שתף קטע נבחר

האפיפיור: מקבל את תיאוריית המפץ הגדול

האפיפיור פרנסיסקוס מנסה להפחית את תחושת העימות בין הכנסייה למדע, ולעומת קודמו השמרן יותר מכריז: "תיאוריית המפץ הגדול אינה סותרת את רעיון הבריאה האלוהית"

האפיפיור פרנסיסקוס כבר הוכיח רוח חלוצית בלא מעט חזיתות, כולל פתיחות לא שגרתית של הכנסייה תחת הנהגתו כלפי הומואים. היום (ג') מספק האפיפיור הצהרה מרתקת נוספת, ומבהיר כי הוא אינו שולל את תיאוריית "המפץ הגדול", שנוצרים קתולים תפשו אותה לאורך שנים כמנוגדת לתפישה הדתית של עולם שנברא על-ידי האל בלבד.

 

עוד חדשות בעולם :

 

במהלך אירוע בוותיקן אמר האפיפיור כי תיאוריית "המפץ הגדול" מתיישבת עם תורת הכנסייה הקתולית לגבי בריאת העולם, וכי אפשר להאמין בשתיהן. עם זאת הוא הדגיש כי אלוהים הוא שאחראי למפץ הגדול.

תיאוריית "המפץ הגדול" לא מנוגדת - אלא משלימה. האפיפיור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תיאוריית "המפץ הגדול" לא מנוגדת - אלא משלימה. האפיפיור(צילום: AFP)

לדברי האפיפיור פרנסיסקוס, תיאוריית המפץ הגדול "אינה סותרת את התערבותו של הבורא האלוהי, אלא להפך - היא מצריכה את המעורבות הזו". לדבריו, היה זה חלק מהתוכנית האלוהית.

 

פרנסיסקוס אינו האפיפיור הראשון המקבל את תיאוריית המפץ הגדול - קדמו לו האפיפיור פיוס השביעי והאפיפיור יוחנן פאולוס, אולם בהצהרתו היום הוא מציב את עצמו במחנה הפרוגרסיבי, ובולם את הנסיגה המסוימת מרעיון קבלתו של המפץ הגדול שסימנו קודמו בתפקיד, בנדיקטוס ה-

16, ויועציו. לפי הערכות באיטליה, בדבריו מבקש האפיפיור גם להפחית את התחושה של עימות בין הכנסייה הקתולית לבין המדע.

 

תיאוריית "המפץ הגדול" היא תיאוריה קוסמולוגית בדבר ראשית היקום, שלפיה התחיל היקום מנקודה אחת במעין "התפוצצות" אדירה, ומאז הוא ממשיך להתפשט. עד למאה ה-20 היה מקובל להאמין שקיומו של היקום נצחי, אולם במחצית השנייה של שנות ה-20 במאה ה-20, גילה אדווין הבל כי הגלקסיות השונות מתרחקות זו מזו, ומכאן שהיקום מתפשט. תחילת ההתפשטות נקראת "המפץ הגדול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
האפיפיור פרנסיסקוס. קו שונה מקודמו
צילום: AFP
מומלצים