבטאויותיה הפוגעניות. דובר המפלגה, סמי עלי, שסידר את האולם לפני תחילת הישיבה, הסביר שהזיז את הדגלים כי חברי הכנסת רצו לשבת במקום אחר, אבל בסופו של דבר החליטו ברגע האחרון לשנות את מקום ישיבתם. "הזזנו את הדגלים בהתאם למקום החדש של הח"כים אבל בסוף הם ישבו במקום אחר והדגלים נשארו. לפחות השארנו את הדגלים בתוך החדר", הסביר.

 

זועבי עצמה הביעה זעם על הרחקתה מהכנסת: "כשמרחיקים אותי מהכנסת בעצם אומרים שלא רוצים ערבים, ורוצים רק ערבים טובים מטעם", אמרה, "אנחנו לא נהיה ערבים טובים. במדינות מתוקנות חברי פרלמנטים שעומדים על החזון שלהם נגד גזענות ופשעיה, נגד דיכוי בעד דמוקרטיה בעד שוויון לכולם נחשבים דוגמה ומופת. עצם העובדה שאנחנו עושים מסיבת עיתונאים מראה את תבוסת הדמוקרטיה. כללי המשחק הכי בסיסיים נרמסים על ידי חברי הכנסת, האליטה הפוליטית, ואפילו השמאל שותק וצופה מהצד".

 

זועבי אמרה כי היא מופלית לרעה: "אני יותר דמוקרטית מכל חברי ועדת האתיקה שמנסים להגדיר לי מה זה טוב ומה זה רע ואיך ח"כית ערבייה צריכה להתנהג. כל התבטאויותיי נופלות בגדר דמוקרטיה ולא השמיצו אף אחד. עליי אומרים דברי שנאה והסתה".

 

ח"כ דב חנין מחד"ש סנגר על עמיתתו. "היא נבחרה על ההשקפות האלה לכנסת וזכותה להציג את עמדתה. השאלה האם עמדות ודיבורים פוליטיים יכולים להיות עבירה אתית. כשח"כ אומר על שלום עכשיו 'חבורת בוגדים' אומרים שזו לא עבירה אתית, כשח"כ אומרת על מבקשי המקלט שהם סרטן - זה לא עבירה אתית. כאן נבחרת ח"כ שההבדל שלה בין השאר שהשקפותיה לא מקובלות על הרוב, ולכן מענישים אותה בצורה מרחיקת לכת". הוא ציין כי המאבק הוא לא רק להגנת זכויותה של זועבי, "אלא לאפשר לכנסת להיות מוסד דמוקרטי".  

 

מאז חטיפת ורציחת שלושת הנערים בגוש עציון, עמדה זועבי במוקד כמה אירועים מעוררי מחלוקת, ואלו הובילו בסופו של דבר לעימותים פוליטיים רבים. בין היתר, דיווח שוטר תחנת נצרת כי בעת שסיים לטעון בבית משפט השלום בעיר בדיון בנוגע לחשודים בהפרות סדר - ובעודו עומד עם שוטר נוסף ברחבה הומה אדם בבית המשפט - החלה זועבי לקרוא לעבר השוטרים קריאות גנאי קשות. היא אף פנתה לנוכחים, לפי הנטען, באופן שיש בו לכדי חשד להעלבת עובד ציבור ולהסתה לאלימות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
הדגל זז הצדה
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים