שתף קטע נבחר

לבני ובנט סיכמו: חוק הגיור חוזר לממשלה

שרי הכלכלה והמשפטים הגיעו להסכמות שירצו את שני הצדדים, והחוק שעבר בקריאה ראשונה בוועדת החוקה יובא לאישור הממשלה. אם לא יעבור - יועלה בכנסת. בנט: החלטה אחראית ולא חוק קיצוני

חוק הגיור חוזר לממשלה: שרת המשפטים ציפי לבני ושר הכלכלה נפתלי בנט הגיעו להסכמות שיאפשרו להגיש לממשלה את חוק הגיור במקום להעבירו בכנסת. בבית היהודי אומרים כי מה שיוגש לממשלה תהיה "פשרת דרוקמן" והיא זו שתמנע פגיעה במתגיירים. לבני הבהירה כי אם המתווה שגיבשה עם בנט לא יעבור בממשלה, היא תועלה בכנסת – שם צפוי לה רוב גם ללא הבית היהודי והליכוד.

 

החוק שיזם ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) מרחיב את אפשרויות הגיור. על פי ההצעה יוקמו 30 הרכבי גיור נוספים על אלו הקיימים וכל הרכב ימנה שלושה דיינים. כך יצורפו למערך הגיור כ-90 דיינים המוסמכים לגייר, לעומת כ-30 בלבד כיום. בנוסף, יוכל כל אזרח לבחור היכן ירצה לעבור את הגיור ולא רק באזור מגוריו. מי שיקבלו סמכויות לגייר יהיו רבני העיר הראשיים שיוכלו לבצע הליך שמבוצע כיום רק על ידי בית הדין של הרבנות הראשית.

בנט ולבני. חוק על דעת הקואליציה  (צילום: EPA, גיל יוחנן) (צילום: EPA, גיל יוחנן)
בנט ולבני. חוק על דעת הקואליציה (צילום: EPA, גיל יוחנן)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי לא יקדם את החוק של שטרן אך הוא עבר בקריאה ראשונה בוועדת החוקה. כעת, בעקבות ההסכמות בין לבני לבנט, בתיווכו של יו"ר הקואליציה זאב אלקין, יוחזר החוק לישיבת הממשלה כדי שיקבל מעמד של "הצעת מחליטים" וכך לא יתקבל חוק שנתמך על ידי האופוזיציה אבל לא מקובל על הקואליציה. יש לציין שהחוק היה עובר בקריאה שנייה ושלישית גם לולא הפשרה בין שרת המשפטים לשר הכלכלה. בבית היהודי ציינו כי ההסכמות יגרמו לכך שהגיור יוכר גם על ידי ההלכה. "החוק יתקבל בהחלטת ממשלה אחראית, ולא בחוק קיצוני שפוגע במתגיירים", אמר בנט.

 

בתנועה, לעומת זאת, אומרים כי ההצעה שתובא לממשלה טובה ומקלה את הגיור, ובמרכזה הכשרה של רבני עיר לערוך הליכי גיור. בכך, למעשה, יהיו הקלות למבקשים להתקרב ליהדות. "המשימה שלנו היא להעביר את חוק הגיור בממשלה או בכנסת - זה לא משנה - החוק יעבור", אמרה לבני. "למרות ההתנגדות של החרדים ולמרות תרגילים פוליטיים שנעשו על גבם וחשבונם של עשרות אלפי אזרחים ישראלים, הגיע הזמן לעשות את הדבר הנכון והראוי. אני מקווה שהשרים בממשלה לא ייכנעו ללחץ החרדים ויפעלו עם שיקול דעת מוסרי וערכי. ויחד עם ישראל ביתנו, יש עתיד, יתמכו בהצעה שתחולל את השינוי ההיסטורי". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השר בנט. לא לפגוע במתגיירים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים