שתף קטע נבחר

מתח בסילוואן: "הרוג נוסף ידליק פה אינתיפאדה"

ברחובות השכונה מתערבבים זה בזה כל מרכיבי ההתלקחות האלימה. מצד אחד, קירות שעליהם דגלי חמאס וכרזות שמהללות את המחבל שביצע את פיגוע הדריסה. מצד שני, כלי רכב משטרתיים שמפטרלים סביב בתי מתנחלים. ובאמצע, צעירים שמאיימים. סיור בסילוואן - רגע לפני הפיצוץ

הדגלים הירוקים צובעים את כניסות הבתים, מימין ומשמאל. דגלי חמאס. ביממה שלאחר הלווייתו של עבד א-רחמן שלודי, המחבל שביצע את פיגוע הדריסה ברכבת הקלה בירושלים, המתיחות בכפר סילוואן מורגשת היטב, והעצרת שהתקיימה ליד ביתו משכה אליה תושבים רבים. "חמאס היו הראשונים שהשתלטו על האירוע", מסביר ק', אחר ממנהיגיו הבולטים של הכפר, את ההקצנה הגוברת בשטח, "וככה הם ניכסו לעצמם את הבעלות על השאהיד".

 

בינתיים העצרת מגיעה לשיאה. אחד מאנשי חמאס נושא נאום ומסית נגד ישראל ונגד המתנחלים שבחרו להתגורר בכפר. "כל זמן שכמות המתנחלים כאן גדלה, הפופולריות של חמאס כאן רק תגדל", מסביר ק'. "אנשי חמאס מגיעים אל הילדים ואומרים להם: 'הנה הישראלים לוקחים לנו את האדמות שלנו', וככה הם משכנעים אותם שההתנגדות האלימה נגד ישראל היא הפתרון הטוב ביותר. ישראל נותנת סיבה לטרור לגדול".

מהומות במזרח ירושלים. "ישראל נותנת סיבה לטרור לגדול" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מהומות במזרח ירושלים. "ישראל נותנת סיבה לטרור לגדול"(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 

בסילוואן, כמו בשאר הכפרים במזרח ירושלים, ישנה מלחמת כוחות בין פתח לחמאס. המתח בין שני הארגונים הפלסטיניים מורגש היטב, אך ישנו נושא אחד שלגביו קיימת הסכמה בין שני הצדדים - תושבי סילוואן יושבים על סיר לחץ.

 

"זו פצצה מתקתקת", מסביר נ', אחד הפעילים הבולטים בכפר. "האנשים כאן מרגישים שלוחצים אותם אל הקיר, צעד אחרי צעד. ההשתלטות היהודית על הבתים, בהובלת עמותת אלע"ד לחיזוק הקשר היהודי לירושלים וישיבת 'עטרת כהנים', גורמת לאנשים כאן להבין שההתנגדות היא האפשרות היחידה עבורם - ואז האבן הופכת להיות הנשק. הצעירים מרגישים שזריקת האבנים היא הדרך היחידה שלהם להביע את הזעם שהם צוברים בפנים. זו המציאות שהם נולדים לתוכה. הם כבר לא מכירים משהו אחר".

 

נ' לא מקבל את הטענה שחינוך שונה יכול להשפיע על דרך המחשבה והמעשים של הצעירים המתפרעים. "היהודים מגיעים אלינו ויושבים בתוכנו, ולא ההפך", הוא אומר. "אז מה אתה רוצה שאני אעשה, אשב ואשתוק?" את האצבע המאשימה, עם זאת, מפגינים בסילוואן אל עבר המשטרה, שלטענתם מלבה את היצרים באזור. "מסתערבים נכנסים לכאן רעולי פנים והולכים ומעודדים את הצעירים להתחיל לזרוק אבנים", טוען נ'. "ברגע שמתחיל הבלגן, שהם בעצמם יזמו, הם עוצרים אותם ומכניסים אותם למעצר".

"המשטרה רק נותנת סיבה לצעירים להתחיל בזריקת אבנים" (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
"המשטרה רק נותנת סיבה לצעירים להתחיל בזריקת אבנים"(צילום: מוחמד שינאווי)
 

פלסטיני בסילוואן בורח מרימון הלם של המשטרה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פלסטיני בסילוואן בורח מרימון הלם של המשטרה(צילום: רויטרס)

התושבים בסילוואן מבטלים את הטענה על "אינתיפאדה שקטה" בירושלים וטוענים כי המצב עוד לא הגיע לרמה שכזו - אולם מזהירים כי כבר ניכר ריח של אינתיפאדה באוויר. "יהיה רגע שבו הכול יתפוצץ בסוף", טוענים צעירים בכפר. "הרוג נוסף בסילוואן או הריסה של בית כאן עלולים להיות המפתח שיוביל לאינתיפאדה שלישית". לטענתם, בחמאס עושים הכול כדי להלהיט את האווירה ולהביא להתלקחות אלימה נרחבת.

 

"המתנחלים מנסים להיות אבו-עלי"

בינתיים את המתיחות ניתן להרגיש בכל רגע ובכל פינה של סילוואן. הפלסטינים והיהודים חיים אלה לצד אלה בכפר הצפוף, שהוא למעשה שכונה בירושלים, ובמקרה הטוב אינם מחליפים מילה ביניהם. במקרים הרעים חילופי המילים הופכים במהרה להיתקלויות אלימות. מהצד ניתן לראות ג'יפ אבטחה פרטי, שכל שמשותיו סדוקות מיידויי אבנים, חולף ליד אחד הבתים שעליהם מתנוסס דגל ישראל. הכניסה למרבית הבתים היהודיים היא באמצעות שער ברזל חשמלי, ואת הקירות מעטרות מצלמות אבטחה רבות.

 

מהצד השני של הכביש הצר מסתכלת על הג'יפ חבורת צעירים פלסטינים חסרי מעש, ומבטיהם מלאים שנאה. "המתנחלים החדשים שנכנסו ישר מנסים להיות אבו-עלי", אומר ק'. "הם מסתובבים עם מכלי גז מדמיע ומשחקים איתם בידיים כדי שהילדים שלנו יפחדו להתעסק איתם. מכאן מתחילה השנאה שמחלחלת בצעירים".

הלוויית המחבל שלודי. "אחרים יעשו כמוהו" (צילום: AP) (צילום: AP)
הלוויית המחבל שלודי. "אחרים יעשו כמוהו"(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
התושבים כבר שמעו על כוונתו של שר הבינוי והשיכון אורי אריאל לעבור לגור בסילוואן, והם זועמים. "מה יש לו לחפש כאן?", שואל ק'. "הוא רק רוצה להוסיף עוד פתיל שיביא לפיצוץ". בינתיים, כלי רכב משטרתי חוצה את הכביש עם אורות כחולים מהבהבים וגולש לאט אל מורדות סילוואן - שם גם נמצאת סוכת האבלים שהקימו בני משפחת המחבל שלודי.

 

"עכשיו הכול שקט כאן", מסבירים צעירים מהכפר. "אתה רואה שאין התפרעויות, אז למה המשטרה נכנסת לכאן? זה רק נותן סיבה לצעירים להתחיל בזריקת אבנים, שאף אחד לא יודע איך תסתיים". את שלודי כולם מכירים. הוא הפך לגיבור הכפר, ובכל פינה ניתן למצוא כרזות שמהללות את "השאהיד". כך נולד סמל לנערים של סילוואן. "הם גדלים וזוכרים את כל מה שעובר עליהם, ועלולים לעשות בדיוק את מה ששלודי עשה", מסכם ק'. "אני בטוח שחלק מהם יעשו את זה".

 

ולמרות הכול, בסילוואן מאמינים שידם תהיה על העליונה בסוף. "הכיבוש יסתיים", מסכימים נ' וק'. "השאלה היא באיזו צורה זה יקרה - ואת זה אף אחד לא יודע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
התפרעויות במזרח ירושלים
צילום: AFP
מומלצים