שתף קטע נבחר

סלפי עם סתיו שפיר? תקנות חדשות בכנסת

כניסת מכשירים ניידים שמאפשרים לכל אורח במשכן להביך את הנבחרים בתצלומים עצמאיים, הובילה לקבלת תקנות חדשות. מה אסור מעתה?

סלפי במזנון הכנסת עם שר האוצר יאיר לפיד? סרטוני וידיאו במסדרונות עם "האח" נפתלי בנט? בכנסת גיבשו שורה של תקנות חדשות שייכנסו לתוקף כבר השבוע, על מנת למנוע צילומים והקלטות באמצעות טלפונים חכמים, לנוכח מקרים שבהם אורחים במשכן הפכו מטרד למחוקקים.  


ועדת הפנים. צילום מתואם מראש (צילום: אלי מנלדבאום) (צילום: אלי מנלדבאום)
ועדת הפנים. צילום מתואם מראש(צילום: אלי מנלדבאום)
 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין(צילום: גיל יוחנן)

בכנסת קיבלו לאחרונה תלונות על כמה מקרים של צילום ללא היתר באמצעות המכשירים הסלולריים. היו אורחים שצילמו ולו רק בניסיון לתעד שרים וחברי כנסת בצילומים בלתי שגרתיים ולעתים מביכים. היו מי שניסו לעשות זאת גם באזורים שאסורים לצילום על פי הנחיות משמר הכנסת. בעקבות זאת הודיע יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, על נוהל חדש. בתיאום עם קצין הכנסת, תנ"צ יוסף גריף, יונחו אנשי המשמר לוודא שהאורחים נוהגים לפיו.

 

מצד אחד, תתיר הכנסת לאורחים להכניס מצלמות ומכשירי הקלטה בכפוף לבדיקה ביטחונית, אך שימוש לצורכי צילום יורשה רק ביציעי מליאת הכנסת (ללא הבזק), בוועדות הכנסת ממקומות שהוגדרו על ידי מנהלי הוועדות וצילום בחדרי חברי הכנסת ועובדי הכנסת על פי תיאום מראש עמם.

 

הצילום במסדרונות לעומת זאת ייאסר לחלוטין, למעט בעמדות צילום שהוגדרו מראש גם עבור התקשורת, וייאסר כאמור הצילום במזנוני הכנסת, בחדר הכושר, בחדרי שירותים או כל מקום אחר שיגדיר קצין הכנסת.

 

הכללים החדשים יובהרו לכל המבקרים בסיורים שעורכת הכנסת באמצעות מרכז המבקרים. גם בסיורים אלה הצילום בסלולרי מותר באישור מדריך הסיור ועל פי הנחיותיו.

 

"אני שמח שמצאנו את האיזון הנכון בין צורכי התקשורת המסקרת את הכנסת וצורכי המבקרים במשכן, לבין העבודה הפרלמנטרית התקינה שתוכל להתבצע ללא הפרעות וללא צורך בצילומי סתר", אמר אדלשטיין. הנהלים החדשים גובשו לאחר בדיקה יסודית והשוואה לפרלמנטים שונים בעולם, על בסיס נתונים שסיפק מרכז המחקר והמידע של הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מהיציע: ללא הבזק בבקשה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים